BIST 10.748
DOLAR 32,88
EURO 35,20
ALTIN 2.498,43
HABER /  GÜNCEL

'İki kere oy kullandı' iddiasında sıcak gelişme gözaltına alındı

Belçika'da ve İzmir Havalimanında mükerrer oy kullandığı iddia edilen ve fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaşan Şengül E. isimli kadın gözaltına alındı. Adalet Bakanı Gül şüphelinin Ankara'ya getirildiğini söyledi.

Abone ol

Yurtdışında yaşayan vatandaşların konsolosluklar ve havalimanlarında oy kullanma işlemleri devam ederken, Belçika'da mükerrer oy kullanıldığı iddiası dünden bu yana sosyal medyayı sallamıştı. YSK Başkanı Sadi Güven söz konusu kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Adalet Bakanı Gül de soruşturmaya dair bilgileri canlı yayında paylaştı.

Belçika'da yaşayan Şengül E. isimli bir vatandaş, sosyal medya hesabında oy kullanırken çektirdiği fotoğrafları paylaştı. E. ilk önce Brüksel'de oy kullandı. 15 Haziran'da Brüksel'de oy kullanırken çektirdiği fotoğrafı da "Oyumuzuda kullandik vatanimiza milletimize hayirli olur yolumuza DEVAM ederiz inşallah" notuyla paylaştı. 

İZMİR'DE İKİNCİ OY İDDİASI

Şengül E., dün yaptığı paylaşımda ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan oy kullanırken çektirdiği fotoğrafı paylaştı. Şengül E. bu fotoğrafına da "Hayirli olur insallah" notunu düştü. Şengül E., paylaşımına gelen "Masallah komsum oyları Çifter Çifter kullandin bu herkese nasip olmaz" yorumuna da "Bu seferlik oyle oldu figencim nazip diyeyim" yanıtını verdi.

"GÖZALTINA ALINDI"

Konuyla ilgili açıklama yağan YSK Başkanı Sadi Güven şunları söyedi:

Dün itibariyle sosyal medyada bir haber dolaştı. Belçika’da bir vatandaşımızın oy kullandıktan sonra İzmir’de Adnan Menderes Havalimanında da oy kullandığına yönelik fotoğraf vardı. Aynı isimle farklı kimlikleri taşıyan kişiler olduğunu gördük. Ancak aynı şahsın fotoğrafını paylaştığını görünce bunu savcılıkla paylaştık. İlgili şahıs gözaltına alındı, tahkikat devam ediyor. Her türlü yolsuzluğun karşısında olacağız. Yasa 5 yıla kadar hapis cezası ön görüyor. Başkasına ait kimliklerle oy kullanan şahıslara 5 yıl hapis cezası var çok açık. Dün de bu kişiyle ilgili ihbarda bulunduk.

BİR AÇIKLAMA DA ADELET BAKANI'NDAN

Konuyla ilgili bir açıklama da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den geldi. Gül şunları söyledi:

Bu konuyla ilgili İzmir Savcılığı gerekli soruşturmayı başlattı. Son durum dün itibariyle adı geçen kişi yakalandı. Ve savcılıkta ifadesi alındı. Ama örgüt kapsamında olup olmadığı, evrakta sahtecilik çerçevesinde mi yapıldı, örgütlü bir eylem midir? Araştırılması için savcılık soruşturmayı yapıyor.

"ANKARA'YA GETİRİLDİ"

Adı geçen kişi Ankara'ya getirildi. Örgütlü bir iş mi, yoksa bireysel ya da seçim suçu kapsamında farklı bir değerlendirme mi, bunların hepsi değerlendirilecek. Kişinin kendi sosyal medyada yazdıkları var ve bunun üzerine haber yapan yayın organları oldu. Şu bir gerçek Türkiye'de böyle bir suistimale izin veren bir durum olamaz. TCK, Seçim kanunları da bunları yasaklamaktadır.

"YARGI MAKAMI KARAR VERECEK"

Ne olup olmadığı, kendi beyanından öte delillerle yargı makamı karar verecektir. Şimdi o aşamada. Böyle bir vaka var mı? Yoksa da hangi suçu oluşturuyor bu mesele derinlemesine araştırılacaktır.

Türkiye'de seçime ilişkin mükerrer oy kullanma, başkasının yerine oy kullanma ağır cezaları gerektiren suçlardır. Hele bunu bir örgüt, seçime şaibe karıştırma anlamında yapılması, bir örgüt ya da bir kaç kişiyle mi yapıldı, münferit hadise mi başsavcılığımızın araştırması sonucunda ortaya çıkacaktır.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

19/06/2018 günü bazı basın - yayın kuruluşlarında ve sosyal medya’da yer alan haber içeriklerinde kendisine ait sosyal medya hesabında oy kullanırken çektirdiği fotoğrafları paylaşmak sureti ile mükerrer oy kullandığı intibaı yaratarak kamuoyunda vatandaşların yoğun tepkisine neden olan Belçika’da yaşadığı bildirilen Şengül .E isimli şahıs hakkında Yüksek Seçim Kurulunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yapmış olduğu ilgilinin çift kimlik taşıyıp taşımadığının araştırılması istemli suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 298 sayılı kanuna muhalefet /Resmi evrakta Sahtecilik suçlarından soruşturma başlatılarak şüpheli şahıs hakkında gözaltı kararı verilmekle yürütülen çalışmalar neticesinde şüpheli şahıs İzmir /Selçuk’ta gözaltına alınmıştır. Kamuoyuna saygı İle duyurulur.