BIST 3.197
DOLAR 18,54
EURO 17,94
ALTIN 981,14
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Bülent Arınç'tan İsrail'e Kürdistan yanıtı SON DAKİKA

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. Arınç Kürdistan'ın bağımsızlığına karşı çıktıklarını vurguladı

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak'taki gelişmelere değinen Arınç, bağımsız Kürdistan'a karşı olduklarını, Irak'ın bütünlüğünden yana olduklarının altını çizdi.

REHİNELERLE İLGİLİ BİR GELİŞME YOK

Arınç, Musul'da 11 Haziran'dan bu yana alıkoyulan Türk vatandaşlarıyla ilgili bir gelişmenin olmadığını belirterek; "Bunların şu anda sağlıklarının yerinde olduğunu, ihtiyaçlarının karşılandığını, henüz onların kucaklaşma saatinin gelmediğini söyleyebilirim. Sadece konsolosluk görevlilerimiz değil, 30 civarı şoförümüzde alıkonulmuş durumdalar. Elimizden geleni yapıyoruz. Ümit ediyorum ki Ramazan içinde, yakın bir tarihte yurttaşlarımıza inşallah kavuşacağız" diye konuştu. 

İSRAİL'DEN KÜRDİSTAN İÇİN YENİ AÇIKLAMA (TIKLA-OKU)

Arınç, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin 'Artık Kürt halkı için kendi geleceğini belirleme vakti geldi' sözleriyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 'Bağımsız Kürt Devleti'nin kurulmasını destekliyoruz" açıklamalarını değerlendirdi. Irak'ta yaşayan bütün fertlerin kendilerini temsil edebilecekleri demokratik bir ortamda yaşamalarını arzu ettiklerini belirten Arınç şöyle konuştu: 

IRAK'IN BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ

Fiili durum bundan başka olabilir. Ve bu fiili durum gerçekte belki bir başka şekle dönüşecek de olabilir. Ama resmi görüşümüzü herkes biliyor. Bölünme olmasın, parçalanma gerçekleşmesin. İnsanlar birbirlerinin kanını dökmesinler. Burada kaynaşmış, bütünleşmiş bir toplum olarak devam etsinler.

İSRAİL KENDİNİ GÜVENDE HİSSETMEK İÇİN BÖLÜNMEKTEN YANA

Binyamin Netanyahu'nun ne söylediğini biliyoruz. Evet o bunu söylemiştir, çünkü İsrail açısından çevresindeki ülkelerin ne kadar küçülmüş ne kadar çoğalmış olursa İsrail kendini güvende hissedecektir. Başka ilgi ve irtibatları da olabilir. Ama Netanyahu bütün İsrail halkının düşüncesini ifade eden bir şeyi söylememiştir. Pek çok siyasi parti, 'Bunun İsrail'le ne alakası var' diye hükümeti topa tutmuşlardır. Onun böyle söylemiş olması Irak'ta bunun gerçekleşeceği anlamına gelmez.

KERKÜK İÇİN GEREKENİ SÖYLEDİK

Kerkük konusunda Barzani olsun bir başkası olsun, farklı söylemlerde bulunabiliyorlar. Daha birkaç gün önce oranın Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye'ye gelmişti. Heyette Kerkük Valisi de vardı. Türkiye'nin tezleri kendilerine bir kez hatırlatılmış, onlar da Türkiye'nin tezleri konusunda hiçbir endişe duymaması gerektiğini ifade etmişlerdir. Bize düşen Türkiye'nin çıkarlarına uygun hareket etmektir.

DEMİRTAŞ'IN KÖŞK ADAYLIĞI

Selahattin Demirtaş'ın HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasını değerlendiren Arınç şöyle devam etti:

"Bu beklenen bir şeydi. CHP ve MHP'nin adayından sonra, HDP'nin kendi adayını açıklayacağı ve bunun Demirtaş olarak tespit edildiği biliniyordu. Bu şekilde seçim için 2 aday bulunuyor. Yarın da AK Parti'nin adayı açıklandığın sanıyorum 3 Temmuz'da bitecekti adaylık süreci, o tarihe kadar 3 aday tespit edilmiş olacak. Matematik olarak ve muhtemelen başka adaylar da çıkabilir. Ama bunun reel politik içersinde herhalde geçerli olmayacağını düşünüyoruz.

CHP'LİLER ANLAŞAMIYOR

Bir ihtimal ya da bir ümit, CHP içersinde 'Madem 21 vekil imza vermemiştir, onlar aday gösterebilir mi?' şeklindeydi. Ancak o 21'in kafasından geçenler farklı olunca, herhalde bir aday üzerinde anlaşamıyor görünüyor. 3 adaylı bir seçime doğru gideceğimizi düşünüyorum. 

CHP'NİN ELEŞTİRMEMESİNİ TEMENNİ EDERİM

Hükümet Sözcüsü Arınç, Meclis'e gelen ve kamuyounda 'Çözüm süreci paketi' olarak bilinen tasarıya ilişkin açıklamalarda da bulundu. Hükümete sınırsız yetki verildiği ve 'dağdan dönüş' ile ilgili eleştirelere yanıt veren Arınç, şunları söyledi: Eleştiriler olacaktır. CHP açısından bir eleştiri olmamasını temenni ederim. Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da 'Çözüm sürecini yasal zemine oturtması gerekir' demişti. İşte yasal zemin bu. 

Bakanlar Kurulu, bu kanunla bir çerçeve kanun getirerek, kendi üzerine bir görev yükleniyor ve yetki istiyor. Komisyonda ve genel kurulda bazı maddelerin çıkarılması, değiştirilmesi hatta yeni madde eklenmesi mümkündür. Yetki Genel Kurul'dadır.

BÜTÜN DÜNYANINI BİLDİĞİ BİR İSİM OLACAK

Başbakan Yardımcısı Arınç, Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde çok geniş istişareler yapıldığını belirtti. Bir gazetecinin '2007'de olduğu gibi, Siz, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında 3'lü bir görüşme yapıldı mı?' şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Arınç "Cumhurbaşkanı adayının tespit edilmesi ve yarın ilan edilmesi konusunda tüm istişareler yürütüldü, bir karar verildi.

O kararın ilanı yarın inşallah bu saatlerde bütün dünyanın bildiği bir isim olacaktır. Bundan sonraki gelişmeler zaman içerisinde herhalde önümüze gelecek. Ben ikili görüşmeler yaptığımızı ifade etmiştim. Üçüncü bir görüşme yapılıp yapılmadığına dair sorunuza üzülerek cevap veremeyeceğim. Çünkü altında başka alt sualler başlayacaktır" diye konuştu. 
ÖNCEKİ HABERLER
Sır travesti cinayeti çözüldü! İşte o sebep
Sır travesti cinayeti çözüldü! İşte o sebep
Danıştay'dan ikili kopya için flaş karar
Danıştay'dan ikili kopya için flaş karar
Yüksek Getiri Garantisi İle Emeklilik Hayallerinize Ulaşın!
Yüksek Getiri Garantisi İle Emeklilik Hayallerinize Ulaşın!
İmsakiye - Bugün iftar saat kaçta? Tüm iller sahur vakti
İmsakiye - Bugün iftar saat kaçta? Tüm iller sahur vakti
Lüks yat cayır cayır yandı! İZLE
Lüks yat cayır cayır yandı! İZLE
İsrail'den Kürdistan için yeni açıklama!
İsrail'den Kürdistan için yeni açıklama!
Kömür ocağında göçük!
Kömür ocağında göçük!
AK Parti cumhurbaşkanı adayı bugün açıklanıyor
AK Parti cumhurbaşkanı adayı bugün açıklanıyor
On Numara çekildi! İşte kazanan numaralar
On Numara çekildi! İşte kazanan numaralar
Vicdanını kaybetmişlere büyük bir ders!
Vicdanını kaybetmişlere büyük bir ders!