YAZARLAR

Beytullah Çoban; Çeliğe Su Veren Adam

Gönüllerin Tahtına Kral Gibi Oturan Beytullah Çoban’ın Hayatı

Merhabalar,

Bu yazımda öyle bir insanı sizlerle tanıştıracağım ki tek kelimeTürkçe bilmeden daha henüz 8 yaşındayken sabah hayvanları otlatmayadiye evden çıkıp, Tatvan’nın nahiyesi Reşadiye Şirinsaz köyündenyola koyulup üç gün üç gece bir ailenin kompartımanında saklanarakyaptığı tren yolculuğu ile başladı hayat serüvenine.

1968 yılında fistanla çıktığı yolculuğunda sabah 07:00 de TatvanTreni, İstanbul Haydarpaşa Tren İstasyonundaydı… Hayatında ki ilktren yolculuğuna ilk defa Haydarpaşa’dan vapurla Beşiktaş’a geçerekilk deniz yolculuğunu da ekledi. İlerleyen süreçte ise hayatınınülkeler arası ilk uçak yolculuğuyla kaderini değiştireceğiyıllarına adım atacaktı.

  

Çoban Kral

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç vermiş olduğumücadeleyle büyük dava ve çile adamı olarak “Bilge Kral” olarakanılıyor. Çocukların gönlüne taht kuran o taze belleklerindesilinmeyen bir iz bırakan “Aslan Kral” vardı hepimizin bildiği, benise sizleri verdiği onurlu ve ibretlik yaşam mücadelesiylegönüllerin tahtına kral gibi oturan Çoban Kral Beytullah Çoban iletanıştıracağım.

En alttan gönüllerin tahtına, köprü altlarından İsviçre’ninzirvesine uzanan ve herkes yolun sonunda yüreğinin ekmeğini yerdedirten gayretin saflığında, “topraktan öğrenip, kitapsız bilen”Beytullah Çoban’ın kelimelere ve ifadelere sığmayacak gerçek yaşamöyküsünden kesitler. Gocunmadan, çekinmeden, utanmadan çırılçıplaktaze bahar sevinci gibi toprak kokusu gibi Kekocan der gibikardeşçesine  huzurlarınızda şerefiyle, onuruyla, aslen 1954doğumlu Çoban Ailesinin kimliksiz çocuğu BeytullahÇoban

  

Ben gerçeğim, özüm, yüreğim ne ise dilim ne ise o dur,yapmacık yapamam.

Adeta çeliğe su verdi onun yaşammücadelesi…

Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarında Malatyalı Sadık’ın el arabasınınaltında da yattı köprü altında da… Şuanda hayatta olmayan PolisMemuru Mehmet Akar’dan Mıstık Sinemasının karşısındaki KöşkMuhallebicisinin sahibi Kemal Bilek’e,  kendisinin İsviçre’yegitmesine vesile olan Hakan Pastanesinin sahibi Hüseyin Anler’ekadar onda emeği olan, yeri dolmayacak insanlara vefasını hiç eksiketmedi onları hep saygıyla andı ve hiç unutmadı.

Meşhur baklava ustası oldu. İsviçre’ye pastacı olarak 1979’dakihayatının ilk ve unutulmazlarından bir uçak yolculuğuyla gitti. 1haftada yarım ton baklava yaptı 24 saat çalıştı.

İsviçre’de göl kenarında barınmak için gizli gizli yatarken,kuğulara atılan ekmekleri kurutup yiyerek ve su içerek sıcak sugörmeden hayatta kalmayı başardı. Bütün dişleri düştüğü için tümdişleri takma ama ben kötülük yapmayacağım dedi yılmadı,vazgeçmedi.

  

Beytullah Çoban Diyor ki;

Alnımın teri ile helal ekmek yedireceğim diye hayalkuruyordum ve hayallerimin hepsi bir bir gerçekleşti…

Bir saat bile okula gitmeden Almanca, Fransızca, Kürtçe, Türkçe,İngilizce ve İtalyanca ve ana dili gibi İsviçre Almancası öğrendi.Uzun yıllar Türk ve İsviçre makamları için Kürtçe, Türkçe veAlmanca resmi tercümanlık yaptı.  Yaşadığı KantonBelediyesinde Meclis Üyesi. Şuan İsviçre Zürih’te bir hamburgerrestaurant zinciri olan McOne’nın sahibi ve çalışanlarının yarısıİsviçreli.

Okumak istedim okuyamadım ama beş çocuğumuokuttum.

 İlk gün ki gibi sevdiği hayat arkadaşı sevgili eşi veçocukları ( 4’ü kız 1’i erkek)  hayatının anlamı olmuş.“Okumayı çok istedim ama okuyamadım çocuklarımın hepsini okuttum.Oğlum makine mühendisi 4 kızım ise avukat, mimar, işletme veuluslararası ekonomi mezunu”

Gözleri doldu Beytullah Çoban’ın duraksadı, hep ağlarım kolaydeğil can dayanmaz günlerden gecelerden, aylardan yıllardan geçtimsevgili Gardaş Alper Tekbaş ama yılmadım, unutmadım, kendimikaybetmedim, birebir yaşayan bilir yokluğu bilmeyen varlığıbilemez. Hep çalıştım hala çalışıyorum herkesten çok çalışıyorumdükkanları ilk ben açıyorum. Ben herkesten küçüğüm, herkese hizmetederim kimseyi küçük görmeyeceksin eldivenleri takıp kendidükkanlarımın pisliğini ben temizlerim ve bundan gurur duyarım,çalışanlarımın hiçbirisine işçi diye bakmam insan diye bakarım.

  

Beytullah Çoban Hayattan ne anladı;

Doğruluktan şaşmayacaksın, dürüst olacaksın, azimleisteyeceksin, bencil olmayacaksın, kibirli olmayacaksın, kimseyiküçük görmeyeceksin,  bedelsiz bir hayat yoktur değeri deyoktur. Zorluklarla mücadeleyle elde edilen hayatın değeribambaşkadır.  Bilmem, öğrenemem yapamam diye bir şey yok amainanmak var yaparım var ben istiyorum ben başarırım var. Bıktımdemeyecek bezmeyeceksin gururla yapacaksın.

         

Dünya Nasıl Güzel Olur

Her şeyi Allah’a bırakırsak güzel olur çünkü yaradan Allah’tır.Her şeyi olduğu gibi görmeliyiz ben ne isem sende o sundur. Kin diye bir şey yoktur kurban olduğum Allah istemediktensonra kimse kimseye zarar veremez.  O ol derse kimse önünüzdeduramaz. Sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz…

Beytullah Çoban için söz namustur, elini bıyığına attıysa sözüsözdür.  “Benim için ne senet ne çek bıyığıma elimi attıysam obenim için senettir” diyor.

En unutamadığı anlardan kalan hatıralarından biri sizlerle “Alçak Gönüllü Dev Adam” yazımda  buluşturduğum Turizm veotelcilik dünyasının önemli ismi Aska Hotels Yönetim Kurulu BaşkanıRamazan Aslan’ın düğününde hüngür hüngür ağladım diyor Çoban veekliyor kadim dostum Ramazan Aslan ilk otelini aldığında mutluluktan kendimi damdan atacaktım.

Beytullah Çoban’ın hikayesini düşününce, yüreğini kelimeleredökünce susuyorum ve Beytullah Bey Çoban Kralların bu dünyayıkurtaracağına;  insanların barış, dayanışma ve tüm dünyakardeştir dedirtircesine sevgiyle, saygıyla yaşam kaynağı olacağınabir kez daha inancımı perçinliyorum.  En çokta yüreğinindilini bilmiş Beytullah Çoban’ın İsviçre’de neler yaptığını dasizlerle İsviçre’den paylaşacağım.

Hasret, gurbet, buram buram toprak kokan bir sevdadır yaşamaksizlerle paylaştıkça çoğalan…

Yorumlar