BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  DÜNYA

Bu kez resmen tehdit etti

Türkiye’nin PKK kamplarına yönelik hava operasyonları Barzani'yi çılgına çevirdi.

Abone ol

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin Başkanı ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yönelik düzenlediği hava saldırılarına sessiz kalan Irak yönetimine tepki gösterdi.

Barzani, “Bizim artık Irak Hükümetine, ‘Türkiye’nın saldırılarına karşı bir tavır alın’ dememiz gereksizdir. Çünkü onlar da Türkiye’nin hergün ordusuyla, uçaklarıyla Irak’ın egemenliğini ayaklar altına aldığını görüyorlar. Sabrın da bir sınırı vardır. Şunu bildiriyorum ki, Türkiye’nin Federe Kürdistan topraklarına olan saldırıları devam ederse artık sessiz kalmayacağız” dedi.

El-Arabiya televizyonuna özel demeç veren Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Türkiye’nin hava saldırıları karşısında sessiz kalan merkezi Irak Hükümetini sert bir dille eleştirdi. Merkezi Irak Hükümetinin, Türk Siahlı Kuvvetlerinin Irak egemenliği içinde sayılan Kürdistan topraklarını sürekli bombalamasına sessiz kalışını ‘boyun eğen bir tutum‘ olarak değerlendiren Barzani, “Bu durumun düzeltilmesini ivedilikle bekliyoruz. Irak Hükümeti yer yer, bizim sadece dara düştüğümüzde Bağdat’ı hatırladığımızı söylüyor. Bağdat’ın bu anlamsız tutumuna baktığınızda ondan hiçbir şey beklememek gerektiğini anlıyoruz” diye konuştu.

‘ARTIK SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

IKDP lideri Mesut Barzani, Bağdat Hükümetinin Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarına karşı aldığı tutum ile ilgili bir soruyu, “Bizim artık Irak Hükümetine, ‘Türkiye’nin saldırılarına karşı bir tavır alın’ dememiz gereksizdir. Çünkü onlar da Türkiye'nin hergün ordusuyla, uçaklarıyla Irak’ın egemenliğini ayaklar altına aldığını görüyorlar. Sabrın da bir sınırı vardır. Şunu bildiriyorum ki, Türkiye’nin Federe Kürdistan topraklarına olan saldırıları devam ederse artık sessiz kalmayacağız” diye yanıtladı.

‘PKK, TÜRKİYE'NİN KENDİ SORUNU’

Türkiye’nin Kuzey Irak’taki topraklarına saldırısının altında başka niyetler olduğunu iddia eden Barzani şunları söyledi:

“Türkiye PKK sorununu bahane ediyor. Bu bahaneyle Kürdistan’ın gelişimini engellemek istiyor. Oysa biz her fırsatta Türkiye’de Kürt sorununun diyalog ve barışçı yollarla çözümü için her türlü katkıyı sunacağımızı ifade ediyoruz. Ama eğer Türkiye ille de askeri çözümde ısrar ederse, biz bu çözümün herhangi bir tarafı da olmayız. Türkiye’nin PKK ile ilgili sorunu kendi iç işlerini ilgilendiren bir sorundur. Bizim bu sorunla herhangi bir ilgimiz yoktur. Türkiye kendi sınırları içindeki PKK’lılarla baş edemediği için bunu dışarıya saldırarak kapatmaya çalışıyor.” (Hürriyet)