BIST 1.408
DOLAR 8,09
EURO 9,69
ALTIN 462,88
HABER /  RAMAZAN

Bayram namazı kılınışı nasıl videolu 2 rekatın anlatımı

Ramazan Bayramı namazı 2 rekat olarak kılınır. Bayram namazı kılmak farz değil vaciptir. 2 rekat bayram namazının kılınışını videolu olarak duaları ile birlikte hazırladık. İşte Ramazan Bayramı namazının ayrıntılı olarak kılınış şekli;

Abone ol

Ramazan Bayramı namazı 2 rekattır. Bayram namazı farz değil vaciptir. Cemaat ile birlikte kılınması gereken bayram namazının sonunda bayram hutbesi yer alır. Peki 2 rekatlık bayram namazının kılınışı nasıldır, niyet ederken ne demek gerekir? İşte Ramazan bayramı namazının ayrıntılı olarak video ile birlikte kılışını;

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vaciptir. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. 

Bayram namazına nasıl niyet edilir : Bayram namazına niyet ederken 'Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama' denilir. Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

Bayram namazı birinci rekatın kılınışı : 2 rekatlık bayram namazının birinci rekatının kılınışı ayrıntılı olarak şöyledir. Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder. İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar. Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

İkinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

BAYRAM NAMAZI KILINIŞI RESİMLİ ANLATIMI-TIKLA

Bayram ramazı ikinci rekatın kılınışı : İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden. (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

- Oturuşta İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

ÖNCEKİ HABERLER
Adana ABD konsolosu Linda Stuart Specht evine çağırıp veda etti
Kayseri'deki 738 yıllık tespih inanılmaz! 4 kez çekilince...
Tahir Yaman kimdir kaç yaşında Tahir Yaman neden öldü?
'Uçan Balık'ın fotoğrafları ilk kez paylaşıldı!
Numan Kurtulmuş: 'Bizim gibi başka bir ülke yok'
Müftü fetvayı verdi: 'Faiz haram değil'
Kılıçdaroğlu canlı yayında İnce'nin oy oranını açıkladı
HDP'den Kandil operasyonu çağrısı!
Ve tarihi an: TANAP hizmete girdi!
Böyle baba olmaz olsun! Öz kızına bir yıl boyunca...
Yorumlar