BIST 10.677
DOLAR 32,19
EURO 34,95
ALTIN 2.422,28
HABER /  GÜNCEL

Belediye başkanını makamında dövdüler

Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, kendisine makamında yapılan saldırının ardından bir basın açıklaması yaptı.

Abone ol

Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, bugün öğleden sonra makamına randevu almadan geldikleri bildirilen iş adamı Hüseyin Şahingiray ve adamları tarafından zorla girdikleri makamda Başkan Ok'a dayak attı.

İddiaya göre, makama giren Hüseyin Şahingiray masanın önündeki koltuğa oturup Belediye Başkanına küfürler ederek önce sözlü saldırıda bulundu. Daha sonra Hüseyin Şahingiray'ın elini beline götürmesiyle ayakta bekleyen adamları da makamda ayakta bekleyen Başkan Ok'a saldırıp yumruk ve tekmelerle darp etti. İçerideki bağırışmalar ve sekreterin haber vermesi üzerine özel kalem müdürü ile bir güvenlik görevlisi Başkanın makamına koşarak içerideki saldırganları engellemeye çalıştı. Başkanı koruyan bu belediye görevlileri de şahıslar tarafından darp edilerek dövüldüler. 

GÜVENLİK KAMERALARI ARIZALI

Makamından çıkan Başkan Ok, belediye başkan yardımcılarının olduğu bölüme geçti. Bağırışmalar üzerine koridora çıkan Belediye Başkan Yardımcısı Tuna Aktürk de Başkan Ok'un peşinden gelen şüphelilerin saldırısına uğrayarak darp edildi. Bu esnada arızalı olan güvenlik kameraları ise kayıt yapmadığı için saldırı olayının görüntüleri elde edilemedi. Hüseyin Şahingiray ve adamlarının sekreterlikteki camları ve etrafı alaşağı etmesinin ardından şüpheliler olay yerinden kaçtı. Sekreterliğin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, olay yeri inceleme ekipleri de başkanlık makamı ile başkan yardımcılarının olduğu bölümde parmak izi tespit çalışmaları yaptı.

PARA İDDİALARINI YALANLADI

Belediye Başkanı İsmail Ok, kendisine saldıran Hüseyin Şahingiray'dan belediye olarak söz konusu kafeteryanın devir işlemleriyle ilgili 700 bin TL. açıktan para istendiği, bu para verilmeyince sorun çıkarıldığı şeklindeki iddiaların tamamen gerçek dışı, iftira olduğunu söyledi.

ÖLDÜRME İŞLEMİ YARIM KALMASIN

Kendisiyle birlikte başkan yardımcısı, özel kalem müdürü ve güvenlik görevlisinin darp edildiği saldırı olayında Hüseyin Şahingiray'ın şahsını ve arkadaşlarını ölümle tehdit ettiğini, "Saat 5'ten sonra hepiniz öleceksiniz, öldürüleceksiniz" diye tehditler savurduğunu belirten Başkan İsmail Ok, "çete" ve "mafya bozuntusu" diye bahsettiği şahısların yakalandıklarını söyledi. Basın toplantısında kameralar aracılığıyla kendisini öldürmekle tehdit ettiğini ileri sürdüğü Hüseyin Şahingiray'a mesaj gönderen Başkan Ok, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Bizler bu yola çıkarken her türlü saldırıya, iktidardan, değişik çıkar odaklarından, harama uzanan, bizim tarafımızdan engel olunacak çeteler tarafından, mafya bozuntuları tarafından saldırıya uğrayacağımızı biliyorduk. Bunu bilerek çıktık yola. Onun için hiç ama hiç bundan sonraki duruşumuzda asla zerre kadar değişiklik olmayacaktır. Bu Hüseyin Şahingiray bizi öldüreceğini, şahsım ve arkadaşlarımı öldüreceğini ifade ediyor. Sadece Hüseyin Şahingiray'a tavsiyede bulunmak istiyorum, olaki yarım bırakmasın. İnşallah yarım kalmaz, bizler bu memleketin çocuğuyuz. Doğduğumuz yer belli, büyüdüğümüz yer belli, atamız belli, evlatlarımız belli. Hiç ama hiç kılımız kımıldamayacak. Sadece bu Hüseyin Şahingiray'a öldürme işlemi ola ki yarım kalmasın diye hatırlatıyorum, bunu siz değerli basın mensupları aracılığı ile ilan ediyorum. Emniyette de söyledim, bugüne kadar koruma istemedim, bundan sonra da böyle korumasız tek başıma dolaşacağım. Bizler buraya yüce Türk milletine ve Balıkesir halkına hizmet için geldik. Her kim böyle bir şey yapacaksa işini yarım bırakmasın. Resmi toplantı haricinde hiçbir yere makam arabasıyla gitmiyorum. Bizim Allah'ımıza hamdolsun, hırsızlık, uğursuzluk, arsızlık, haram, zulümle işimiz yok. Biz hizmete ve adalete talip olduk. Bunlardan rahatsız olanlar olacaktır, işte oluyorlar da. Bundan böyle duruşumuz, sokaktaki yürüyüşümüz değişmeyecek. Koruma talebim yok. Randevu falan yoktu, tam bir baskın. Sırada görüşmek için bekleyen halk vardı. Niyetleri belli; saldırmak, kavga, vurup, kırmak için gelmişler. Dört kişilerdi, bana geliş sebepleriyle ilgili bir kelime söylemediler. Tehditle, zorbayla, kavga, dövüş için, vurup kırmak için gelmişler. Bunun altında yatan nedenin, Kervansaray kafe var, toplu taşıma merkezinde. Burası bizden önce bu şahıslara verilmiş, bunlar işletiyor. Bu şahısların arkadaşlarımızdan talebi olmuş, ama talep nasıl? Burası Burger King haline getirilmiş. Yer belediyenin. Bunlar sadece müstecir, bir başka şahsa devir ediyorlar. Bununla ilgili işlemlerden kaynaklı bir tehdit olduğunu tahmin ediyorum. Bana neden saldırdıkları, neden burada bulunduklarına ilgili bir şey söylemediler. İfade ve sağlık raporlarıyla ilgili işlemler tamamlanıyor. 2009 seçimlerinde yola çıkarken verdiğim sözümün arkasındayım, halkın içinde korumasız bir şekilde devam edeceğim. Başkanlık katındaki kameralar deforme olmuş, sadece o anı görüntülüyor ama kayıt etmiyor. Yeni kamera sistemiyle ilgili çalışmalar yapılıyor, ihale aşamasına gelindi."