BIST 1.345
DOLAR 8,32
EURO 10,00
ALTIN 477,01
HABER /  DÜNYA

Avrupa tedirgin: Kendi sonumuzu hazırlıyoruz

Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken, "Kendi sonumuzu hazırlıyoruz. Eğer sığınmacı sorunu çözülemezse, Avrupa Birliği (AB) birkaç yıla kadar dağılır." dedi.

Abone ol

Lüksemburg'da gerçekleştirilen AB İçişleri ve Adalet Konseyi toplantısı öncesinde basına açıklama yapan Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken, yasa dışı sığınmacı akınının durdurulması halinde Belçika'nın gerekli tavizleri vermeye hazır olduğunu belirtti.

"Avrupa bir ev ve 3 yıldır hangi odada kimin kalacağını tartışıyoruz. Ancak öncellikli olarak evin ön ve arka kapısını kapatmalıyız." diyen Francken, AB'de sığınmacı konusundaki tartışmaların gerçek sorunları ele almadığına işaret etti.

Francken, sığınmacı sorununu çözmek için "Avustralya modelinin"benimsenmesi gerektiğini savunarak, böylelikle yasadışı sığınmacı akının tamamen durdurulacağını ve yasal yollardan gelen sığınmacılara kapıların açılabileceğini ifade etti. 

'KENDİ SONUMUZU HAZIRLIYORUZ'

AB ve Türkiye arasında imzalanan 18 Mart sığınmacı mutabakatına benzer bir anlaşmanın Tunus ile imzalanması gerektiğini savunan Francken, böylelikle Libya'dan gelen sığınmacıların tekrar Tunus'a gönderilebilmesi için imkan ortaya çıkacağını söyledi.

Francken, yasadışı sığınmacılara "tüm kapılar kapanmadan" AB üyelerinin dayanışma göstermeyeceğini belirterek, ''Kendi sonumuzu hazırlıyoruz. Eğer sığınmacı sorunu çözülemezse, AB birkaç yıla kadar dağılır.'' diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
İl dışı tayin 2018 yer değiştirme başvuru ekranı MEB okul kontenjanı
Türk muhabir koalisyon sözcüsünü zora soktu
Çember daralıyor: Yoğun ateş altına alındı!
Hollanda'dan skandal karar: İftar vaktinde bunu yapacaklar!
Çin'de büyük patlama: Çok sayıda ölü var!
Taşınmaz ticaretinde yeni kurallar neler?
Çamlıca Seyir kulesi ne zaman bitecek Ahmet Arslan gezdi
Alman lojistik devinden iş güvenliğinde VR devrimi!
Bağ-Kur'luların bayram ikramiyesinin verileceği tarih
Teröristleri tedavi eden hemşire HDP'den milletvekili adayı
Yorumlar 5 yorum