BIST 4.949
DOLAR 18,63
EURO 19,55
ALTIN 1.055,58
HABER /  GÜNCEL

Bakan Çavuşoğlu: YPG laik, inançsız bir örgüt diye...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan IŞİD'e karşı kurulan koalisyona karşı dikkat çeken çıkış: YPG laik, inançsız bir örgüt diye...

Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 65 koalisyon ülkesinin IŞİD ile mücadelede başarılı olamadığını söyledi. Çavuşoğlu, YPG'yi de "Suya düşen yılana sarılır. Yani o biraz daha laik ya da seküler ya da inançsız bir terör örgütü, öteki radikal diye ona sığınmak acizliktir" sözleriyle tanımladı.

Çavuşoğlu, 8’inci Büyükelçiler Konferansı kapsamında düzenlenen ‘Kriz Yönetimi: İnsani Çözümler’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Gaziantep Üniversitesi Kültür ve Konferans Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Çavuşoğlu, Suriye’nin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'65 ÜLKE DAEŞ’LE MÜCADELEDE HALEN BAŞARILI DEĞİL'

Suriye’nin IŞİD ve diğer terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Bu konuda kararlı bir strateji var mı? Yok. 65 ülkeyiz koalisyon içerisinde. 65 ülke DAEŞ’le mücadelede halen başarılı değil. Umudu kime bağlamış? YPG’ye, başka bir terör örgütüne. Suya düşen yılana sarılır. Yani o biraz daha laik ya da seküler ya da inançsız bir terör örgütü, öteki radikal diye ona sığınmak acizliktir. Bu anlayıştan kurtulmamız lazım. Biz her türlü operasyona katılıyoruz, DAEŞ’e karşı mücadelemizi kendimiz de yapıyoruz. Koalisyon içerisindeki ülkelere de her türlü desteği veriyoruz. Irak’ta Peşmergeyle diğerlerine eğitim veren ülkelere de her türlü destek veriyoruz. İzinlerin verilmesi, lojistik ama sonuç ortada. Nasıl mücadele edeceğiz, nasıl temizleyeceğiz? Ama en önemlisi, en köklü çözüm bataklığı kurutmak. Bataklık ne? Esad rejimi. Bu bataklığı kurutmak için de siyasi çözüm gerekir, sadece askeri çözüm değil.”