BIST 4.951
DOLAR 20,39
EURO 21,86
ALTIN 1.284,63
HABER /  GÜNCEL

Bomba Adil Öksüz ve Kemal Batmaz çıkışı! ABD'deki görüntüleri...

Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD'ye yapacağı seyahatle ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimleri Adil Öksüz ve Kemal Batmaz'la ilgili çok çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi.

Abone ol

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım'ın 7-11 Kasım tarihleri arasında yapacağı ABD seyahati sırasında Fethullah Gülen'in iadesini bir kez daha resmen talep edeceğini açıkladı. 

Kurtulmuş, AA'nın Editör Masası'nda Başbakan Yıldırım'ın ziyareti sırasında vize krizinin çözümüne ilişkin adımlar atılmasını ümit ettiğini belirten Kurtulmuş, 15 Temmuz'un kilit isimleri Adil Öksüz ve Kemal Batmaz'ın ABD seyahatleri ile ilgili de çok çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

VİZE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNE İLİŞKİN ADIMLAR

- Başbakan Yıldırım'ın New York ve Washington'da planlanan temaslarında vize meselesinin çözümüne ilişkin adımlar atılabileceğini ümit ediyorum. Vize meselesi geçici ve anlamsız bir şeydir ama Feto'nun orada ikamet etmesi, kalıcı ve gerçekten bizim için çok önemli bir konudur.

- Sayın Başbakanımız da bu ziyaretinde artık Başbakan seviyesinde resmen FETÖ'nün iadesiyle ilgili talebini tekrarlayacaktır. Bu, bizim için önemli bir nokta, Amerika-Türkiye ilişkilerinin sıhhatli bir şekilde devam etmesi açısından son derece önemli bir nokta.

BELKİ DE ADİL ÖKSÜZ'ÜN GÖRÜNTÜLERİ ÇIKAR

- Adil Öksüz, Kemal Batmaz gibi adamlar herhalde turistik seyahate gitmediler Amerika'ya. Biraz daha gidilse, onların oradaki görüşmelerinin belki görüntüleri dahi ortaya çıkacaktır.

ABD'DEKİ TERÖR SALDIRILARI: VEKALET SAVAŞLARI BİTSİN

- Terörün desteklenmesini sağlayan anlayış bitirilmediği takdirde, burada samimi bir uluslararası diyalog oluşturulmadığı takdirde terörü önlemek son derece zordur. Herkes lamı cimi olmadan vekalet savaşlarından elini çekecek. Hiçbir teröristten hiçbir ülkeye fayda gelmez.

- Terör uluslararasılaşmıştır, hedefleri ve kaynakları bakımından. Hedefleri bakımından Amerika'da da bir terör saldırısı olabiliyor, birkaç gün evvelinde Somali'de de terör saldırısı oldu. Hiçbir yer güvenli değil. Dünyanın en güvenli, en rahat şehri neresi diyorsanız, orası da terörün muhatabıdır.

CHP'Lİ TEZCAN'A 'FAŞİST DİKTATÖR' CEVABI

-Siyaset yapacaksınız doğru bir şekilde siyaset yapın. Faşist, diktatör vesaire demenin de zemini yok. Halk tarafından seçilmiş birisi... Türkiye'de herkesin siyaset yapma zemini açık. Diğer ülkelerle kıyasladığınız zaman en aşırı uçların bile rahatlıkla görüşünü ifade ettiği bir ülke. Sayın Tezcan'ın bu kadar terbiyesizce bir sözü bile bu kadar açıkça meydanlarda söyleyebileceği bir ülke. Dolayısıyla burada herhangi bir diktatörlükten bahsetmek aklını peynir ekmekle yemek gibi bir şeydir.

- Zaten dünyada karanlık bir oda Türkiye'yi izole etmeye çalışıyor. Esas üzerinde durulması gereken noktanın burası olduğunu düşünüyorum. Türkiye'yi ne ile suçluyor, diktatörlükle, üçüncü dünya ülkesi olmakla suçluyor. Türkiye'yi her alanda köşeye sıkıştırarak o içinde gizledikleri İslam karşıtlığının dışa vurumu da Türkiye düşmanlığı olarak, bunun çok somut hali de Erdoğan düşmanlığı olarak ortaya çıkıyor. Zaten, belki onlarca farklı merkezde üretilmiş bir İslam, Türkiye karşıtlığı var. Türkiye'nin içerisinden birilerinin de 'Biz muhalefet yapacağız' diye bu karanlık odakların işine alet olması kabul edilebilir bir şey değildir.

TÜRKİYE BÜYÜK OYUNU BOZMAYA ÇALIŞIYOR

- Bölgede büyük bir oyun oynanıyor, bir asır önceki düzen yeniden yapılmaya çalışılıyor, bölge daha parçalı, bölük pörçük hale getirilmeye çalışılıyor. Bu oyunu bozacak tek ülke Türkiye, hem gücü hem şu andaki siyasi istikrarı itibariyle Türkiye, bu oyunu bozmaya gayret ediyor.