BIST 1.325
DOLAR 7,82
EURO 9,45
ALTIN 456,37
HABER /  AK PARTİ

Binali Yıldırım kimdir nerelidir karısı ve çocukları

Başbakan adayı olarak kulislerde adı geçen Binali Yıldırım kimdir, aslen nerelidir. AK Parti’nin önemli isimlerinden biri olan Binali Yıldırım’ın karısı kimdir va kaç çocuğu vardır?

Abone ol

Başbakan adayı olarak adı geçen Binali Yıldırım kimdir, aslen nerelidir. AK Parti'nin önde gelen isimlerinden biri olan  Binali Yıldırım'ın karısı kimdir ve kaç çocuğu vardır?

Semiha Yıldırım ile evli ve 3 çocuk babası olan Binali Yıldırım aynı zamanda çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

BİNALİ YILDIRIM KİMDİR ASLEN NERELİDİR?

Başbakanlık için adı kulislerde geçen isim Binali Yıldırım Türkiye cumhuriyetinin en uzun süre aynı bakanlıkta kalan ismi olarak biliniyor.

58., 59, 60. ve 61. Hükümet’lerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Binali Yıldırım kısa bir aranın ardından yeniden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu.

BİNALİ YILDIRIM ASLEN NERELİ?

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde, Refahiye, Erzincan’da dünyaya geldi. Baba adı Dursun, anne adı Bahar'dır.İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

1990-1991 yılları arasında İsveç'te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa'da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

İDO'YU EN BAŞARILI ŞIRKETLERDEN YAPTI
1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) ‘da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul'a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO'yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu.1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası "Skal Kulübü" tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

Binali Yıldırım, 58. Hükümet (Abdullah Gül Hükümeti), 59. ve 60. Hükümetler (I. Ve II. Recep Tayyip Erdoğan Hükümetleri) dönemlerinde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. Dönem AK Parti İstanbul ve 23. Dönem AKP Erzincan milletvekilliği görevlerinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011’de açıkladığı “Ustalık Kabinesi” olan 61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye’nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu.

2007’den bu yana İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi olan Binali Yıldırım’a verilen fahri doktora unvanları şunlardır:

20 Temmuz 2006 Girne Amerikan Üniversitesi, 19 Haziran 2009 Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, 7 Mayıs 2010 Cumhuriyet Üniversitesi, 29 Eylül 2010 Yozgat Bozok Üniversitesi, 28 Şubat 2011 Anadolu Üniversitesi. 12 Eylül 2011 Erzincan Üniversitesi, 20 Eylül 2011 Kırklareli Üniversitesi, 23 Aralık 2011 Almanya Berlin Teknik Üniversitesi, 6 Haziran 2012 Pamukkale Üniversitesi, 2 Aralık 2012 tarihinde Dünya Denizcilik Üniversitesi, 22 Mart 2013 Tarihinde Okan Üniversitesi'nden Fahri Doktora aldı.

Evli ve üç çocuk babası olan Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde İzmir milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Ulaştırma Bakanı olarak görevlendirildi.

DUBLE YOL KRALI

Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda Türkiye'nin dört bir yanına uzanan duble yollara imzasını attı. Gece yarısı yaptığı denetimlerle bilinen Binali Yıldırım, asrın projesi Marmaray'a da damgasını vuran isim oldu.

Yıldırım, Türkiye'nin üçüncü köprüsünün yapım ve ihalesine de imza atan kişi. Binali Yıldırım bakanlığı süresince yaptığı icraatlarla gelmiş geçmiş en başarılı isim oldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Bekir Bozdağ kimdir aslen nerelidir karısı ve çocukları
AK Parti'de kongre süreci bir hafta önce başlamış!
MHP'de bir şok haber daha o da aday oldu!
Bahçeli'den sürpriz hamle! Oraya gidiyor
TSK'dan IŞİD'e büyük şok! 807 IŞİD'li...
Seyahat yasağı var mı son haber geldi işte yeni seyahat düzenlemesi
Yorumlar 3 yorum