BIST 1.431
DOLAR 8,51
EURO 10,32
ALTIN 509,06
HABER /  EKONOMİ

Bakan Bekir Pakdemirli: Patates ve kuru soğan alıp ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtacağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patates ve kuru soğan piyasasındaki stok artışlarını önlemeye yönelik olarak patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ifade ederek, alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz dağıtılacağını söyledi.

Abone ol

 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli patates ve kuru soğan alımı yapılacağını ve ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını bildirdi. 

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, “Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurt içi ve yurt dışı piyasalarda patates ve soğan satışları gerilemiştir. Bu gelişmeler stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olmaktadır. Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.

"85 kuruştan satın alınacaktır"

Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır.

"Bedelsiz dağıtılacak"

TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan il valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır.

Bakanlığımız ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıklar ikmal edilmiş olup, mübarek Ramazan ayı girmeden önce illerimize sevkiyat işlemleri başlatılmış olacaktır. Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Tiger Woods'un neden kaza yaptığı belirlendi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Prof. Çelikbaş'tan çok acı Kovid-19 itirafı! Taburcu kararı verdiklerimiz bile...
Prof. Şenol: Bütün bilim insanları artık sessizliğini bozup konuşmalı, bu bir ölüm kalım savaşı
Ömer Çelik'ten İtalya Başbakanı Draghi’nin sözlerine sert tepki
Özbekistan'dan Türkiye açıklaması anlaşma sağladık
Samsun'da bin yıllık geçmişi var gören şaşırdı: 80 yaşlarında 4 kardeş gelip anlattı
Beştepe'de yaşanan koltuk krizinin asıl sorumlusu meğer her şeyi o isim ayarlamış
Mersin'de şüpheli ölüm! Yayla evi kiralamak için gitti kuyuda cesedi bulundu
NBA lideri Jazz, iç saha galibiyet serisini 23 maça çıkardı
Yorumlar 3 yorum