BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  EKONOMİ

Bakan Fatih Dönmez'den çok kritik Doğu Akdeniz uyarısı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projenin oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceğiz.'' derken KKTC'nin adil ve eli pay almadığı bir sisteme geçit vermeyeceklerini ifade etti.

Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz'le ilgili önemli uyarılarda bulundu.Dönmez, "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projenin oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceğiz, KKTC'nin adil ve eli pay almadığı bir sisteme geçit vermeyeceğiz" dedi.

''Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projenin oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceğiz, KKTC'nin adil ve eli pay almadığı bir sisteme geçit vermeyeceğiz.'' diyen Dönmez ''Biz hep şunu dedik. Petrol varsa bulacağız. Daha fazla arama ve sondaj yapacağız. Buradan hareketle hidrokarbon arama ve üretiminin artırılması için son dönemde önemli adımlar attık.'' şeklinde konuştu.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, ''Önümüzdeki birkaç ay içerisinde ilk sondajını gerçekleştirmek için Akdeniz’de göreve başlayacak. İkinci sondaj gemimizin alımı için de çalışmalara başladık. Son 16 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 10 milyar dolar harcadık. Bunun yüzde 50’si, Türkiye Petrolleri’nden, yüzde 50’si ise yerli ve yabancı yatırımcılarımızdan geldi.'' ifadelerini kullandı.