BIST 1.340
DOLAR 8,18
EURO 9,84
ALTIN 469,00
HABER /  POLİTİKA

Başbakan çılgın projeyi ne zaman açıklayacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planlamayı yaptı. Projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'da kurulacak Yenişehir projesinde son aşamaya geldi.

Bakanlık, İstanbul'da, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve Küçükçekmece sınırları içerisinde kurulacak Yenişehir Projesi'nin master planlarını tamamladı. Projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

MASTER PLAN TAMAM

İstanbul'un doğal, tarihi ve kültürel özelliklerini öne çıkaracak projede son noktaya gelen Bakanlık, kurulacak yeni şehrin master plan çalışmalarını tamamladı. 

800 BİN KONUT 2 MİLYON 400 BİN NÜFUS

Rezerv alan olarak ayrılan bölgede, yaklaşık 800 bin konutta 2 milyon 400 bin kişi yaşayabilecek. Projenin hayata geçirilmesiyle İstanbul'un nüfusu kalabalık bölgelerinde yoğunluk azalacak.

'Compact şehir' yaklaşımıyla planlanan Yenişehir'de, 4 bin 800 hektar sosyal donatı alanları, yaklaşık 5 bin hektar yeşil alan bulunacak.

ÜNİVERSİTE, BOTANİK PARKI...

Projede, TEMAPARK, üniversiteler ve botanik parkların yanı sıra havaalanı etrafında 200-400 hektarlık fuar alanı yapılacak. Yenişehir'in kurulacağı alandaki doğal su havzaları ve su kaynaklarının korunması için Bakanlık, Türkiye Elektrik İletim AŞ, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, Devlet Su İşleri ile çalışmalarını sürdürüyor.

ENERJİ GERİ DÖNÜŞÜMDEN

Yenişehir'deki enerji ihtiyacının yüzde 30'u geri dönüşümle sağlanacak. Şehirde katı atıklardan enerji üretme istasyonları yer alacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Genelkurmay'da gizli zirve... Operasyondan 1 gün sonra
İHH o iddiaları yalanladı
Kadın sürücünün zor anları
İHH'dan 'silah dolu TIR' açıklaması
Bakan Müezzinoğlu'nu şoke eden cevap
Amerika'da sokak ortasında namaz
Yılın ilk Şans Topu çekildi
150 yıldır elektriksiz yaşıyorlar!
Irak'ın Ramadi kentinde 75 Türk 'mahsur'
Mersin KOM Müdürü görevden alındı
Yorumlar 342 yorum