BIST 3.151
DOLAR 18,55
EURO 18,23
ALTIN 995,14
HABER /  GÜNCEL

BMW'den mühtiş bir motosiklet

Alman üretici otomobilin yanı sıra motosikletleriyle de haklı bir nama sahip. BMW motosiklet de her gün yeni ürünler ekliyor piyasaya. R 1200 RT'de bunlardan birisi...

Abone ol

Alman üretici otomobillerinin yanı sıra motosikletleriyle de haklı bir nama sahip. Firmanın motosiklet üretim bölümü ‘BMW Motorrad’ her yıl birbirinden iddialı motosikletlerle meraklılarının karşısına çıkar. R 1200RT de işte bu ürünlerden birisi…
Geçtiğimiz yılın sonunda Bologna Fuarı’nda görücüye çıkan motosiklet Touring sınıfındaki kardeşi R 1150 TR modelinin yerini aldı.

Selefinin sunduğu yüksek konfor seviyesi ve başarılı satış rakamlarını devam ettirmek hedefiyle yaratılan R 1200 RT, güçlü bir tasarım anlayışı sunuyor. Markanın klasik tasarımını gördüğümüz motosikletin ikiz ön farları ve altındaki hava girişleri dikkat çekiyor. Sinyaller ve aynalarsa gidon yerine ön panelle bütünleşik tasarlanmış. Motosikletin ön tasarımında sürücüsünü rüzgardan koruyan cam da eksik edilmemiş. Motosikletin arka kısmı da en az önü kadar iddialı. Stoplarla bütünleşik yerleştirilen sinyaller dikkat çekerken, her ki yan bölüme eklenen aksesuarlar, touring sınıfında olduğunu kanıtlıyor.

BMW Motorrad mühendisleri R 1200 RT’yi geliştirirken selefinden daha güçlü olmasına karar vermişler. Bunun için geçtiğimiz yıl tanıtılan R 1200 GS serisinin motorundan faydalanılmış. 1.170 cc hacmindeki hava soğutmalı bu motor yeni geliştirilen şaftının da etkisiyle 500-7500 d/d arasında 110 HP’lik bir güç çıkışı sunuyor. Bu güç R 1150 RT modeline göre yaklaşık yüzde 16 oranında bir artışı simgeliyor. Motorun ürettiği torksa 6000 d/d’de 115 Nm olarak açıklanıyor.
BMS-K olarak isimlendirilen elektronik motor yönetim sistemi, üç yollu katalitik konvertör ve altı vitesli şanzıman gücün tekerleklere kadarki iletiminde rol üstleniyorlar. Motorun önemli bir özelliği de değişken hava emiş sistemine sahip olması. Teknolojik motor, performansını tam olarak sergileyebilmek için sürücüsünden 98 oktanlı kurşunsuz benzin istiyor. Ancak sahip olduğu anti-knock sistemiyle yanlışlıkla 95 oktanlı yakıt kullanılsa bile sorun yaşatmadan ilerlemeyi sağlıyor. Bu gibi durumlarda sadece güçten fedakarlık ediliyor.

Son hızı 200 km/s olarak açıklanan R 1200 RT fabrika verilerine göre 100 km’de 4.8 litrelik yakıt tüketiyor. Bu tüketim değeri selefi R 1150 RT’nin 5.5 litrelik değeriyle karşılaştırıldığından önemli oranda bir düşüş anlamına geliyor. Anlaşılan BMW Motorrad mühendisleri gücü artırırken tüketimi düşürmenin yolunu bulmuşlar.
R 1200 RT, R 1150 RT’ye göre 20 kg daha hafif. Bu hafifletme operasyonu karoserde kullanılan hafif metallerin yanı sıra ultra hafif olarak nitelendirilen yeni tasarım alüminyum jantlarla gerçekleştirilmiş. Ancak şasinin bütününde rijitliği korumak için iki parçalı çelik konstrüksiyon kullanılmış. Bu yapı R 1200 GS modelindeki yapıdan ödünç alınarak yeni motosiklete aktarılmış. R 1200 GS’den alınan bir diğer parçaysa 13 kg ağırlığındaki şanzıman. İlk vitesleri kısa tasarlanan bu şanzıman motosikletin ilk hızlanmasındaki başarının kaynağı niteliğinde. Güçlü motosikleti durdurma göreviyse önde ve arkada kullanılan ABS destekli EVO frenlere verilmiş.

Teknik Özellikler
Motor hacmi:1170 cc
Maks. Güç: 110 HP-7500 d/d
Maks. Tork: 115 Nm – 6000 d/d
Son hız: 200 km/s
Yakıt tüketimi: 4.8 lt
Yakıt hacmi: 27 lt
Ağırlık: 229 kg

Kaynak:
ÖNCEKİ HABERLER
Suzuki'ye rejim çok yaramış
Suzuki'ye rejim çok yaramış
Şampiyonu kim belirleyecek?
Şampiyonu kim belirleyecek?
Yüksek Getiri Garantisi İle Emeklilik Hayallerinize Ulaşın!
Yüksek Getiri Garantisi İle Emeklilik Hayallerinize Ulaşın!
Renault geleneği yine bozmadı
Renault geleneği yine bozmadı
Bahar yorgunluğuna teslim olmayın
Bahar yorgunluğuna teslim olmayın
Böyle dolandırıcı görülmedi
Böyle dolandırıcı görülmedi
Saadet'ten bağımsızlık uyarısı
Saadet'ten bağımsızlık uyarısı
Tunceli'de mayın patladı
Tunceli'de mayın patladı
Yunanistan aday kadrosu açıklandı
Yunanistan aday kadrosu açıklandı
Onur Air krizinde ilerleme var
Onur Air krizinde ilerleme var