BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  GÜNCEL

Baykal'dan en genç vekil adayına tavsiye!

Ömrünü CHP'de siyasetle geçiren Deniz Baykal, partisinin en genç milletvekili adayı 18 yaşındaki İsmail Hakkı Gül'e tavsiyelerde bulundu. Baykal'ın Şimon Peres tavsiyesi dikkat çekti.

Abone ol

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) en genç ve en yaşlı adayları Antalya'dan. Biri 1. sıra adayı 80 yaşındaki Deniz Baykal, diğeri 16. sıra adayı 18 yaşındaki İsmail Hakkı Gül.

Gül, Baykal'ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletirken Baykal da tecrübelerini paylaştı. Gül'e kendisi için bir rol model seçmesini öneren Baykal'ın Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren Şimon Peres'i örnek vermesiyse şaşırttı.

SİYASETİ KENDİN İÇİN DEĞİL MİLLET İÇİN YAP: Diğer ilginç tavsiyede liderin yanlış yola girerse sen ona uyma tavsiyesi oldu. Bu görüşmeyi Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök kaleme aldı: Küçük siyaset yapma. Kendin için siyasetten uzak dur. Yüksek siyaset yap. Yani millet için, devlet için, halk için siyaset yap.

PARTİN LİDERİN YANLIŞ YOLA GİRERSE ONLARA UYMA: Siyaset yaparken insanlıktan ayrılma, insanlığını ve insanlığı unutma. Partin, liderin yanlış yola girerse sakın ona uyma. Partini insancıl bir siyasetin çizgisine çekmeye çalış. Rakiplerinle mücadele ederken kişisel kavgaya girme. Unutma siyaset bir duruştur. Şartlar ne olursa olsun bu duruş vazgeçilmemesi gereken bir sorumluluktur.

ŞİMON PERES'İN DEVLET AKLI: Kendine sağlam rol modelleri seç. Ben Atatürk ve İsmet İnönü gibi büyük değerlerin takipçisiyim. İkinci Dünya Savaşı’nda ülkelerini bu badireden salimen ve başarı ile çıkaran Churchill ve Roosevelt gibi devlet adamlarını iyi inceledim. Şimon Peres’in tecrübeyi nasıl bir devlet aklı haline getirdiğini gözlemledim.

EGONU KONTROL ETMEYİ BİL: Egonu kontrol etmeyi bil. Ülkenin menfaatinin senin egondan daha önemli olduğunu hiç unutma. Ülkenin iyi gününde de kötü gününde de hizmet etmiş eski yöneticilerine karşı vefalı ol. Onların artık aktif siyasette olmasa bile varlıkları ile bu ülkeye hâlâ hizmet edebileceklerini unutma.