BIST 9.746
DOLAR 32,52
EURO 34,61
ALTIN 2.455,55
HABER /  SEÇİM

Azınlık hükümeti nedir nasıl kurulur?

Seçim sonuçları açıklanıyor son durum açılan sandık sayısına göre AK Parti yüzde 42 oyla önde ve bu durumda tek başına iktidar olamıyor. Peki AK Parti azınlık hükümeti kurar mı, azınlık hükümeti nedir?

Abone ol

Seçim sonuçları açıklanıyor son durum açılan sandık sayısına göre AK Parti yüzde 42 oyla önde. Peki AK Parti seçim sonuçlarına göre azınlık hükümeti kurar mı, azınlık hükümeti nedir?

Azınlık hükümeti, parlamenter sistemlerde, parlamentoda çoğunluğu olmayan bir partinin, öbür parti ya da partilerin hükümete fiilen katılmadan dışarıdan destek vermesiyle oluşturduğu hükümet biçimi.

Parlamenter rejimlerde siyasal sorumluluk ilkesi gereği hükümet ancak parlamentodaki çoğunluğun desteğiyle kurulup görevde kalabilir. Oysa bazı seçimlerde hiçbir parti parlamentoda tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu sağlamayaz. Bu durumda bazı partiler ya da parlamenterler, hükümete fiilen katılmadan partilerden birine gerekli desteği vererek onun azınlık hükümeti kurmasını sağlarlar. Kuşkusuz azınlık hükümetinin görevde kalabilmesi de, bu partilerin ya da parlamenterlerin desteğinin devamına bağlıdır. Özellikle partilerarası kutuplaşmanın ya da ideolojik ayrılıkların derin olmadığı İskandinav ülkeleriyle, bunlardan farklı olarak da İtalya'da hükümetler ya koalisyon hükümeti ya da azınlık hükümeti biçiminde kurulmaktadır.