HABER /  SEÇİM

Beşir Atalay'dan 1 Kasım ve PKK açıklaması

Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'dan flaş açıklamalar. Atalay NTV canlı yayınında PKK'nın çatışmasızlık kararını değerlendirdi.

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, NTV canlı yayınında yaklaşan 1 Kasım seçimleri ve çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

NEDEN VAN'DAN ADAY OLDU?

Van'da olmaktan ve Van adayı olmakta çok memnunum. Tabii bir sürpriz oldu. Önceden planlanmış bir konu benimle konuşulmuş bir konu değildi. İnşallah hayırlı olur. Nerede bir verim olacaksa oraya görevlendirilir ve gideriz. Bölge ve Van benim için siyasi hayatımda çok geldiğim emek verdiğim halkıyla barışık olduğum bir kesim. Dışarıdan gelen birisi gibi görmüyorum kendimi. Çözüm süreci demokratikleşme adımları vesilesiyle de bölgede çok bulundum. Artıları olan bir şehir Van.

VAN DA SEÇİM SONUÇLARI DEĞİŞECEK Mİ?

7 Haziran seçimlerini Van'ın normal tablosu olarak görmedik. Seçim güvenliği ve sandık güvenliği de önemli faktörlerden birisi. Vanlılara çok daha etkili kendimizi anlatıyoruz. Şu anda çok iyi planlandık. Gitmediğimiz köy iş yeri kalmıyor. Van bölgede çok farklı bir il hem coğrafi hem tarihi olarak ciddi bir medeniyet merkezi. Ticaret canlı. Buraya çok da önem vermek gerekiyor. Kendim gittiğim yerde genelde çok planlı çalışırım. Bu seçimde geçen seçimlerin sonuçları asla söz konusu olamaz.

beşir atalay.jpgVan'da 7 Haziran seçimlerinde HDP yüzde 73, AK Parti yüzde 20 oy almıştı. AK Parti 1 milletvekili çıkarmış diğer vekilllikleri HDP kazanmıştı.

TÜRKİYE PARTİSİ HDP DEĞİL BİZİZ!

Geçen seçim Türkiye genelinde HDP'nin barajı geçip geçmeyeceği önemliydi. Bu seçimde AK Parti güçlü bir iktidar olacak mı tek başına yoksa yine koalisyon tartışmaları mı devam edecek? Seçimin gündemi bu. HDP bölgede siyaset yapıyor AK Parti Türkiye'nin her yerinde. Türkiye'nin partisi aslında biziz.

AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİ CHP'NİN KOPYASI MI?

Kaynak meselesi arkadaşlarımız da çalıştılar. CHP'nin vaatlerindeki toplam finansman ihtiyacıyla AK Parti'ninki mukayese edilmez. Bizim neticede 1 milyar lira civarında bir kaynak o da bütçe içinde dengelenebilir bir miktar. Biz hesabımızı kitabımızı iyi yaparız. CHP'ninkinde 150 milyarı tutan vaatler var. Aslında biz CHP'yi değiştirdik. AK Parti'nin politikaları ve Türkiye'de izlediği siyaset tarzı CHP'yi epey değiştirdi ve bundan memnunuz. CHP kronik statükocu gündemlerinden kurtuldu.
Çözüm süreci başlığından gidelim istiyorum...

PKK'NIN ÇATIŞMASIZLIK KARARI

Bu işin çok içinde olan birisiyim. Yani son geldiğim noktada kendi değerlendirmem bu kavramları bile ben artık hiç ciddi ve inandırıcı bulmuyorum. Bu işlerin tabii çözümü hiçbir zaman hiçbir ülkede silahla ve güvenlikle olmamış. Silahları bırakma esas olmalı. Bu inandırıcı olursa ki bugüne kadar hiç inandırıcı olmadılar. Şu anda bölgede ciddi bir güvenlik tedbirleri var. Bundan sonra güvenlikle ilgili tedbirler sonuna kadar yürütülecek. Çözüm süreci buzdolabında orada bekletiyoruz.

Yorumlar