BIST 1.441
DOLAR 8,42
EURO 10,18
ALTIN 490,86
HABER /  GÜNCEL

Askerlik 9 aya düşecek mi askerlik kaç gün oldu-MSÜ

Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanlığı'nın, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile bir araya gelmesi milyonlarca asker adayını heyecanlandırdı. Peki askerlik9 aya mı düşecek, askerlik kısalıyor mu, uzun dönem askerlik kaç aya inecek? Milli Savunma Bakanlığı son haber...

Abone ol

Milli Savunma Bakanlığı'nın, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi. Peki askerlik kısalacak mı, tek tip mi olacak? Askerlik süresi 9 aya düşecek mi?

ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR: Kanunlara göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek, 19 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırmak ve belirli bir yaşa kadar askerlik hizmetini tamamlamak zorunda. Günümüzde uzun dönem (tam dönem) zorunlu askerlik 12 aydır. Ekim 2013’te alınan karar ile 1 Ocak 2014’ten itibaren uzun dönem askerlik süresi 12 ay olmuştur. Yükseköğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri tam dönem yedek subayların 12 ay, kısa dönem erlerin 6 aydır.

ASKERLİK KISALIYOR MU: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir süre önce ‘askerlik’ konusu ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Tek tip askerlik ile zorunlu askerlik görevi için değişikliğe gidileceğini açıklayan Bakan Akar, “Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 – 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor.” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akar, tek tip askerliğe dair “Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 – 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor. Daimi olacak ikide bir bedelli mi olacak, geliyor mu, çıktı mı ? Bu öngörülebilir, herkes bilecek ki bu budur. En iyisi en rahatı, her erkek askerlik görevini yapar deyip kapatmak, ama olmuyor. Ekonomik, siyasi, bireysel, modern hayatın getirdiği mecburiyetten dolayı çözüme gidiliyor. Kendi içinde tutarlı hale getirmek herkesin hesabını, kitabını, eğitimini işçiliğini buna göre getirsin.” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Halil Akbunar'dan 3 yıllık imza
Dışişleri bakanlığının önü karıştı! 5 kişi gözaltında
Yeni kimlik kartı için randevu alma nasıl olur?
VDMK ihracı açıklaması 118 kurumdan talep geldi
İnsan elini taklit edebilen robot geliştirildi!
ALO 199 yeni kimlik alma randevu hattı ücretli mi?
Karlov iddianamesi kabul edildi ilk duruşma 8 ocakta
Hastalara okunacak cuma duası hangisi Türkçe okunuşu
İlk kez uyuşturucu deneyen lise öğrencisinin feci ölümü!
TÜSİAD Başkanı Bilecik 'Küresel risk devam edecek'
Yorumlar