BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  GÜNCEL

Atatürk'ün adı hutbelerde neden geçmiyor? Belgesi arşivden çıktı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen haftalarda verilen cuma hutbelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının anılmaması ile ilgili soru, Atatürk imzalı belge ile cevap buldu. Buna göre hutbede ismi yasaklamış.

Abone ol

30 Ağustos Zafer Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen haftalarda verilen cuma hutbelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının anılmaması tartışmalara konu oldu. Bazı kesimler, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı Atatürk düşmanlığı ile suçladı. 

Hilafetin kaldırılmasından hemen sonra yayınlandı

Tartışmalara yanıt niteliğindeki belge nihayet ortaya çıktı. Yeni Şafak gazetesinin arşivlerden çıkardığı belgeye göre Atatürk, adının camilerde anılmaması için özel olarak kararname çıkarttırmış. Ve bu kararname 3 Mart 1924’te Hilafetin kaldırılmasının hemen ertesi günü yayınlandı.

Atatürk istememiş

‘Türkiye Reisi Cumhuru’ olarak bizzat kendi imzasıyla Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından Dahiliye Vekaleti’ne oradan da ‘Acele’ kayıtlı şifre telgraflarla valiliklere gönderilmiş kararnamede Atatürk, “Bundan sonra hutbelerde isim zikredilmeksizin 'millet ve cumhuriyetin saadet ve selametine' dua edilmesini” istiyor. Duaların ‘millet ve Cumhuriyet’in selameti için yapılmasına ilişkin isteğin gerekçesine de hilafeti kaldıran yasal düzenlemede rastlanıyor.

İlgili yasanın birinci maddesinde “halifeliğin hükümet, Cumhuriyet, yani TBMM’nin anlam ve kavramı içinde zaten saklı olduğu” belirtiliyor.

İşte o kararname

"Ba’dema hutbelerde ism zikredilmeksizin “millet ve Cumhuriyet’in selamet ve sa’adetine” du’a edilmesi takarrur etmiş ve bu kararun bi’l- cümle vilayete tebliği dahiliye vekaletine havale edilmiştir."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Atatürk'e benzeyen tiyatro oyuncusu Göksel Kaya'ya İsmail Saymaz'dan tepki geldi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ekrem İmamoğlu'ndan bir ilk! Temel atmama töreni yaptı
DEAŞ'a Ankara'da büyük operasyon! Yabancı uyruklu 17 şüpheli gözaltına alındı
THY ucuz bilet kampanyası 2019 100 lira ile gidilecek yerler
Ataşehir'de 8 yaşındaki öğrenciye otomobil çarptı
Avcılar'da okul bahçesinde servis aracının çarptığı çocuk hayatını kaybetti
Honda’dan kasıma özel kredi kampanyası
Twitter'da Suudi Arabistan için casusluk skandalı
Geleceğe Nefes Ol fidan dikme sertifikası nasıl alınır sorgulama
Muğla'da öğretmeni tehdit eden veliye 7 bin 80 lira ceza
Alman ajansı açıkladı: Bağdadi’nin eşi 2018’de Hatay’da yakalandı
Yorumlar 6 yorum