BIST 117.886
DOLAR 6,86
EURO 7,75
ALTIN 391,73
HABER /  POLİTİKA

Bakan Çavuşoğlu: 'ABD'nin kararında en önemli aktör Türkiye’dir'

İSTANBUL'da 'Türkiye’de Uluslararası İlişkilerin Önemi' isimli konferansta konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye’den çekilmesinde en önemli aktör Türkiye'dir" dedi.

Abone ol

İSTANBUL Küçükçekmece’de özel bir üniversitede düzenlenen 'Türkiye’de Uluslararası İlişkilerin Önemi' isimli konferans Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Programda gençlerle bir araya gelerek konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin dış siyaseti hakkında bilgiler aktardı.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, "Son bir yılda özellikle Halep krizinden bu yana Türkiye'nin üstlendiği roller sayesinde sahada ateşkesi belli seviyede konsolide ederken Suriye'nin siyasi çözüme doğru gitmesinde en önemli aktör Türkiye'dir. ABD'nin Suriye'den çekilme kararında da en önemli aktör Türkiye'dir. Aldığımız kararlar sayesinde. Ama bir ülkenin çekilmesi oradaki boşluğu kimin dolduracağı ve terör örgütleriyle mücadele, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi süreç İşte İdlib muhtırasını Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'le bir odaya giderek anlaştılar çıktılar geldiler sonra kağıda döktük, imzaladık" dedi.

"SUSMAYAN TEK ÜLKE TÜRKİYE'DİR"

Bakan Çavuşoğlu, "Kudüs konusunda, Filistin konusunda herkesin sustuğu bir ortamda bile, bugün ABD'yle ilişkiler kurmak için yarışan bazı Müslüman ülkelerin Filistin'e fazla sesini çıkarma dediği bir ortamda susmayan bir ülke vardır. O da Türkiye Cumhuriyetidir. ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararından sonra faaliyetlerimizi takip ettiniz. İki tane İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ve her iki zirvenin arkasından da BM Genel Kurulu'na bunu taşımamız. Orada da her ikisinde de ezici bir çoğunlukla ABD ve İsrail'in tüm dünya ülkelerine baskı ve tehdit yapmasına rağmen Filistin lehine karar çıkartmamız Türkiye'nin girişimciliği sayesinde olmuştur.

Dünyanın en zengin ülkesi değiliz ama en cömert ülkesiyiz. Nerede mazlum varsa ona sahip çıkıyoruz. Dünyanın en cömert ülkesi ve milleti olmak herkese nasip olmaz. Dünyada mazlumların umudu olmak da herkese nasip olmaz. Doğu Türkistan'da, Sincar, Somali Arakan nerede mazlum varsa hepsinin hakkını savunacağız" ifadelerini kullandı.

"ULUSLARARASI SORUŞTURMAYA İHTİYAÇ VAR"

Çavuşoğlu Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında ise, "Kaşıkçı cinayetinde uluslararası bir soruşturma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Çünkü biz bugüne kadar şeffaf davrandık ve bu cinayetin aydınlatılması için ne gerekiyorsa yaptık. Bilgileri ve belgeleri dünya kamuoyuyla paylaştık. Ama Suudi Arabistan'dan hiç bir gelişme yok. Daha ceset nerede belli değil. Yerel işbirlikçi kim ancak robot resmi göndeririz diyorlar. Sokaktan bir kişi mi ki robot resmini göndereceksiniz. Bu kişiler kimdir? Hapistekiler kimdir? İfadelerinde ne var paylaşmak gerekiyor" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Suudi Arabistan söz vermedi! Trump'ı yalanladılar
Üniversite yemekhanesinde korkunç olay!
Ankara'da yakalandı! Tam 11 bin 864 adet
Başakşehir transfer bombasını patlattı: Robinho'yu açıkladı!
Burhan Kuzu, Kılıçdaroğlu'na tazminat ödeyecek!
Murat Başoğlu yeğeni Burcu ile cinsel ilişkiye girmişti yeni vakası patladı!
Yorumlar 12 yorum