HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Azra Kohen'in yazdığı Fi çalıntı mı bilirkişi raporuna bakın

Azra Kohen ile Başak Sayan arasındaki 'intihal' davasında önemli bir gelişme yaşandı. Mahkemeye sunulan son bilirkişi raporu Destek Yayınları zora sokacak.

Kısa bir süre önce Azra Kohen’in Fi adlı romanının Başak Sayan’ın Bağlanma Korkusu adlı romanından intihal edildiği iddiaları ile gündeme gelen Destek Yayınları yeni bir gelişme ile yine gündemde.

Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni Ertürk Akşun’un “Agafya” adlı eserinin esinlenmenin ötesinde, Türkiye’de ilk olarak Habora Yayınevi'nden 1966 yılında yayınlanan “Natacha” isimli eserden intihal edildiği bilirkişi raporu ile ortaya kondu.

İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’de halen devam etmekte olan davaya ibraz edilen uzman görüşünde şu ifadelere yer verildi;

 “Ertürk Akşun’un “Agafya” romanı, Türkiye’de 1966 yılında (Beyhan Solmaz çevirisiyle) yayımlanan Alain Roube Janski’nin “Natacha” adlı romanının tamamını (kahraman adları, mekan adları, dekor, düşünce ve eylemler değiştirilmeden) romanına dahil ettiği tespit ve kanaatine vardım.”

“Natacha” romanı 146 sayfayken “Agafya” romanı 462 sayfadır. Ana konuya yazarın, kadın-erkek ilişkilerine dair fanteziler ve bazı tarihi olayları ekleyerek sayfa adedini çoğalttığı tespit ettim. Çekirdek (konu, kahramanlar, eylemler ve yer adları) değiştirilmemiştir. Her iki kitapta sayfa sıralaması ve benzerlik ile gidildiğinde aynı şekilde ilerlemekte olduğu yönündeki değerlendirmelerimdir.” 

YAYINEVİ NE AÇIKLAMA YAPACAK?

Destek Yayınları Fi adlı eserin Bağlanma Korkusu adlı eserle aralarında hiçbir benzerlik bulunmadığını iddia etmişti. Bu yeni gelişme karşısında nasıl bir açıklama yapacakları merak konusu.

ÖNCEKİ HABERLER
Sakarya'da kar ne zaman yağacak hava durumu nasıl?
Saadet Partisi'nden Zarrab açıklaması
Kasım ayı enflasyonu şoke etti! Son 14 yılın en yükseği
Enflasyon niye yükseldi? Mehmet Şimşek açıkladı
Reza Zarrab'ın Sinem'i gözaltına alındı! Kim bu Sinem?
Sütyensiz paylaşınca olay yarattı Şeyma Subaşı sosyal medyayı ayağa kaldırdı
Yorumlar 1 yorum