BIST 3.554
DOLAR 18,58
EURO 18,28
ALTIN 1.023,19
HABER /  EKONOMİ

Bakan Fakıbaba'dan fıstık, mazot ve et fiyatı açıklaması

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşraf Fakıbaba et fiyatları mazor ve antep fıstığı fiyatındaki kriz gibi önemli konularda açıklamalarda bulundu.

Abone ol

CNN Türk ekranlarında konuşan Bakan Fakıbaba zirveyi gören fıstık fiyatları ile ilgili, "Bu konuyu konuştuk. Tatlıya bağladık, 160 TL'ye düştü." dedi. Fakıbaba, Muharrem İnce'nin mazot vaadine ilişkin ise, "Başbakanımız mazotun yarısı çiftçiden, yarısı bizden' dedi. Mazotun ortalama fiyatı 4 lira 70 kuruş, yarısı bizden dedik, ortalama fiyatı 2 lira 35 kuruş. Biz çiftçimize mazotun litresini 2 lira 35 kuruştan veriyoruz. Muharrem Bey, 'Bakan Bey, getir hesapları' derse, hesaplar ortada, görebilir." diye konuştu.

Fakıbaba'nın açıklamaları şöyle:

ET FİYATLARINDA ETİ KAÇ LİRAYA ALABİLİRLER?

İsim falan vermemiştim, demiştim ki inşallah biz ucuz fiyatta dar gelirli kardeşlerimize et vereceğiz demiştim. Ve hemen sormasında 29 lira kıyma, 31 lira kuşbaşı olarak iki büyük zincir markette satışlarımız başlamıştı. Ve Ramazan ayı nedeniyle de çok önemli bir zincir marketimizde üçüncü bir market olarak bu sayıyı 15 binin üzerine çıkarttık. Şu an üç önemli zincir markette, 15 bin şubenin üzerinde bizim satışlarımız 29 ve 31 lira. Ama bunu yanlış anlamamak lazım. Biz 29-31'e satıyoruz, kasap esnaflarımız kardeşlerimiz ya da diğer marketler, çok para kazanıyor anlamında hiçbir zaman söylemedim, şimdi de söylemiyorum.

Bazen söylediğim zaman yanlış anlaşılıyor. Daha fiyatlı etleri insanlar yiyebilirler, özgürlükleri vardır. 29 liraya satmış olduğumuz, 31 liraya satmış olduğumuz et normal bizim etimizdir. Ama farz edelim, kıymadaki yağ oranı yüzde 20'ye kadar doğaldır ve vardır. Ama yüzde 5 yağlı oranda alan çok farklı fiyatta alabilir. Buna da saygı duyarız. Yüzde 20 yağı geçmemek kaydıyla bunu biz doğal olarak karşılıyoruz. Ama derse ki başka bir vatandaşımız, 'ben tamamen yağsız kıyma alacağım' Tabi serbest bir piyasadır, 60'a alır 70'e alır.

1 lira tarlada olan, bir bakıyorsunuz sofraya gelinceye kadar 3-4 mislinin üzerinde fiyat artışıyla geliyor. 1 liraysa, 5 liraya sofranıza geliyor. Bu doğru bir olay değil. Hükümetimiz bu noktada çalışması var.

MUHARREM İNCE'NİN MAZOTU 3-3,5 LİRADAN VERECEĞİ VAADİ

Sayın Başbakanımız şunu söyledi, "Mazotun yarısı sizden yarısı bizden" dedi. İnşallah daha büyük müjdeler gelecektir. Bizim normalde bu yıl 14,5 milyar lira Türk lirası desteğimiz var. ramazanın sonuna kadar tahminen bunun 10 milyarını vermiş olacağız. Buradaki amacımız üretici kardeşlerimizi tefecilere muhtaç etmemek.

Bizim 2017 yılında, Ocak ayından başladık Aralık ayına kadar mazotun ortalamasını aldık, bu 4,69 kuruş 4 lira 70 kuruş. Bunun yarısı 2 lira 35. Yani Muharrem Beyin şimdi vaat ettiği mazotu biz şu anda 2 lira 35 kuruşa üretici çiftçi kardeşlerimize veriyoruz.

2017'nin birinci ayı ile 12'nci ayının ortalamasını aldık. 4 lira 70 kuruşun yarısını biz ödüyoruz, 1,8 milyar ödemeye başladık. Ve bu 2 lira 35 kuruşa geliyor. Yani Muharrem beyin dediğinin çok altında fiyatla mazotu veriyoruz.

10 MİLYON TON SAMAN ÜRETİYORUZ

Alın teriyle bir tüccar para kazanmak istiyorsa onun en doğal hakkıdır. Ancak spekülatif amaçlı olarak eğer bir gıda maddesini alıp, depolayıp piyasada kalmadığında, piyasaya sürmeye çalıştığında bu hangi ürün olursa olsun, bizim regülasyon yapan et süt kurumumuz var, TMO var… Ben bunları söylemek istemiyorum ama mecbur bazen söylüyorum. Biz 10 milyon ton saman üretiyoruz ve bize yetiyor.

Ama bakıyorsunuz ki Türkiye’de sadece 10 kişi, belirli bir kısım samanı depoluyor. Ve samanı farz edelim bir kuruştan, iki kuruşa çıkartmaya kalkışıyor. O zaman hemen saman ithal ettiğinizde bir bakıyorsunuz ki fiyat yerine oturmuş…

 ANTEP FISTIĞI FİYATLARI

İki tarafla görüştüm tatlıya bağladılar. Baklavacı arkadaşlarımız geldi dediler ki “nisan sonunda 135 lira olan fıstık 215 – 220 liraya çıktı” Dediler ki, bakın sanayici, bu iş ile iştigal eden üretici kardeşlerime saygı duyuyorum. Aman yanlış anlamasınlar. Farz edelim, ben doktorum param var. Ne para kazanır? Fıstık. Diyorum ben fıstık alacağım 10 ton. Tam ramazan geldi, insanlar tatlı alacaklar, o zaman fıstığın fiyatı artacak doktor olarak o 10 tonumu piyasaya sürüyorum. Ben o zaman diyorum ki sen doktorluğunu yapacaksınız.

İki tarafla da görüştüm, makul seviyeye düşürün dedim. Şu anda tahmin ederim 160 liraya düştü. Baklavacı arkadaşlara şunu söyledim, madem 220 liraya alıyordunuz şimdi 160’a düştü. Siz de baklava fiyatını düşürün.

İSRAİL İLE GERGİNLİK 

Emin olun Türkiye çok büyük bir devlet. Yani İsrail… Bunun lafı bile olmaz. 240 milyon benim ihracatım var, 240 milyon karşımdaki binanın parasıdır. Onların da bize ihracatı 38 milyon dolar. Yani bu benim için olsa ne olur, olmasa ne olur? Biz büyük işlerle uğraşmamız lazım.

Sudan dönüşü şirketimizi kurduk, bakanlar kurulumuzdan geçti.

KADRO BEKLEYENLER

Onlar benim takım arkadaşlarım. İnanın onları ben çok düşünüyorum. Fakat biz gerekli yerlere yazışmalarımızı yazıyoruz.

Tahmin ediyorum öncelik hep sağlığa ve eğitime verildiğinden dolayı, onlar hükümetimiz tarafından da unutulmuş değil.

Ve ben sayın Başbakanım ile tekrar görüşüp, ikinci kez gerekli yerlere yazılarımı yazdım. Ama özel olarak tekrar görüşüp mutlaka ve mutlaka ne yapabiliriz onun araştırması içindeyim. Söz vermiyorum ama takip ettiğimi özellikle belirtmek istiyorum.

ÖNCEKİ HABERLER
Alpay Özalan nereli eşi Cansel Özalan kimdir işte çocukları
Alpay Özalan nereli eşi Cansel Özalan kimdir işte çocukları
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Köpeğe cinsel istismara 625 TL ceza!
Köpeğe cinsel istismara 625 TL ceza!
Türkiye'den İsrail açıklaması! Peşini bırakmayacağız
Türkiye'den İsrail açıklaması! Peşini bırakmayacağız
'Filistin' yazıp 1866’ya gönder Filistin'e umut ol!
'Filistin' yazıp 1866’ya gönder Filistin'e umut ol!
CHP'de liste depremi! Peş peşe adaylıktan çekildiler
CHP'de liste depremi! Peş peşe adaylıktan çekildiler
Yemekteyiz Fevziye Gençarslan kimdir kaç yaşında sivri dili olay oldu
Yemekteyiz Fevziye Gençarslan kimdir kaç yaşında sivri dili olay oldu
Denizbank'ın ismi değişecek mi satışın ardından ilk açıklama
Denizbank'ın ismi değişecek mi satışın ardından ilk açıklama
Yemekteyiz Mustafa Yıldız kimdir kaç yaşında haftanın favorisi mi?
Yemekteyiz Mustafa Yıldız kimdir kaç yaşında haftanın favorisi mi?
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 105.yeni bölüm fragman yayınlandı Kudret CIA'in desteğini aldı
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 105.yeni bölüm fragman yayınlandı Kudret CIA'in desteğini aldı