BIST 4.811
DOLAR 19,11
EURO 20,73
ALTIN 1.211,58
HABER /  GÜNCEL

Askerlik kısalıyor işte Erdoğan'a sunulacak yeni askerlik süreleri

Askerlik süresi kısalıyor mu tartışmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma namazı çıkışı "Milli Savunma Bakanlığı bana sunum yaptığında değerlendireceğiz" diyerek açık kapı bıraktı. İşte masadaki yeni askerlik süresi taslağı...

Abone ol

ASKERLİK süresiyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın çalışmalarında sona yaklaşıldı. Masadaki çalışmaya göre askerlik süresi kısalıyor. Uzun dönem askerliğin 9 aya düşmesi bekleniyor. Peki kısa dönem askerlik için bir düzenleme olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milli Savunma Bakanlığı bana sunum yaptığında değerlendireceğiz" diyerek askerliğin düşmesine kapıyı araladı.

UZUN DÖNEM ASKERLİK 4 AY... Habertürk'ten Çimen Çetin'in haberine göre, Milli Savunma Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı askerlik süresi konusunda belli bir aşamaya gelindi. Süre kısaltılacak. Hali hazırda kısa dönem askerlik 6, uzun dönem 12 ay. Üzerinde çalışılan formüllerden biri uzun dönemin 9 ay olması. Ama bunun daha da kısalması söz konusu olabilir. 

KISA DÖNEM DE KISALACAK MI?... Peki kısa dönem askerlik için bir çalışma yapılıyor mu? Yükseköğrenim mezunları için de bir düzenleme yapılması söz konusu. Burada da kriter meslekler olacak. Öğretmen, hakim, doktor, sporcular için esneklik getirilecek. Amaç, mesleki yaşamlarının ve kariyerlerinin etkilenmemesi için onlara uygun zaman dilimlerinde askerlik hizmetinin yerine getirilmesi.

NİHAİ HEDEF PROFESYONEL ASKERLİK... Yapılan düzenlemelerin nihai hedefi profesyonel askerlik. Kaynaklar, profesyonel orduya geçişin büyük oranda yapıldığını belirtiyor. Örneğin Doğu ve Güneydoğu'da silah altında bulunan askerlerin çoğu, artık profesyonel asker. Yeni sistem ile birlikte askerlik hizmetini yerine getirecek olanlar ön saflarda yer almayacak.

TOPLAM PERSONEL SAYISI 436 BİN... Peki şu anda TSK bünyesinde görevli personel sayısı ne? 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çok sayıda subay ve astsubay görevden alındı. Onların açığını doldurmak için de 4 bin 653 subay, 8 bin 373 astsubay, 26 bin 244 uzman/erbaş, 10 bin 43 sözleşmeli er olmak üzere toplam 49 bin 313 personel alındı. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları’nda hali hazırda 397 bin 762’si askeri, 38 bin 274’ü sivil olmak üzere toplam 436 bin 36 personel görev yapıyor.