BIST 10.895
DOLAR 32,20
EURO 34,97
ALTIN 2.506,96
HABER /  GÜNCEL

Biz Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Rudav televizyonuna ve Financial Times’a verdiği mülakatlarda Kuzey Irak’ta...

Abone ol

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Rudav televizyonuna ve Financial Times’a verdiği mülakatlarda Kuzey Irak’taki Kürtler bağımsızlık ilan ederse ‘tanırız’ veya ‘tanımayız’ gibi ifadeleri asla kullanmadığını belirterek, “Biz, Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Rudav televizyonuna ve Financial Times’a verdiği mülakatlarda üzerinde durduğu bazı hususların, farklı değerlendirmelere, zaman zaman zorlama yorum ve çarpıtmalara konu olduğunu söyledi. Çelik, verdiği her iki mülakatta da üzerinde durduğu ve vurguladığı hususların şunlar olduğunu açıkladı:
“1. Biz, Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız. Türkiye’nin bugüne kadar tüm çabası hep bu yönde olmuştur. Irak’ın birliği, Irak halkının bir bütün olarak huzur, refah ve güvenliği hep önceliğimiz olmuştur. Ülkemizin bu yöndeki politikasında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.
2. Maalesef. Yanlış politikalardan dolayı bugün Irak, fiilen üçe bölünmüş gibi bir görünüm sergilemektedir. Asla temenni etmeyiz ama şayet Irak’ın resmen bölünmesi sözkonusu olursa Irak’taki tüm halklar gibi, Kuzey Irak’taki Kürtlerin de kendi siyasi geleceklerine, kendilerinin karar verme hakkı vardır. Böyle bir durumda Irak’taki tüm halkların kendi güvenlik ve esenliği bakımından menfaatlerinin korunacağı bir çözüm bulunması ülkemizin tercihi olacaktır.
3. Kürt ve Kürdistan kelimeleri geçmişte Türkiye’de tabu idi. Artık bu ifadeler tabu olmaktan çıkmıştır.
4. Mülakatlarda, Kuzey Irak’taki Kürtler bağımsızlık ilan ederse "tanırız" veya "tanımayız" gibi bir ifade asla kullanılmamıştır.
5. Sözkonusu açıklamalarımın dışındaki yorum, değerlendirme ve çarpıtmalar, mülakatları yayımlayan ve onlardan iktibas yapan basın ve yayın kuruluşlarına aittir.”
(İHA)