HABER /  GÜNCEL

Burcu Kalkan Oğuztürk kimdir kaç yaşında yasak aşkı Bora Erdem kim?

FETÖ soruşturması sonunda hakkında dava açılan Doç. Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk'ün dosyasında geçen ifadeleri şok etti. Telefonunda Bylock uygulaması bulunan Burcu Kalkan Oğuztürk o uygulamayı yasak aşkım Bora Erdem yükeldi diyerek dikkatleri üzerine çekti. Peki kimdir bu Burcu Kalkan Oğuztürk, eşi kim, yasak aşkı Bora Erdem kimin oğlu?

Burcu Kalkan Oğuztürk son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. FETÖ soruşturması sonucunda hakkında dava açılan ve gözaltına alınan Burcu Kalkan Oğuztürk'ün telefonunda Bylock uygulaması çıktı. eşi Fırat Oğuztürk ile evli olan Burcu Kalkan Oğuztürk'ün açıklaması ise olay oldu. Evli olan Burcu Kalkan Oğuztürk o programı yasak aşkım yükledi diyerel tüm şimşekleri üzerine çekti. Peki kimdir Burcu Kalkan Oğuztürk'ün yasak aşkı Bora Erdem, kimin oğlu? 

Fetullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) soruşturması sonunda hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan dava açılan Doç. Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk, dosyada yer alan ifadesinde, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığını kabul ederek, "eşiyle arasında problem bulunduğu dönemde eski Zaman Gazetesi imtiyaz sahibi Alaeddin Kaya'nın damadı Bora Erdem ile tanıştığını ve aralarında duygusal yakınlaşma olduğunu, Erdem'in gizli haberleşme amacıyla telefonuna ByLock yüklediğini" anlattı.

15 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca FETÖ'nün şifreli mesajlaşma programı ByLock kullananlara yönelik soruşturma kapsamında, daha önce gözaltına alınan ve serbest bırakılan Doç. Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk hakkında iddianame hazırlandı. Mahkemece kabul edilen iddianamede, sanık Oğuztürk'ün ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

HAT, BABASININ ÜZERİNE KAYITLI: Sanığın kullandığı telefon hattına ByLock yüklendiği, ancak hattın babasının üzerine kayıt olduğu belirtilen iddianamede, sanığın ByLock uygulamasında Şerife Yiğit ve FETÖ çatı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Zaman gazetesi imtiyaz sahibi Alaeddin Kaya'nın damadı Bora Erdem'in ekli olduğu kaydedildi.

DİJİTAL MATERYALLERİ DE İNCELENDİ: Sanığın gözaltına alındığı sırada ele geçirilen bilgisayar ve diğer dijital materyallerde yapılan incelemeye yer verilen iddianamede, sanığın bilgisayarından örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in fotoğrafları, örgütün yayın organları Zaman, Yarına Bakış, Meydan gazeteleri, Aktif haber ve Rota Haber görüntüleri, cep telefonunda da ByLock ve Kakao Talk uygulamasının kalıntıları, hard diskte ise örgüt elebaşı Gülen'e ait ve Gülen'i anlatan elektronik kitapların bulunduğu aktarıldı.

ÖRGÜTSEL SES KAYITLARI BULUNDU: İddianamede, yine sanığın kullandığı cep telefonu ve tabletinin veri tabanında "Hocaefendi", "Herkul.org" kelimeleri ile bağlantılı birçok örgütsel ses kaydı tespit edildiği vurgulanarak, ayrıca telefon içerisinde WhatsApp mesaj kayıtlarında "vazifeye durma, darbe" içerikli kelimelerin geçtiği birçok mesaj kaydının bulunduğu belirtildi.

"DUYGUSAL YAKINLAŞMA OLDU": İddianamede yer verilen ifadesinde sanık Oğuztürk, ByLock kullandığını kabul ederek, 2013'te geçirdiği rahatsızlık nedeniyle tedavi olduğunu, bu süreçte tanıştığı üniversitenin genel sekreteri Bora Erdem'in kendisiyle sürekli ilgilendiğini ve zamanla aralarında duygusal bir yakınlaşmalarının olduğunu anlattı.

"PROGRAMI BORA ERDEM İNDİRDİ": İfadesinde, "Eşimizle aramıza anlaşmazlıktan kaynaklı soğukluk girince hastalığımın tedavi sürecinde Bora Erdem'in bana ayrı bir ilgi duymasından kaynaklı duygusal temasımız oldu" diyen sanık Oğuztürk, ilişkilerinin gizli kalması için Bora Erdem'in 2014'te ByLock programını kendi telefonuna indirdiğini aktardı. Oğuztürk, Bora Erdem'in Alaeddin Kaya'nın damadı olduğunu gözaltına alınınca öğrendiğini iddia etti.

EŞİ DE FETÖ SANIĞI: Sanık Oğuztürk, ifadesinde, eşinin de FETÖ'nün Türk Hava Yolları'ndaki (THY) yapılanmasında yer aldığını, örgütün üst düzey isimleriyle temas halinde olduğunu anlattı. Eşinin irtibatlı olduğu bazı isimleri de tek tek veren sanık Oğuztürk, kendisinin kullandığı telefondaki WhatsApp yazışmalarında yer alan ''vazifeye durma, vazife yapma'' şeklindeki ifadelerin "Cemaat sohbetinden önce yapılan namaz kılma eylemi" olduğunu savundu.

"BEYANI, SAVUNMA AMAÇLI": "Sanığın, ifadesinden de anlaşılacağı üzere örgütsel jargonu bilecek derecede örgüte dahil olduğu" vurgulanan iddianamede, sanığın ByLock uygulamasını sadece bir arkadaşlığı gizlemek için kullanılan bir mesaj programı olarak kullandığına dair beyanının "savunma amaçlı" olduğu belirtildi.

ÜNİVERSİTE AÇIĞA ALDI: İddianamede, sanığın akademik camia içinde bulunduğu konum, sosyal çevre ve ifadesine bakıldığında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanma görüntüsü altında kanunun lafzına ve ruhuna uygun olmayan eksik açıklamalar yaptığının değerlendirildiği kaydedildi. Sanık Burcu Kalkan Oğuztürk, ilerleyen günlerde İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. Bu arada, sanık Burcu Kalkan Oğuztürk'ün geçen ay İstanbul Üniversitesi tarafından 3 ay süreyle açığa alındığı, eşi Fırat Oğuztürk'ün başka bir FETÖ dosyasından tutuklu bulunduğu öğrenildi.

ÖNCEKİ HABERLER
31 Mart'ta kaç tane oy kullanacağız yerel seçim sandık sayısı
Altın güne yükselişle başladı işte 18 Şubat gram ve çeyrek altın fiyatları
Beşar Esad'dan küstah Türkiye açıklaması! Kölesi olursunuz
TÜİK açıkladı konut satışları hızlı düştü
Seda Akgül kaç yaşında eski eşi Avram Habib kimdir aldatma olayı
100 inşirah suresi faziletleri cuma günü ne zaman okunur?
Yorumlar 3 yorum