BIST 2.403
DOLAR 15,77
EURO 16,64
ALTIN 924,76
HABER /  GÜNCEL

Bekçi alım şartları 2016- başvuru ekranı

5 ilde istihdam edilmek üzere tam 2 bin 394 bekçi alımı yapılacak. Peki kimler bekçi olabilecek, hangi illere bekçi alımı yapılacak ve bekçi olmak için aranan şartlar neler? İşte bekçi alımı hakkında merak edilen tüm cevaplar.

Abone ol

Bakanlık duyurdu bekçi alım şartları açıklandı. İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yapılan duyuruya göre kritik 5 ilde görev yapması için tam 2 bin 394 bekçi alınacak. Peki kimler bekçi olabilecek, bekçi olmak için aranan şartlar neler ve bekçi alımı hangi illerde olacak? İşte merak edilen tüm soruların cevabı...

2016 bekçi alımı yapılacak. Peki kimler bekçi olabilecek, hangi illere bekçi alımı yapılacak ve bekçi olmak için aranan şartlar neler?Devlet Personel Başkanlığının internet sayfasında yer alan duyuruya göre, İçişleri Bakanlığınca Şırnak, Hakkari, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır il merkezi ve ilçelerde çalıştırılmak üzere 2 bin 394 çarşı ve mahalle bekçisi istihdam edilecek.               

Bakanlığın duyurusunun ardından valilik ya da kaymakamlıklara başvurularını gerçekleştiren adaylar, yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacak, başarı sağlayanlar çarşı veya mahalle bekçisi olarak göreve başlayacak.              

BEKÇİLER 5 İLE ALINACAK

Diyarbakır'a 742, Şırnak'a 715, Mardin'e 653, Hakkari'ye 224 ve Şanlıurfa'ya 60 kontenjan ayrıldı.              

Şırnak'a alınacak bekçilerin 205'i merkez, 205'i Cizre, 155'i Silopi, 60'ı İdil, 30'u Beytüşşebap, 30'u Uludere ve 30'u da Güçlükonak emniyet müdürlüklerinde görevlendirilecek.              

Hakkari'ye alınacak bekçilerin ise 55'i il emniyet müdürlüğü, 125'i Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü, 31'i Şemdinli İlçe Emniyet Müdürlüğü ve 13'ü de Çukurca İlçe Emniyet Müdürlüğünde istihdam edilecek.               

Mardin'de ise Artuklu'ya 214, Dargeçit'e 20, Derik'e 25, Kızıltepe'ye 126, Mazıdağı'na 30, Midyat'a 83, Nusaybin'e 85, Ömerli'ye 20, Savur'a 30 ve Yeşilli'ye 20 kişilik kontenjan ayrıldı. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine 40, Viranşehir'e ise 20 bekçi alınacak.               

Diyarbakır'da istihdam edilecek bekçilerin 343'ü Yenişehir'de, 135'i Bağlar'da, 66'sı Kayapınar'da, 43'ü Sur'da, 29'u Silvan'da, 26'sı Bismil'de, 20'si Ergani'de, 13'ü Hani'de, 13'ü Eğil'de, geri kalanı da diğer ilçelerde görev yapacak.              

BEKÇİLERDE ARANACAK ŞARTLAR

Bekçi olmak isteyen adayların Türk vatandaşı olması, en az ilkokulu mezunu olması gerekiyor. Adaylarda aranacak diğer şartlar ise şöyle: 

"Askeri görevini bitirmiş ve 30 yaşın üstünde olmamak, görevini yapmaya engel teşkil edebilecek bir hastalık veya sakatlığın bulunmadığını sağlık kurulunca verilen raporlarla belgelendirmek, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis ya da affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, kamu haklarından ve kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum olmamak."               

Bekçi olmak isteyenlerin Türk toplum anlayışına göre "kötü şöhretli" tanınmaması da gerekiyor.              

BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Bekçi adayları, çalışmak istedikleri valilik ve kaymakamlıklara talep edilen evraklar ile başvuruda bulunacaklar.               

Adayların başvuru dilekçelerinde sınav yerine kadar gidiş dönüş ve zaruri masrafların kendilerine ait olduğu ve sınavı kazanmaları halinde sağlık raporu almak için yaptıkları masrafların da kendilerine ait olacağı, bu konuda herhangi bir talepte bulunmayacakları yer alacak.               

Sözlü sınava hak kazanan adayların, sınav yerleri mülki amirlikler tarafından adaylara verilecek olan "Sınav Giriş Belgesi"nde bulunacak. Sınav giriş belgesi ile sözlü sınava giriş yapabilecek adayların kültür durumu, bekçiliğe elverişli olup olmadığı, hal ve tavırları incelenecek.                    

YAZILI SINAV DA YAPILACAK

Yazılı sınav soruları Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden oluşacak. Soru adedi ve sınav süresi valiliklerce belirlenecek.               

Adaylardan kimlik numarası beyanı, diploma veya tasdiknamesi aslı ya da kurumca tasdikli örneği, askerlik durum beyanı, 6 fotoğraf, adli sicil beyanı ve gerekmesi halinde lisede hazırlık okuduğuna dair beyanı istenecek.               

Adaylar, Diyarbakır ve Şırnak'ta 6 Mayıs, Mardin'de 5 Mayıs, Hakkari'de 25 Nisan ve Şanlıurfa'da 29 Nisan'a kadar başvurularını yapabilecek.               -

POLİS MEMURU DA OLABİLECEKLER

Sınavla  kadroya alınacak bekçiler, öncelikle "emniyet bekçi adayı" olacaklar ve ardından polis eğitim kurumlarında en az 3 ay eğitime tabi tutulacaklar. Emniyet Genel Müdürlüğü aldığı bekçileri 1 yıl intibak eğitimine tabi tutacak.               

Bu aşamada göreve intibak edemeyen öğrencilerin sözleşmeleri feshedilecek.               

Emniyet Genel Müdürlüğü bekçisi olarak görev yapmakta olan ve 3 yıl bu görevi başarıyla sürdüren bekçiler, "kıdemli bekçi" olacaklar.               

Yükseköğretimini tamamlamış kıdemli bekçiler, polis olabilecekler. Ancak polis memurluğuna geçecek olan bekçi sayısı, başvuru yapacak bekçi sayısının yüzde 5'ini geçemeyecek.       

ÖNCEKİ HABERLER
Davutoğlu'nun hiç uyumadığı üç gece
Davutoğlu'nun hiç uyumadığı üç gece
Bakanlık duyurdu bu illere yüzlerce bekçi alınacak!
Bakanlık duyurdu bu illere yüzlerce bekçi alınacak!
Altın fiyatları zirve yaptı 08.04.2016 çeyrek altın ne kadar?
Altın fiyatları zirve yaptı 08.04.2016 çeyrek altın ne kadar?
Nabi Avcı o iddiaya cevap verdi! Karaman ile ilgili...
Nabi Avcı o iddiaya cevap verdi! Karaman ile ilgili...
Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na sert bir yanıt daha!
Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na sert bir yanıt daha!
Üç aylar başladı yapılacak ibadetler dualar ve tesbihler
Üç aylar başladı yapılacak ibadetler dualar ve tesbihler
Yalova’da inanılmaz olay! Babasının kemiklerini...
Yalova’da inanılmaz olay! Babasının kemiklerini...
İzmir öğle ezanı saat kaçta okunuyor ezan vakti
İzmir öğle ezanı saat kaçta okunuyor ezan vakti
Ankara öğle ezanı saat kaçta okunuyor ezan vakitleri
Ankara öğle ezanı saat kaçta okunuyor ezan vakitleri
Yeni Ford C-Max yakıtı kokluyor
Yeni Ford C-Max yakıtı kokluyor