BIST 2.785
DOLAR 17,90
EURO 18,31
ALTIN 1.035,75
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Başkanlık anketi sonuçları AK Parti'nin 2 numarası açıkladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, başkanlık sistemi anketi sonuçlarına ilişkin son durumu açıkladı. Sorgun'a göre deste yüzde 50'nin çok üzerinde.

Abone ol

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin süreci Anadolu Ajansı'na değerlendirdi.

Sorgun, "Başkanlık sistemini vatandaşlarımızın çok net bir şekilde anladığını anketlerden görüyoruz. Başkanlığın konuşulduğu ilk günlerde halkın desteği yüzde 50'lerin epey altındaydı. Şimdi ise halkımızın bunu çok çok yüksek oranlarda benimsediğini görüyoruz" dedi.

Yeni anayasa teklifinin önümüzdeki günlerde TBMM'ye getirileceğini belirten Sorgun, Başbakan Binali Yıldırım'ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yeni anayasa üzerine görüştüğünü, uzak olmayan bir süreçte bu çalışmanın TBMM gündemine geleceğini, ardından da referanduma götürüleceğini aktardı.

Sorgun, bu teklifin 367 sayısının üzerinde geçmesi halinde bile, yine halka götürüleceğini vurgulayarak, "Çünkü bu kadar esaslı bir konu. Ne zaman bir sıkıntı olsa halkımıza başvururuz. Hakem olarak halkı kabul ederiz. Halka amir değil hizmetkar, bir siyasi hareketiz" diye konuştu.

AK Parti'nin çağdaş, katılımcı, demokratik ve herkesin kendisini içinde hissettiği bir anayasayı ısrarla ve özlemle vurguladığını aktaran Ahmet Sorgun, şunları söyledi:

"Bu konuda partimizin çok çalışması var. Önümüzdeki süreç; kamil anlamda, sıfırdan, yeni bir anayasanın halkın önüne götürülmesidir. Asıl amaç bu. Ama her zaman bizim ne istediğimiz değil, şartların ne getirdiği de önemli. Bu bakımdan bütün alternatiflere hazırlıklıyız. Elimizde daha önce yapılmış, güncelleştirilmiş müstakil anayasa çalışmalarımız var. Sivil siyaset kendisi anayasa yapabilir. Bizim her kademede çalışmalarımız var. Mutabakat nerede sağlanıyorsa o, Meclis'e sunulacak."

BAŞKANLIK SİSTEMİNE HAZIRLIK

Sorgun, AK Parti teşkilatlarının başkanlık sistemine yönelik hazırlığı bulunduğuna işaret ederek, geçmiş 40 yıldaki siyasi liderlerin de başkanlık sistemini savunduğuna değindi.

Siyasilerin muhalefetteyken başkanlık sistemine olumlu baktığını anlatan Sorgun, AK Parti'nin ise iktidardayken de bu sistemi istediğine dikkati çekti.

Sorgun, 15 yıldır AK Parti iktidarda olduğu için herhangi bir siyasi krizin yaşanmadığını bildirerek, "Çok büyük bir darbe girişimi oluyor, herhangi bir kriz yaşamıyoruz. Ama bu ülkede bir anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla nasıl krizler yaşandığını, bankaların battığını ve milyar dolarların nasıl uçtuğunu halk gördü. İnsanımız bu sistemin her 10 yılda bir darbe ürettiğini biliyor. Darbe üretmeyen, vesayetçiliğe geçit vermeyen yeni bir mekanizma arzu ediyoruz. Bu da halkın doğrudan seçtiği başkanlık sistemi ile olur" ifadelerini kullandı.

Başkanlık sistemine ilişkin halkın kafasının karıştırılmaya çalışıldığını kaydeden Sorgun, bu sistemin üniter yapıya aykırı olmadığını ifade etti.

BÜYÜK ORANDA KABUL GÖRECEK

Ahmet Sorgun, başkanlık sistemini, demokratik mekanizmanın farklı şekilde kurgulanması şeklinde tanımlayarak, şöyle devam etti:

"Başkanlık sistemini vatandaşlarımızın çok net bir şekilde anladığını anketlerden görüyoruz. Başkanlığın konuşulduğu ilk günlerde halkın desteği yüzde 50'lerin epey altındaydı. Şimdi ise halkımızın bunu çok çok yüksek oranlarda benimsediğini görüyoruz. Önceden halkımız bu sistemi yeterince bilmediği halde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a olan güvenden, 'o bize yanlış şeyi dayatmaz ve önermez' düşüncesinden dolayı mutlaka 'bu milletin faydasınadır' görüşü vardı. Şimdi bu güvenin altının da bilgi olarak dolduğunu görmekteyiz. İllere göre farklılık arz etmesine rağmen büyük bir oranla başkanlık sisteminin kabul göreceğini ifade edebilirim."

Bu sürece ilişkin rutin faaliyetlerin devam ettiğini, ekiplerin çalıştığını anlatan Sorgun, "Yapılan mutabakata göre bunun form alması, ete kemiğe bürünmesi söz konusu. Bunu da önümüzdeki günlerde göreceğiz. Partimiz de akademik heyetleri de çalışmalarını sürdürüyor. Halka bunları anlatabilecek şekilde çalışmalar devam ediyor. Hiçbir zaman halka gitmekten kaçınmadık. İnşallah, yine koşarak, güle oynaya halka gideceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Zeki Üçok'tan sarsıcı FETÖ'cü pilotlar açıklaması
Zeki Üçok'tan sarsıcı FETÖ'cü pilotlar açıklaması
Yıldırım'dan AB'ye tepki! Kalkışmayın
Yıldırım'dan AB'ye tepki! Kalkışmayın
FETÖ'yle ilgili korkunç iddia! İntihar süsü mü verildi?
FETÖ'yle ilgili korkunç iddia! İntihar süsü mü verildi?
Bahçeli'den CHP'ye yeni anayasa çağrısı
Bahçeli'den CHP'ye yeni anayasa çağrısı
KOAH nedir belirtileri ne tedavisi var mı nasıl?
KOAH nedir belirtileri ne tedavisi var mı nasıl?
Alman cumhurbaşkanı Japonya'da Çin'e yüklendi
Alman cumhurbaşkanı Japonya'da Çin'e yüklendi
Suriye'de son dakika gelişmesi! Türk tankları sınırda
Suriye'de son dakika gelişmesi! Türk tankları sınırda
14 Kasım Pazartesi reyting sonuçları İçerde kaçıncı?
14 Kasım Pazartesi reyting sonuçları İçerde kaçıncı?
Kaymakamın şehit olduğu saldırıda inanılmaz iddia
Kaymakamın şehit olduğu saldırıda inanılmaz iddia
İstanbul'da silahlı soygun 9 bin lira ile böyle kaçtı
İstanbul'da silahlı soygun 9 bin lira ile böyle kaçtı