BIST 1.212
DOLAR 7,82
EURO 9,27
ALTIN 481,85
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Beklenen haber geldi: Ozon tabakasındaki delik kapanıyor

1980'lerde farkedilen ve önüne geçilemeyen Ozon tabakasının incelmesi olayı yavaş yavaş kayboluyor. Yapılan tahminlere göre Kuzey Yarımküre'de yer alan ozon tabakasındaki incelme, 2030 yılında tamamen iyileşmiş olacak.

Abone ol

zon tabakasında incelmenin oluşmaya başladığı ilk olarak 1980'lerde ortaya çıkmıştı. Tabakadaki incelme sorununun yavaş yavaş ortadan kalktığı gözlemlendi. Ve yapılan tahminlere göre Kuzey Yarımküre'de yer alan ozon tabakasındaki incelme, 2030 yılında tamamen iyileşmiş olacak. Antarktika için ise 2060 yılı işaret ediliyor.

Sorun insanlar!
Yeni yayımlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, bu durumu küresel anlaşmaların başarabileceklerine örnek olarak gösteriyor. Ozon tabakasında bu kadar büyük ve bu kadar zor iyileşen incelikler olmasının baş sorumlusu ise insanlar ve onların keşfettikleri CFC gazları. 

Özellikle doksanlı yıllarda üst ozon katmanının neredeyse yüzde onu yok olmuş durumdaydı. 2000 yılından bu yana ise katman yavaş yavaş da olsa düzenli ve sağlıklı bir şekilde yenileniyor.

Ozon tabakasındaki iyileşme pek çok bilim insanı tarafından ileriye doğru atılmış olarak bir adım olarak görülse de, özellikle Çin gibi büyük ekonomilere sahip ülkelerin dikkatsiz adımlar atmaları ya da düzenlemelerden esneklik istemeleri iyileşme sürecinin tamamlanmasını engelleyebilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Finansevim'den sektörde 'ilk'e imza atan kampanya
Pul biber diyeti nedir 3 günlük diyet listesi
Üniversite öğretim üyesi Kur'an'la alay ettiği için açığa alındı
Ordu'dan Almanya'ya 150 ton bal ihracatı
Mert Öcal yaşı kaç hangi dizilerde oynadı sevgilisi kimdir?
KPSS sonuç görüntüleme 2020 KPSS sonuçları açıklandı mı?
Yorumlar