BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  EKONOMİ

Bitcoin altını geride bıraktı

Dijital para birimi Bitcoin tarihinde ilk kez altının ons fiyatını geçerek rekor kırdı. Altının ons fiyatı bin 233 dolarken Bitcoin perşembe günü bin 268 dolar değerine ulaştı.

Abone ol

İlk kez 2009 yılında kullanıma giren Bitcoin sekiz yıl sonra bir rekor daha kırdı.

Sanal para birimi Bitcoin altının ons fiyatını geçerek para piyasalarında yerini bir kez daha güçlendirmiş oldu. Altının ons fiyatı (31,1 grama denk geliyor) perşembe günü bin 233 Amerikan doları seviyelerindeyken bir Bitcoin bin 268 dolardan alıcı buldu. Bitcoin Cuma günü bu rekorunu yenileyerek bin 287 dolar seviyelerine yükseldi.

Sıklıkla yeni bir para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, geleceğine ilişkin tartışmalar için bir yanıt daha verdi. Çin hükümeti ülkeden para çıkışını engellemek için Bitcoin'i yasaklamaya çalışmıştı. Çin'in bu hamlesinden sonra Bitcoin Ocak ayının ortalarından itibaren 800 dolar seviyelerinden yükselmeye başladı.

Üzerinde sistematik bir kontrolün bulunmaması nedeniyle gizliliğe önem veren kullanıcılar Bitcoin'i tercih ediyor. FBI yetkilileri 2013 yılında darknet'teki ticaret sitesi Silk Road'ı (İpekyolu) kapattıklarında milyonlarca dolarlık Bitcoin ele geçirmişti.

Bitcoin'in değerlenmesiyle birlikte sanal para biriminin piyasa büyüklüğü 20 milyar doları da aşmış oldu.