BIST 1.927
DOLAR 13,79
EURO 15,57
ALTIN 789,22
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Bakan Canikli'den İdlib operasyonu açıklaması

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye'nin İdlib operasyonuyla ilgili konuştu, bölgedeki PYD/YPG tehdidi bitmeden Türk askerinin bölgede kalmaya devam edeceğini söyledi.

Abone ol

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, PYD/YPG'nin terör tehdidinin devam ettiğini ifade ederek, bu tehdidi tamamen ortadan kaldırmadan İdlib operasyonunda Türkiye'nin durmasını kimsenin beklememesi gerektiğini söyledi.

Nurettin Canikli, dün Giresun'da AK Parti Genişletilmiş İl Divan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ülkenin birliğini bütünlüğünü korumak için elinden gelen tüm gayreti gösteren bir hükümete karşı ana muhalefet partisinin yaklaşıma işaret etti.

Ana muhalefet partisinin terör örgütü üyelerini, teröristleri neredeyse masum göstermeye çalıştığını belirten Canikli, "İnsan hakları kılıfı altında terörle mücadeleyi etkisizleştirmeye ve itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Sonuç alması mümkün değil elbette ama şunu söylemeye çalışıyorum bu mücadele dışarıdan yapılan saldırılara karşı yürütülürken, içeriden de bunlara inanılmaz şekilde destek geliyor, bunlara karşı da bu mücadeleyi yürütüyoruz, yürütmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Canikli, şöyle devam etti:

"Bugün Türkiye’nin en modern savaş gemisinden havacılıktaki hava unsurlarından zırhlı araçlardan, savunma elektroniğinden, gemi tasarım ve inşasından, lojistik destek gemilerinden, ANKA, İHA, HÜRKUŞ gibi hava savunma sistemlerinden her türlü güdümlü roketatar, füze sistemlerine kadar hepsini çok büyük oranda yerlilikle geliştiriyoruz."

Uzun menzilli füze sistemleri konusunda hava savunma ihtiyacını karşılamak, gidermek amacıyla Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın aldıklarını anımsatan Canikli, "Bu acil ihtiyacımızı karşılamak için. Bunun büyük oranda yerli imkanlarla geliştirilmesi çalışmalarına elbette başladık. Birkaç koldan yapıyoruz bunu, bu da aslında sınıf atlatan bir teknoloji." dedi.

RUSYA'DAN SATIN ALINAN S-400'LER

Canikli, balistik füze ve hava savunma sistemlerine sahip ülkelerin, olamayanlarla farklı kategoride değerlendirildiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Tabii bunu kendi imkanlarıyla geliştirme açısından olaya bakmamız gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında Rusya’dan satın aldığımız S-400’ler acil ihtiyacımızı gidermek için ama kendi teknolojimizle hava savunma sistemini ve balistik füze sistemini geliştirme konusundaki çalışmalarımız da çok yoğun ve hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah Türkiye bu alanda da o sınıfa geçen ülkelerden bir tanesi olacak. Yani bu sisteme sahip sınırlı sayıdaki ülkelerden bir tanesi olacak onu da inşallah hep birlikte yakında göreceğiz."

"PYD/YPG TERÖR TEHDİDİ ORADA DEVAM EDİYOR"

Konuşmasında İdlib’deki operasyona değinen Canikli, "Şunu da belirtmekte fayda var, oturduğunuz yerden konuşarak küresel gelişmeleri takip etme ve yönlendirme imkanınız kesinlikle yoktur. Sadece orada kalırsanız, hem ülkenize yönelik tehditin riski boyutu büyür, hem de hiçbir zaman hesaba katılmazsınız, masada olamazsınız." ifadesini kullandı.

Canikli, Türkiye’nin buralarda kendi güvenliği açısından, kendisine yönelen riskleri ortadan kaldırmak için sınır ötesi operasyon yapma açısından en haklı ülke olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başkaları ne derse desin biz bunu biliyoruz, sorun bizim sorunumuz, tehdit Türkiye’ye yöneliyor bu millete yöneliyor, bu topraklara, bu coğrafyaya yöneliyor. Dolayısıyla bu sorunu gidermek de milletin bize verdiği en önemli görevlerden bir tanesidir ve biz de bu anlayışla hareket ediyoruz. Aynı şekilde İdlib harekatı, orada da ciddi bir terör tehdidi vardı Türkiye'ye’ye yönelik olarak, Astana süreci kapsamında alınan kararlar çerçevesinde bu operasyonu gerçekleştiriyoruz. Ayrıca PYD/YPG terör tehdidi orada devam ediyor, o tehdidi de tamamen ortadan kaldırmadan rahatlamamız mümkün değil. Hiç kimse bizden durmamızı bekleyemez. Bir başka ifadeyle o tehdit ve tehlike tamamen ortadan kalkmadan biz oralarda olmaya devam edeceğiz, oralarda bulunmaya devam edeceğiz."

Münbiç meselesine ilişkin de Canikli, şu görüşlerini paylaştı:

"En üst seviyede Amerika tarafından oradaki PYD unsurlarının, YPG unsurlarının terör örgütü unsurlarının çıkarıcağının sözü verildi defalarca ama şu anda Münbiç yine terör örgütünün kontrolünde, sözlerin hiçbir anlamı yok icraat önemli. Artık bir sözle kandırılabilen, yönlendirilebilen bir Türkiye yok, biz zaten hesabımızı, kitabımızı ona göre yapıyoruz, yani verilen sözler üzerine değil, gerçek durum üzerine, arazideki gerçek şartlara göre hesabımızı, kitabımızı yapıyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan sert çıktı Pentagon çark etti
Erdoğan sert çıktı Pentagon çark etti
AK Parti Genel Merkezi'nde büyük değişiklik
AK Parti Genel Merkezi'nde büyük değişiklik
İstifası istenen belediye başkanlarıyla ilgili bomba iddia
İstifası istenen belediye başkanlarıyla ilgili bomba iddia
ABD'li sanatçılar için Çavuşoğlu devreye girdi
ABD'li sanatçılar için Çavuşoğlu devreye girdi
Macron'dan 'Türkiye için anlaştık' açıklaması
Macron'dan 'Türkiye için anlaştık' açıklaması
Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili yeni açıklama
Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili yeni açıklama
Tillerson'dan terör örgütüne tebrik
Tillerson'dan terör örgütüne tebrik
Gökçek'ten dikkat çeken paylaşım: Bana nasip olmadı
Gökçek'ten dikkat çeken paylaşım: Bana nasip olmadı
Kendisini çardağa asıp intihar etti!
Kendisini çardağa asıp intihar etti!
TSK o teröristlerin hepsini öldürdü
TSK o teröristlerin hepsini öldürdü