BIST 1.446
DOLAR 8,29
EURO 10,11
ALTIN 490,44
HABER /  GÜNCEL

Bayram ne zaman başlangıç tarihi Ramazan Bayramı ne zaman bitiyor?

Maneviyat yüklü günlerden belki de en önemlisi olan 2018'deki bayramların ilki olan Ramazan Bayramı ne zaman idrak edilecek? Küslerin barıştığı, büyüklerin ziyaret edilip hayır dualarının alındığı Ramazan Bayramı 15 Haziran cuma günü başlıyor. Ramazan bayramı ise 17 haziran pazar günü bitecek. Bayram arefesi ise 14 haziran perşembe günü.

Abone ol

Bayram ne zaman 2018 hangi güne denk geliyor araştırmaları kadın-erkek çocuk genç, yaşlı tarafından son günlerde sıkça aranmaya merak edilmeye başladı. Manevi günlerin başında gelen ramazan bayramı için geri sayım başladı. Büyüklerin ziyaret edildiği, ellerin öpüldüğü, hayır dualarının alınıp, küslerin barıştığı Ramazan Bayramı bu sene 15 Haziran cuma günü başlıyor. 3 gün süren Ramazan bayramı son günü ise 17 Haziran pazar günü olacak. Son oruçların tutulacağı bayram arefesi ise 14 Haziran perşembe günü olacak. Resmi ve devlet kurumlarında arefe günü öğleden sonra mesai sona erecek. Bayram tatili başlayacak.

RAMAZAN BAYRAMI NEDEN ÖNEMLİ: İslam aleminin iki büyük bayramından biri Ramazan, diğeri ise Kurban bayramıdır. Hicri takvime göre Şevval ayının ilk üç günü Ramazan bayramı olarak kabul edilmektedir. Bu bayramda fıtır sadakası verildiğinden dolayı ''Fıtır bayramı'' şeklinde de bilinmektedir.

Peygamber Efendimiz (sav) Medine'ye hicret ettiği zaman Medinelilerin cahiliyeden kalma bazı eğlenceler düzenlemekte, belli zamanları bayram olarak kabul etmekteydiler. Bunun üzerine Efendimiz (sav) onlara İslâmiyet'in iki bayramını müjdeledi. Onlara ''Allahu Teâlâ size, kutladığınız bu iki bayramın yerine, daha hayırlısını, Ramazan bayramı ile Kurban bayramını hediye etti'' (Sünen-i Ebû Dâvud, Salat, 239) diyerek Ramazan ve Kurban bayramını müjdelemiştir.  

Bir ay boyunca tutulan orucun ardından yeme ve içmenin, helal nimetlerden yararlanmanın mübah olduğu Ramazan bayramı, müslümanların bir arada oldukları, hediyeleştikleri, fakir ve kimsesizleri gözettikleri, ümmet olma bilincini arttırdıkları bir zaman dilimi olarak öne çıkmaktadır. Ramazan bayramında fıtır sadakası vermek vacip, ilk gün oruç tutmak ise haramdır. 

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN VE KAÇ GÜN: Her yıl tarih bazında biraz daha geriye gelen Ramazan Bayramı, bu yıl haziran ayında kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı tarih bilgilerine göre Ramazan Bayramı, bu yıl mübarek ayın son orucunun 14 Haziran Perşembe günü tutulmasıyla birlikte aynı gün arefe günüyle başlayacak.

Ramazan Bayramı'nın ilk günü ise 15 Haziran Cuma günü olacak. Arefe günüyle birlikte toplam üç buçuk gün sürecek olan Ramazan Bayramı, 17 Haziran Pazar günü sona erecek.

İşte, bayramın takvim bilgileri;
- 14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Perşembe günü) resmi tatil

- 15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Cuma günü) resmi tatil

- 16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)

- 17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Pazar günü)

AREFE GÜNÜ KILINACAK NAMAZLAR: Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır. Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin namazıdır.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN HANGİ GÜN: Kurban Bayramı, Ramazan ayının tamamlanmasının ardından merak edilen hususlar arasında yer alacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2018 dine günler takvimde yer alan bilgilere göre, Kurban Bayramı bu yıl Ağustos ayının sonlarına denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 1. günü 21 Ağustos Salı gününe idrak edilecek. Hafta sonu tatilleri ve pazartesi gününe denk gelen yarım günlük arefe günün de eklenince toplam 9 güne çıkan Kurban Bayramı tatili, kamu çalışanları için 18 Ağustos Cumartesi günü başlamış olacak.

2018 yılı Kurban Bayramı tatili ile ilgili henüz remi bir açıklama yok ancak bu yıl hafta sonları da eklenince 9 gün tatil yapılacağı öngörülüyor. 24 Ağustos'ta bitecek tatilin ardından, 25-26 Ağustos tarihleri de hafta sonu tatili olarak memurlar için Kurban Bayramı tatilinin devamı niteliğini taşıyacak.

Kurban Bayramının Arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü (Yarım Gün)

Kurban Bayramının 1. günü 21 Ağustos Salı günü

Kurban Bayramının 2. günü 22 Ağustos Çarşamba günü

Kurban Bayramının 3. günü 23 Ağustos Perşembe günü

Kurban Bayramının 4. günü 24 Ağustos Cuma günü

ÖNCEKİ HABERLER
Havaalanında ele geçirildi! Değeri herkesi şaşırttı...
İnce'den Erdoğan'a Fenerbahçe göndermeli mesaj
'Yüzde 7 bize geçiyor, 2. tura kesin ben kalacağım'
Onurcan Özcan kimdir nereli kaç yaşında neden öldü
İmam maaşları 3600 ek gösterge sonrası ne olacak-2018 imam polis maaşları
ORC seçim anketi sonuçlarını açıkladı bu hepsinden iddialı
Başbakan'dan vatandaşa çağrı! Bir an önce müracaatınızı yapın
Öğretmen maaşları 3600 ek gösterge sonrası ne olacak-2018 zamlı öğretmen maaşları
Devlet Bahçeli'den flaş 'af' açıklaması
Çin'in başı çektiği elektrikli araç sayısı yüzde 55 arttı
Yorumlar