BIST 1.107
DOLAR 8,38
EURO 9,79
ALTIN 507,03
HABER /  DÜNYA

Barzani'nin ihanetle suçladığı partilerin binaları ateşe verilldi

Barzani'nin 'ihanete uğradık' açıklaması sonrası Kuzey Irak karıştı. Duhok'un Zaho ilçesinde bulunan KYB ve Goran partilerine ait binalar saldırıya uğradı.

Abone ol

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok vilayetine bağlı Zaho ilçesinde, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran (Değişim) Hareketi'nin parti binaları ateşe verildi.

KYB'nin Zaho sorumlusu Amır Dehleki, partisinin televizyonuna yaptığı açıklamada, bir grup göstericinin önce parti binası önünde gösteri düzenlediğini, daha sonra saldırıya geçtiklerini ifade etti. 

PARLAMENTO BİNASINDA MAHSUR KALDILAR
Dehleki, saldırıda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirtirken, parti binası ve içerisinde yer alan radyonun ateşe verildiğini kaydetti. 

IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise Goran'ın Zaho'daki parti merkezinin ateşe verildiği belirtildi. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani'nin istifa etmesi, Erbil ve tüm Irak'ta deprem etkisi yarattı. Barzani'nin istifa mektubunun yerel parlamentoda onaylanmasının ardından protestocular meclisi bastı.

Açıklamada ayrıca, başkanlık süresi dolan IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin yetkilerinin devredilmesi için 2 yıl aradan sonra Parlamento oturumuna katılan Goranlı milletvekillerinden bazılarının Parlamento binasında mahsur kaldığı kaydedildi. 

AA muhabirine açıklama yapan Goran Hareketi Başkanvekili Bırzo Mecid, Parlamento içerisinde olduklarını ve durumlarının iyi olduğunu söyledi. 

PEŞMERGE MECLİSİ BASTI
Irak'ın kuzeyinde silah seslerinin kesilmediği bir akşam geride kaldı. Mesut Barzani'nin koltuğunu bırakmasını istemeyen peşmergeler meclisi Kalaşnikoflarla basıp ateş açtı.

SÜKUNET ÇAĞRISI
IKBY Güvenlik Ajansı, başta Erbil olmak üzere Duhok'un Zaho ilçesinde meydana gelen provokatif eylemlerden sonra yayımladığı açıklamada, tüm kent ve ilçelerdeki vatandaşlardan sakin olmalarını, bölgede fitne çıkarmak ve provokasyon yapmak isteyenlere engel olmaları istendi.

Açıklamada, güvenlik güçlerinden kışkırtıcı eylemlerin önüne geçilmesi için hazır beklemelerinin talep edildiği de kaydedildi. 

Barzani, görev süresinin dolması nedeniyle yaptığı açıklamada, 16 Ekim gecesi KYB'li Peşmergelerin Kerkük'ün güneyinden ani bir şekilde çekilmesini ve kentin teslim edilmesini "büyük bir ihanet" olarak nitelendirmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Kocaeli'de otomobil su kanalına devrildi
Erdoğan 29 Ekim Resepsiyonu'nda açıkladı
'Kalipso Kralı' Metin Ersoy yaşamını yitirdi!
Başbakan Yıldırım'dan tarihi gün öncesi teşekkür!
Barzani'nin istifa sonrası Meclis'te silah sesleri
Bursa'da kamulaştırılan otopark hizmete açılıyor
Yorumlar 16 yorum