HABER /  BBP

BBP'den beklenen referandum açıklaması geldi!

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 16 Nisan’da yapılacak referandumun Türkiye’nin birinci iç gündem maddesi olduğunu anlatırken, "Evet’ diyenin de, ’hayır’ diyenin de tercihine herkesin saygı göstermesi gerektiğini söyledi

Mustafa Destici, partisinin genel merkez binasında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Destici, referandum sürecinin kardeşçe ve barış içerisinde geçmesinin başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, diğer siyasi partilerle herkezin üzerine büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

Destici, şöyle konuştu:

"Kamplaştırıcı, ayrıştırıcı hal ve tavırdan bir kere herkesin uzak durması gerekiyor. Bu ülke hepimizin ve biz 16 Nisan’dan sonra da burada hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bu topraklar Hz. Mevlana’nın hoşgörü tohumunu ektiği topraklar. Dolayısıyla da hepimiz bu hoşgörüye uygun hareket etmek zorundayız. Bu millet kolay kolay yanlışlar yapmamış, müdahale etmesi gerektiği yerde de müdahale etmiştir. 12 Mart muhtırası olmuştur, millet bunu düzeltmiştir. 80 darbesi olmuştur, Kenan Evren yüzde 90 oy ile Cumhurbaşkanı olmuştur, ama millet kendini göstermiş ve kendi Cumhurbaşkanını seçmiştir. Ben inanıyorum ki millet yine burada vereceği karar ile nihai çözüm noktası olacaktır."

"KARARIMIZI, TABANIMIZLA İSTİŞARE EDEREK VERİYORUZ"

Referandum sonucu ne olursa olsun, Türkiye’nin her alanda bir yenilenmeye ihtiyacı oluduğunu belirten Destici, şöyle konuştu:

"BBP olarak bugüne kadar hep milletin yanında durduk, doğruların yanında durduk, yanlış kimden gelirse gelsin onun karşısında olduk. Her zaman ’önce devletimiz, sonra partimiz’ dedik. Hayır diyenlerin önemli bir kısmı iktidar karşıtlı olduğunu görüyoruz. Evet diyenlerin de önemli bir kısmının partisinin aldığı karara uyma ya da iktidarın başındakileri sahiplenme gibi hareket ederek kabul ettiğini görüyoruz. Bu, Cumhurbaşkanı seçimi olmayacak. O gün olacak olan 18 maddelik ana yasa teklifi metnini oylayacağız. 16 Nisan’dan sonra ’ya keşke şu metni okusaydım da sonra karar verseydim’ dememek için herkesin Anayasa değişikliği teklif metnini okuması lazım. O zaman sandıktan doğru bir sonuç çıkmış olur. Burada kararımızı bütün tabanımızın hepsi ile konuşarak, istişare ederek veriyoruz. Bilinçli bir şekilde oy vermeye çalışıyoruz. Kararımızı toplantımızın ve istişarelerimizin ardından kamuoyuyla paylaşacağız."

Destici, milyonlarca Türk insanının bulunduğu Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ile de iyi ilişkiler kurmak zorunda olduklarını vurgularken, "Almanya’nın baştan beridir terör örgütlerine kucak açması kabul edilebilir bir şey değildir. Bu terör unsurlarına her turlu faaliyetine izin verirken, taviz verirken Türkiye Cumhuriyeti bakanlarının kendi vatandaşlarına önceden müsaade alınmış yerleri iptal etme ve davetlerini iptal etme derecesine geldi. Bu muameleyi kesinlikle kabul etmediğimizi buradan iletmek istiyorum. Bize demokrasi dersi verenlerin önce kendi ülkelerinde demokrasiyi sağlamaları lazım" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Horozcular derneğine giren polisler şok oldu!
Başbakan Yıldırım'dan PKK'ya: Biteceksiniz!
Şanlıurfa karıştı! Polis müdahale etti çok sayıda gözaltı var!
Avusturya Başbakanı'ndan Türkiye'yle ilgili şok çağrı
Bozdağ'dan Almanya'ya sert tepki: Şiddetle kınıyorum!
Muğla'daki hayalet köyün sırrı şaşırttı 62 yıldır kimseler yaşamıyor
Yorumlar 31 yorum