BIST 1.493
DOLAR 7,20
EURO 8,83
ALTIN 415,03
HABER /  GÜNCEL

Bir araya geldiler: Türkiye'ye karşı skandal tehdit!

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarını paylaşma ve Avrupa pazarlarına ulaştırma konusunda Türkiye ve Kıbrıslı Türkleri by-pass ederek yakın işbirliği yapan Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve İsrail şimdi de savunma alanında bölgede kalkan oluşturma girişimi başlattı.

Abone ol

Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve İsrail'in savunma bakanları, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Larnaka kentinde savunma sanayi şirketlerinin yer aldığı sempozyuma katıldı ve Doğu Akdeniz’de güvenlik alanında işbirliği kararlarını tekrarladı. Yunan Savunma Bakanı, ''Türkiye herhangi bir zamanda Kıbrıs ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını sorgulamaya yeltenmesi halinde bu vereceğimiz yanıt çok büyük olacak, bilinmesini isterim'' dedi.

Yunanistan, Kıbrıs Rum yönetimi ve İsrail, doğalgaz paylaşımı konusunda başbakan seviyesinde bir çok bir araya geldi. Savunma bakanları ise, 2'inci kez bir araya geliyor.

Yunanistan Savunma Bakanı, Panos Kammenos, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ve Rum Savunma Bakanı Savvas Angelides, sempozyumda ayrı ayrı konuşmalar yaparak, bölgesel işbirliğinin önemine değindi ve terörler mücadele, kara ve deniz sınırların korunması ve mülteciler konularında ortak hareket edeceklerini söyledi. Sempozyuma özellikle İsrail’den çok sayıda özel sektör savunma sanayi şirketi katıldı.

YUNAN BAKAN: "TÜRKİYE'YE KARŞI BİRİZ"

Sempozyum öncesinde savunma bakanları ikili görüşmeler de yaptı. Yunanistan Savunma Bakanı Rum lider Nikos Anastasiadis'le biraraya geldi. Rum medyasının haberlerine göre, Rum lider ve Yunan Savunma Bakanı, Ege'de son dönemde Türkiye ile artan gerilim ve Rumların tek yanlı parsellediği doğu Akdeniz’deki doğalgaz sondajlarını görüştü.

Yunan Savunma Bakanı, Rum yönetiminin tek yanlı ilan ettiği münhasır alan sınırlarına Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin itirazlarına atıfta bulunarak, ''Türkiye herhangi bir zamanda Kıbrıs ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını sorgulamaya yeltenmesi halinde bu vereceğimiz yanıt çok büyük olacak, bilinmesini isterim'' dedi. Yunanlı Bakan, Kıbrıslı Rumlarla savunma alanlarının bir olduğunu da kaydetti.

LIEBERMAN: "ORTAK SAVUNMA PROJELERİ"

İsrail'in tuzağı Türkiye'yi harekete geçirdi!

İsrail Savunma Bakanı Lieberman ise, Larnaka’daki sempozyumda konuştu. Lieberman, Rum yönetimi ve Yunanistan’la son yıllarda işbirliğinde büyük ilerleme kaydettiklerini söyledi. İsrail Savunma Bakanı, Rum ve Yunan savunma bakanları ile neredeyse her gün temas halinde olduklarını vurgulayarak, ''Bugün yeni bir işbirliğinin ilk adımlarını atıyoruz. Askeri sanayilerimiz de artık çok önemli projeleri birlikte yürütecek'' diye konuştu.

3 Savunma Bakanı’nın, Doğu Akdeniz’de arama kurtarma, doğal felaketler ve terörle mücadele gibi konularda ortak tatbikatlar düzenlenmesi konusunda açıklama yapması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Sivas oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Sivas
Kayseri oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Kayseri
Nevşehir oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Nevşehir
9 bin 77 öğrenci bu yıla mahsus mezun edildi
Erdoğan: CHP bu darbe girişiminin adeta içindedir
Türkiye'ye tehdit: AB, Türkiye'ye para göndermesin
Konya oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Konya
Erdoğan miting rekoru kırdı
Erdoğan: Taksicilerden bir ricam var...
Muharrem İnce'den Tandoğan'da miting
Yorumlar 11 yorum