HABER /  DÜNYA

Macron'dan 'Türkiye için anlaştık' açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile müzakereleri durdurmama kararı alındığını söyleyerek, Türkiye konusundaki tutumlarını daha da sertleştireceklerini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump'ın dış politikası konusundaki ‘tereddütün', Avrupa ülkelerini birbirine yakınlaştırdığını söyledi. Macron, AB Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Trump'ın hareketlerinin AB'deki ‘birlik ve açıklık ihtiyacını güçlendirdiğini' dile getirdi.

İran ve Kuzey Kore'nin nükleer aktiviteleriyle ilgili uluslararası konularda ve Avrupa'nın kendi savunma programı hakkında ‘birleşmiş bir sesin' önemine vurgu yapan Macron, Trump'ın yönetimindeki ABD'nin ‘çok açık olmayan' stratejisinin, AB'deki iş birliğini harekete geçirdiğini belirtti.

Toplantılarda AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin, AB liderlerinin İran ile yapılan nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını anımsattığını belirten Macron, anlaşmayı sürdürmek için ellerinden geleni yapacaklarını ve ABD'nin anlaşmaya sadık kalması için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.

Öte yandan Macron, IŞİD'le mücadelede ‘temel partner' olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE'DE ENDİŞE VERİCİ DURUMLAR VAR"

Macron konuşmasında, liderlerle Türkiye konusunu da görüştüklerini ifade ederek, "Türkiye ile ilişkileri durdurmama, kesin ve sert bir diyaloğun içinde olunması gerektiği konusunda anlaştık. Dolayısıyla, Türkiye'deki gelişmelere göre, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin içeriğini belirlememiz gerekiyor. Türkiye'de endişe verici durumlar var. Komisyon, ilişkilerin nasıl daha iyi olabileceğini inceleyecek ama aynı zamanda terörle mücadele ve sığınmacı sorununu çözmek için bu ilişkiler önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

"AB'DE DÖNÜŞÜM İHTİYACI SÖZ KONUSU"

İngiltere'nin AB'den ayrılmasına (Brexit) ilişkin görüşmelerine ilişkin de "İkinci aşamaya geçebilmek için gerekli finansal taahhütleri yerine getirme konusunda yeterli gelişme yok." diyen Macron, İngiltere'nin önemli bir çabanın içinde olması gerektiğini söyledi. Macron, AB içindeki dönüşüm ihtiyacına değinerek, bunun için atılması gereken adımları toplantıda anlattığını ve bu konuda bir takvim belirleneceğini sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili yeni açıklama
Tillerson'dan terör örgütüne tebrik
Gökçek'ten dikkat çeken paylaşım: Bana nasip olmadı
Kendisini çardağa asıp intihar etti!
TSK o teröristlerin hepsini öldürdü
Ankara Eskişehir hızlı tren biletleri kaç para 2019 TCDD
Yorumlar 5 yorum