BIST 1.970
DOLAR 13,61
EURO 15,25
ALTIN 795,06
HABER /  GÜNCEL

Başsavcı'ya şok soruşturma! İhbar mektubu...

Kocaeli'nin eski Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük hakkında, adliyede görevli bir Başsavcı Vekili ve savcı hakkında FETÖ ile irtibatlı olduklarına dair uydurma ihbar mektubu yazdırdığı iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

Abone ol

HAKİMLER ve Savcılar Kurulu (HSK) müfettişlerinin yürüttüğü soruşturma dosyasına göre Başsavcı Küçük, bir akrabası olan F.G'ye iki savcıyı suçlayan ifadelerle dolu bir ihbar mektubu yazdırdı. Savcıların şikâyeti üzerine yakalanan F.G, yargılanıp 3 yıl ceza alınca itirafçı oldu ve mektubu kendisine akrabası olan Başsavcı'nın yazdırdığını anlattı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yargıtay Savcısı olarak görevlendirilen Küçük, emekliliğini isteyerek görevinden ayrıldı. HSK soruşturması devam ediyor. 

İDDİA VE SUÇLAMA DOLU MEKTUP: Soruşturma dosyasına göre iki savcıya yönelik iftira süreci şöyle gelişti: Kocaeli Adliyesi'nin Muhabere bürosuna 13 Mayıs 2016'da iki adet mektup geldi. Mektupların üzerinde 'Gönderici' olarak Mehmet Özdemirli ve Serdar Yılmaz isimleri vardı. Mektuplardan birini açan adliye personeli mektupta cezaevi savcısı Serhat Tütüncü'nün ismini görünce, mektupları savcı Tütüncü'ye götürdü. Savcı Tütüncü, mektupları inceleyince Başsavcı Vekili Erdal Yücel'in de ismini gördü ve mektupları ona da gösterdi.

"İKİSİ DE FETÖ İLE İRTİBATLI": Mektup içeriğinde Başsavcı vekili Erdal Yücel ve savcı Tütüncü'nün FETÖ ile irtibatlı olduğu, FETÖ mensubu üst düzey kişilerle görüşmeler yaptıkları Elazığlı oldukları için Doğu kökenli kişilerin adliyedeki işlerinde kolaylıklar sağladıkları da dâhil olmak üzere iki savcı hakkında çok ağır suçlama ve iddialar yer alıyordu.

GÖZALTINDA AKRABALIĞINI GİZLEDİ: Bunun üzerine savcılar iftira suçlamasıyla şikâyetçi oldu. Polis PTT'nin kamera kayıtlarını ve MOBESE kayıtlarını incelemeye aldı. 6 aylık soruşturma sonunda mektupları postalayan kişilerin F.G ve H.A olduğu tespit edildi. İki şahıs 7 Kasım 2016'da gözaltına alındı. Mektupları postalayan ve ödemeyi yapan F.G ifadesinde 'Caddede rastladığım yaşlı bir amca mektupları verdi. Mektupta kendisine bakmayan oğlu ve kendisini kabul etmeyen huzur evini şikâyet ettiği dilekçelerin olduğunu söyledi. Bu amcaya yardım olsun diye mektupları postaya verdim' dedi. F.G adliyede bir tanıdığı olmadığını sadece (dönemin) Başsavcısı ile akraba olduğunu söyledi.

BİLİRKİŞİ RAPORUYLA KANITLANDI: Yapılan telefon HTS incelemelerinde F.G'nin bahsettiği Başsavcı akrabası ile görüşmeleri de tespit edildi. H.A ise F.G ile caddede karşılaşıp postaneye gittiklerini, mektupların içeriğinden haberdar olmadığını anlattı. Ayrıca mektupların üzerindeki gönderici isimlerinin sahte olduğunu belirleyen savcılık zarf üzerindeki el yazılarını incelemeye gönderdi ve bu yazıların F.G'nin el yazısı örnekleriyle uyuştuğuna dair bilirkişi raporu aldı.

İFTİRA DAVASINDA 3 YIL HAPİS CEZASI ALDI: Bu süreçte mektuplar ilgili prosedür gereği Hakimler Savcılar Kurulu'na da gönderildi. HSK iki savcı hakkındaki iddiaları inceledi ve savcılar hakkında herhangi bir soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verdi. Kocaeli Adliyesi'ndeki soruşturma sonunda ise savcılık mektupları postaladığı belirlenen iki şahıs hakkında 'Delil uydurarak İftira Atmak' suçlamasıyla dava açıldı. 10 Ekim 2017'de tamamlanan yargılama neticesinde de H.A beraat etti, F.G ise 3 yıl 20 ay hapis cezasına çarptırıldı.

MEKTUPLARI BİZE BAŞSAVCI YAZDIRDI: Karar istinaf incelemesi için İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne gönderildi. İstinaf incelemesi devam ederken hükümlü F.G mahkemeye başvurarak cezasında indirim olması için itirafçı olmak istediğini söyledi. Bunun üzerine ifadeye çağrıldı. İfadesinde kendisine bu mektupları o dönem Kocaeli Başsavcısı olan Mustafa Küçük'ün yazdırdığını anlattı. Pişman olduğunu söyleyen F.G, Mustafa Küçük'ün el yazısı olduğunu iddia ettiği ve kendisinin temize çekerek mektuba aldığı notları da mahkemeye sundu.

SANIKLAR YARGILANIRKEN EMEKLİLİĞİNİ İSTEDİ: Bunun üzerine Başsavcı Vekili Erdal Yücel ve savcı Serhat Tütüncü, Başsavcı Küçük'ten şikâyetçi oldu. Dosya HSK'ya gönderildi. İddiaları inceleyen HSK müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattı. Bu arada Mustafa Küçük, sanıkların yargılaması devam ederken, 15 Temmuz darbe girişiminden 10 gün sonra Yargıtay Cumhuriyet Savcısı olarak görevlendirildi. HSK soruşturması sürecinde de emekli olarak görevden ayrıldı. HSK'nın soruşturması devam ediyor. (Milliyet)

ÖNCEKİ HABERLER
Süper Loto sonuçları açıklandı (18 Ocak 2018)
Süper Loto sonuçları açıklandı (18 Ocak 2018)
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Ankara'da büyük FETÖ dalgası sendika yöneticilerine gözaltı
Ankara'da büyük FETÖ dalgası sendika yöneticilerine gözaltı
Toplu ulaşımda reform! Bütün turnikeler kalkıyor
Toplu ulaşımda reform! Bütün turnikeler kalkıyor
Bakandan 'hamile çocuklar' skandalıyla ilgili çarpıcı açıklama
Bakandan 'hamile çocuklar' skandalıyla ilgili çarpıcı açıklama
FETÖ liderinden itirafçılara gözdağı!
FETÖ liderinden itirafçılara gözdağı!
TÜSİAD yürek mi yedi? Ahmet Hakan ne demek istedi?
TÜSİAD yürek mi yedi? Ahmet Hakan ne demek istedi?
Şahin Alpay ve Mehmet Altan için flaş gelişme karar açıklandı
Şahin Alpay ve Mehmet Altan için flaş gelişme karar açıklandı
Akşener'den çarpıcı Afrin önerisi! Onlar da gitsin
Akşener'den çarpıcı Afrin önerisi! Onlar da gitsin
İsmail Ege Şaşmaz kimdir kardeşine bakın o da çok ünlü
İsmail Ege Şaşmaz kimdir kardeşine bakın o da çok ünlü