BIST 1.431
DOLAR 8,58
EURO 10,35
ALTIN 508,66
HABER /  DÜNYA

Azerbaycan: Ermenistan Dağlık Karabağ'da ateşkesi ihlal etti

Moskova'da kritik Azerbaycan-Ermenistan toplantısı sona erdi. 11 saat süren toplantıdan Ateşkes kararı çıktı. Ateşkes, bugün saat 12.00’de devreye girdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiğini belirterek, "Terter ve Ağdam'a ateş açılıyor" açıklamasını yaptı.

Abone ol

Ermenistan'ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetiyle, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un arabuluculuğunda Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan Moskova'da yapılan istişare toplantısında bir araya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığında 10 saatten fazla süren toplantı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ortak açıklamayı tek başına okudu.

Lavrov, "10 Ekim 2020'de (bugün) saat 12.00'dan itibaren insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesinin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi." dedi.

Esaslı müzakerelere başlanacak
Ateşkes rejiminin parametreleri üzerinde ayrıca çalışılacağını kaydeden Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan'ın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğuyla meselenin çözümü prensipleri temelinde, erken barışçıl bir çözüme ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlayacağını bildirdi.

ATEŞKES BAŞLADI
Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ konusunda varılan ateşkes başladı.

Ayrıca Lavrov, tarafların müzakere süreci formatının değişmediğini teyit ettiğini aktardı.

Ermenistan ateşkesi ihlal etti
Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan ateşkes ilanından sonra yapılan açıklamada, Ağdam ve Terter illerine Ermenistan ordusunca ateş açıldığı bildirildi. Ermenistan tarafından sivil yerleşimlerine yapılan saldırıda, bir çok ev ve kamusal alanda yangınların meydana geldiği ve onlar itfaiye ekibinin Terter ve Ağdam bölgesine sevk edildiği ifade edildi. 

Ermeni birliklere ait zırhlı araçlar imha edildi
Ermenistan’ın ateşkese rağmen Ağdere-Terter ve Fuzuli-Cebrail hattında saldırı girişiminde bulunduğu belirtildi. Bakanlık ateşkesi ihlal eden Ermeni birliklere ait zırhlı araçların imha edilme görüntülerini paylaştı.

MSB'den açıklama
Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Azerbaycan ordusu işgal altındaki öz topraklarını kurtarmak için büyük kahramanlık göstermiş ve büyük başarılar kazanmıştır. Ermenistan artık işgal ettiği toprakları asıl sahibine vermelidir. Bu adım atılıncaya kadar Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" denildi.

NELER YAŞANDI?

Ermeni silahlı kuvvetlerinin 27 Eylül'de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine saldırması üzerine Azerbaycan ordusu operasyon başlatmış, Cebrail kenti, Hadrut kasabası ve 30'dan fazla köyü işgalden kurtarmıştı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Muhittin Böcek'in yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Rusya'da yüz tanıma sistemi ile alışveriş dönemi
Bilim Kurulu üyesi Recep Öztürk: Koronavirüs salgınının sonlanması 2022'ye sarkabilir
13 ilde aranan çete lideri Bursa'da yakalandı
Türkiye'de ilk kez uzaydaki bir asteroitten getirilen parçalar incelenecek
Avusturya’da Türklerden 'Viyana seçimlerinde oyuna sahip çık' mesajı
Türkiye'den Azerbaycan-Ermenistan ateşkesi sonrası ilk açıklama
Şanlıurfa'da kamyonetle otomobil çarpıştı: 3 ölü, 1 yaralı
Malatya'da komşu kavgasında pompalı tüfek dehşeti: 3 yaralı
Yorumlar 46 yorum