BIST 1.424
DOLAR 8,33
EURO 10,03
ALTIN 480,38
HABER /  GÜNCEL

Avrupa Parlamentosu'ndan referandum tehdidi!

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, referandum sonuçlarının ardından “Türkiye’deki bütün demokratlar için üzücü bir gün” dedi.

Abone ol

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, referandum sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kati Piri, “Adil olmayan bir seçim ortamında, Türkiye nüfusu az bir farkla Erdoğan’a denetimsiz yetki verecek, otoriter bir sisteme uygun olan anayasa paketine destek verdi. Bu, Türkiye’deki bütün demokratlar için üzücü bir gün.

Bu ülkenin kuvvetler ayrılığına saygı duymayan, hiçbir denetim mekanizması bulunmayan bir anayasayla Avrupa Birliği’ne katılamayacağı açık. Eğer paket değiştirilmeden uygulanırsa, bu durum Avrupa Birliği’yle müzakerelerin askıya alınmasına yol açacaktır. Bugünkü oylamanın sonucu, Avrupa değerlerinden büyük bir kopuş anlamına geliyor.

Erdoğan’ın otokratik tavrı Türkiye toplumunu derinden kutuplaştırdı ve ekonomiye zarar verdi. Bazı AB liderlerine yönelik Nazi suçlamaları, Türkiye’nin siyasi bir ortak olarak inandırıcılığına ciddi zarar verdi. Türkiye’de demokrasi ve temel haklar için savaşan herkesin yanında olmaya devam edeceğim. Bugünkü sonuçlar, Türkiye’de Avrupa değerlerini paylaşan ve ülkeleri için farklı bir gelecek seçen milyonlarca kişi olduğunu gösteriyor. AB, onların yüzüne kapıları hiçbir zaman kapatmamalı.”

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul ve Ankara sonuçları nefes kesen oy oranları
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Ümit Özdağ'dan flaş açıklama
Askeri araca roketatarlı saldırı yaralılar var
Devlet Bahçeli'den ilk açıklama!
Adil Gür fena şaştı referandumu bilen anket şirketi şoke etti
Meral Akşener'den referandum sonuçlarıyla ilgili flaş açıklama
Erdoğan sonucu görünce o ismi aradı!
Referandum sonuçları hükümetten son dakika açıklama
Taksim ile ilgili son dakika kararı
Yorumlar 40 yorum