BIST 5.561
DOLAR 23,31
EURO 25,21
ALTIN 1.459,45
HABER /  GÜNCEL

Bomba Halkbank kulisi! ABD'de yeni iddianame mi hazırlandı ?

Reza Zarrab'la başlayıp 'Hakan Atilla Davası'na dönüşen ABD'deki davayla ilgili Hürriyet'ten bomba bir kulis haber geldi: Washington'da son haftalarda Halkbank aleyhindeki iddianamenin hazır olduğu ve çok yakında kamuoyuna açıklanacağı konuşuluyor.

Abone ol

WASHİNGTON'da Türkiye aleyhine yeni bir kumpas davası mı hazırlanıyor? Hürriyet yazarı Cansu Çamlıbel, ABD'de yürütülen 'Atilla davası' ile ilgili olarak "Washington'da son haftalarda Halkbank aleyhindeki iddianamenin hazır olduğu ve çok yakında kamuoyuna açıklanacağı konuşuluyor" dedi.

Cansu Çamlıbel, "Yeni bir yanlış anlama olmasın da" başlığıyla yayımlanan yazısında "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı görüşmede Halkbank konusundaki soruşturmanın düşürülmesini istediği anlaşılıyor. Erdoğan hafta boyunca yaptığı açıklamalarda Trump'ın konuyla ilgili bakanlara talimat verdiğini ve görüşmelerin olumlu yönde devam ettiğini söyledi" ifadesini kullandı. 

'ÇOK YAKINDA AÇIKLANACAK'... "Washington'da son haftalarda konuşulan Halkbank aleyhindeki iddianamenin hazır olduğu ve çok yakında kamuoyuna açıklanacağı" diyen Çamlıbel, şöyle devam etti:

TRUMP BAKANLIK CEZASI İÇİN SÖZ VEREBİLİR AMA...  Trump, Hazine Bakanlığı altındaki bir birimin keseceği ceza konusunda elbette son sözü söyleyebilir. Ancak eğer SDNY'deki (New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi) ikinci soruşturmanın düşürülmesi için devreye gireceği yönünde bir mesaj verdiyse bu yılın haberi. Çünkü bu Başkan Trump'ın kişisel avukatı Michael Cohen'i yargılayan mahkemede açılacak muhtemel bir davanın seyri için hukuki sürece müdahil olma taahhüdü verdiği anlamına gelir.

KİŞİSEL BİR RİSK ALIR MI?.. Hele de üç gün önceki Kongre seçimlerinin ardından Demokratların Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğu ele geçirdiği bu yeni dönemde Trump'ın SDNY'deki dosyanın kapatılması için kişisel bir risk alması çok akla yatkın görünmüyor. Ama sonuçta karşımızdaki Trump. Umalım ki Halkbank konusu Ankara-Washington hattında yeni bir yanlış anlama/anlaşılma krizine dönüşmesin.