BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,24
ALTIN 498,21
HABER /  EKONOMİ

Bakan Albayrak müjdeyi verdi: Yeni dönem başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kömür madenciliğinde akıllı kömür dönemini bugün başlatacaklarını söyleyerek Türkiye'nin dışa bağımlılıktan kurtulacağını ifade etti.

Abone ol

2. Yerli Kömür Çalıştayı'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Kömürde rezerve keşfinden çıkarılmasına elektrik üretiminde kullanılmasına kadarki süreçte bilimsel bir strateji ortaya koymaya çalıştık. Bu yüzden kömürümüzü akıllı kömür olarak değerlendireceğiz. Kömür madenciliğinde akıllı kömür dönemini bugün başlatıyoruz" dedi.

 Üretimde madenci kullanımda vatandaş sürecin ana belirleyicisi oldu ifadelerini kullanan Bakan Albayrak, "Yaklaşımımızın temelinden şeffaf ve açıklık olacak. Vatandaşımız her adımı bilecek, sektörümüzde önünü görebilecek. Bir sonraki adım olarak baktığımızda ulaşmak istediğimiz seviye aslında yola çıkış sebebimizin ana unsuru oldu" ifadelerini kullandı. 

Berat Albayrak konuşmasında şunları kaydetti:

Dışa bağımlılıktan kurtulacağız. Bunu yaparken ne pahasına olursa olsun niyetiyle hareket etmeyeceğiz Güvenli madenciliği tesis etmek, ulaşmak zorunda olduğumuz en önemli hedeflerden biri. Artık yürek burkan kazalarla bu sektörün gündeme gelmesini isteyen yok. Bu salondakilere ayrı bir iş düşüyor. Kadere iman etmiş insanlar olarak üzerimize düşen tedbirleri almaya da inanmak zorundayız.

KAÇAKLA MÜCADELE STRATEJİMİZİN EN TEMEL AYAKLARINDAN BİRİ

Kaçak kömür madenciliği ile mücadele edeceğiz, teknolojik uygulamaları hayata geçireceğiz. Kaçakla mücadele sektörümüzün önemli sorunlarından bir tanesi. İşletmelerde faaliyeti durdurma cezası veriliyor. Ruhsat ve işletme izni olmayan yerlerdeki işlemi kaçak olarak değerlendiriyoruz. Zaman zaman gündeme geliyor. Kaçakla mücadele stratejimizin temel ayaklarından biri. Bu alanda denetimleri arttırarak, her ay üç ayda bir denetim yaparak bu işi çok sıkı tutacağız. Türkiyemizdeki madencilikle öne çıkmış şehirlerimizin valilerine de seslenmek istiyorum: Onların bu denetimlerin yerel makamlar olarak uygulamasını ve sahada etkin bir faaliyet icra etmesinin önemliliğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Her ay valiliklere, illerindeki ruhsatsız üretim yapan veya faaliyeti durdurulan sahalar ile ilgili hatırlatma ve gereğinin yapılması için yazı yazacağız. İşte, 'eksikleri gideriyoruz' adı altında tamamen kömür çıkarmaya yönelik bu art niyetli yaklaşım ihtimaline son veriyoruz. MİGEM'in onay vermediği hiçbir kömür, bu sahalardan çıkamayacak.

BİZ NE İŞÇİ ÇIKARACAĞIZ NE DE İSTİHDAMI AZALTACAĞIZ

İnsan odaklı teknoloji uygulamaları... İnsan odaklı bilim odaklı yeni yaklaşımımızın en önemli ayağı teknoloji uygulamaları. Madencilik sektörünün gelişmesi için çok önemli adımlar atıyoruz. Kömür madenlerimizde üretimi artıracak yeni yaklaşımı hayata geçirmek zorundayız. Verimlilik demek işçi çıkarmak değil. Biz ne işçi çıkaracağız ne istihdamı azaltacağız. Dünyada yer altı kömür madenciliği yapan gelişmiş ülkelerde kişi başı randımana baktığımızda Türkiye'de rakam 1,5 ton seviyesinde. Dünyadaki gelişmiş ülkelerle aramızda 8 kat fark var. Bu çok önemli bir nokta.. .11 ton nere 1,5 ton nere... İşte bu teknolojik dönüşüm noktasında mekanize sisteme geçilmesi büyük elzem olarak karşımıza çıkıyor. Sektörün büyümesini dünya ile rekabet seviyesine ulaşmasını ancak bu şartlarla sağlayabiliriz. İthal kömürü de bu şekilde azaltabiliriz. Uluslararası standartlarda kod geliştirilmesi ile birlikte fizibilite hazırlanma süreci ülkemiz için çok faydalı bir duruma gelmiştir.

ÖNCEKİ HABERLER
Ertuğrul Özkök'ten bomba Ahmet Kaya açıklaması
Reza Zarrab'ın iddialarına o bankadan cevap
Nükleer başlıklı füze ABD'ye ulaşır mı? İşte yanıtı
İtalyan gazetesi Erdoğan'ı öve öve bitiremedi!
Yeni liseye geçiş sistemi okul tercihleri nasıl olacak?
Edirne Valisi'nden skandal sözler! Bu nasıl Vali?
Feyzioğlu'ndan Zarab yorumu! Bu namussuzu...
TMSF'den flaş Bank Asya açıklaması
Erdoğan'ın başdanışmanı 'tetikçi kanalın' adını verdi
Müge Anlı Fatma Uyanık bulundu mu son durum ne?
Yorumlar 2 yorum