YAZARLAR

Aska Lara Deluxe ve Ramazan Aslan

2014 yılının baharında Türk turizm ve otelcilik dünyasına Aska tecrübesiyle açılacak olan Aska Lara Deluxe ile ilgili merak edilenler

Merhabalar,

Aska Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan, turizmsektörüne ışık olabilecek bilgileri, kendine özgü samimiduygularıyla benimle paylaşırken turizm ve otelcilik sektöründeçalışanlara altın öğütler olabilecek tecrübe ve öngörülerini dedile getirdi.

     

2014 yılının baharında Türk turizm ve otelcilik dünyasına Askatecrübesiyle açılacak olan Aska Lara Deluxeile ilgili merak edilenleri paylaştık.

Her zaman olduğu gibi önce insan, turizm sektörü, otelçalışanları ve ülkemizin gelecek güzel günleri diyen Ramazan Aslan,genç otel çalışanlarına meslekleri ile ilgili ne yapmaları ve neyapmamaları ile ilgili kendine özgü yaşanmışlıklarından veöngörülerinden yola çıkarak altın değerinde tavsiyelerdebulundu.

 Turizm Üstadı Ramazan Aslan

Alçak gönüllülüğü, saygın kişiliği ve yaptıklarıyla bir başarıöyküsünün kahramanı olarak bilinen Ramazan Aslan, sözlerine sabredin diyerek başladı ve çağa da ayak uydurmayı ihmaletmeyin diye ekledi.

     

Otel çalışanlarının kısa vade de kazanımlar değil uzun vadelikazanma yollarını seçmelerinin gereğine parmak basan Ramazan Aslanbu hususun sebebini ise şöyle açıkladı; kısa vadede günükurtarabilirsiniz ama yarına soru işaretiyle başlarsınız, uzunvadede yaptığınız her bir plan ise yaşayacağınız gün ile berabergelecek günlerinizi de güçlü kılacaktır. Bu mesleğe gönül vermişçalışanların kendilerine hedef koymaları gerekir. Çıraklığınıyaptığınız işin ustası olarak yola devam edebilirsiniz ama buherkes için geçerli olmuyor, çoğu zaman çok sabırsızca hareket edipemek sarf etmeden, bedel ödemeden kendilerini daha üst mertebedebulmak isteyen çalışanlar merdivenleri tek tek çıkmadıkları içinçatıdan nasıl ineceklerini bilmiyorlar ve maalesef ki sektördeğişikliğine gidiliyor. Oysaki merdivenleri tek tek çıkıp,sabrederek adım adım çok daha farklı yerlere gelip hedeflerineulaşabilirlerdi. Hedefsiz bir insanın yol alması söz konusu olamazçünkü nereye gideceğini, ne yapacağını bilmiyor. Oysa hedefi olaninsanlar şartlar ne olursa olsun hedef koydukları için zatenhedeflerinin %50 sini cebine koymuş oluyor geriye kalan %50 dezaman içerisinde çok çalışarak, üreterek, elde edilebiliyor.

      

Ben Ramazan Aslan’ım

Başarılı olmak istiyorsanız sizin çizgileriniz olacak. Kararalma yeteneğine sahip olacaksınız. Ne yaptığınızı bileceksiniz.Gücünüzü hissedeceksiniz. Gücünüzün ne olduğunu bilemiyorsanıznasıl ve nereye harcayacağınızı da bilemezsiniz. Gücünüzü vekendinizi anlamakla başlayın her işe.

Aska Otel kendi yöneticisini kendiyetiştirir

Aska bugün geldiği seviyeye çalışanlarıyla, onların büyük emekve katkılarıyla gelmiştir. Her Aska çalışanı da bunun bilincindedirve şunu çok iyi bilir ki hepsinin önü açık.  Eğer terfi sırasıgeldiyse yeni bir otelde Aska çalışanı terfi etmiş olarak yolunadevam edeceğinin bilincindedir.

Aska Kurum kültürü yıldızlara açıktır, yıldızlarını otelmisafirleri belirler. Sektörde doğru işler yapan başarılıçalışanlara da hedef kariyerlerinde kapıları açıktır.

“ Bize güç katacak yıldızlarla da yıldızı parlatmak bizimhedeflerimizin arasındadır” diyor otelciliğin üstadı.

        

Türkiye turizmi çalışanıyla dünyaya örnek olabilecek birmodeldir

Turizm ve otel çalışanları sektör için ihtiyaç olan her konudakendilerini geliştirdiklerini görmekteyiz. Yani işe başlayan birotel çalışanının ihtiyaç olan dil ise kısa bir süre içerisindeyabancı bir dili konuştuğunu görebiliyoruz ve bunun gibi dahabirçok şeyi…

Beyaz bir kağıda isminizi yazdıracağınız kişiyi bilmelisiniz.Kimlerle yan yana geleceğinizi ve isminizi kimlerle yaşatacağınızımutlaka iyi bilmelisiniz. Güven ve verilen sözü yerine getirmekbizim için çok değerlidir.

      

2012/2013 ve önümüzdeki 2014 turizm sezonunudeğerlendirecek olursanız;

Öncelikle dünyadaki ve Mısır da ki savaşların bitmesi en büyükinsani isteğimizdir. Eğer Mısır’da hala sıkıntı sürerse yoğun birtalep ile karşılaşırız 2013’e göre tek haneli bir  artıylaMısırda ki savaş devam ederse çift haneli bir artıyla kapanışyaparız.

Suni yaşanılanlardan arınıp gerçeklerle baş başa kalarakgerçekten ders alarak planımızı programımızı yapalım. Mısır’da herşey güllük gülistanlıkmış gibi gerçek doluluk analizleriyleprogramlamaları yapmalıyız. 2013 yaz sezonuna bakarsak Temmuz’dahiç beklenilmeyen bir düşüş yaşadık Mayıs-Haziran iyi geçti Temmuzve Ağustosta ise kısa vadeli zaman zaman doluluklarda zorluklaryaşanıldı ki bu aylar otelcilikte en iyi kazanılan aylardır.Ağustos ile birlikte Eylül ve Ekim verileri çok iyi. Doluluk oranıile kazanılan arasında mutlu olunur mu onu hep birlikte göreceğiz.Karlılıkta herkes istediğini yakalayamayabilir. Aska Otelleriolarak 2012’ye göre daha iyi verilerle ciro ve doluluk oranıTemmuz’u biraz zayıf geçirmekle beraber bütçelerimizi yakalamışolarak yolumuza devam ediyoruz. Yılsonun da 2012’nin üstünde birdolulukla kapatacağız. Bu cirolarımıza da yansıyacak. Ancak artanmaliyetlerden dolayı karlılığımızı kestiremiyoruz. Doluluğumuzdaartış var ciromuzda geçen sene seviyesi…

     

Aska otelleri herkesin rahat edebildiği bir otelcilikanlayışına sahiptir.

Misafirlerinin talebine göre yol alır

Aska otelleri 2014 itibariyle gerek yurt içi gerekse yurtdışındafarklı bölgelerde rantabl olan her projenin içerisindeolacaktır.

          

2014 Baharında Aska Lara Geliyor

Aska Lara Deluxe; 540 oda,1500 yatakkapasitesiyle önümüzdeki ilkbaharda Türk turizmine ve otelciliğineartı değer katmak üzere büyük bir heyecanla, ince eleyip sıkdokunarak özverili bir çalışmayla Aska zincirine katılan yepyeniotelimiz olacaktır. Tüm dünya genelinde Aska otel misafirlerindengelen yoğun talep üzerine hizmete açacağımız özel bir tesisimizdir.Türk turizmine Aska Lara Deluxe ve daha yenibirçok tesisi kazandırmak bizler için onurdur.

 

       

Yeni logomuz ile beraber pırlantalarıparlatacağız…

Aska, bugüne kadar kendi imkanlarıyla bakır olan işletmeleripırlanta yapıp yılları ve yolları kat etmiştir ve bu süreçteotelcilik tecrübesine hep bir artı ekleyerek çalışanına,misafirlerine ve iş ortaklarına verdiği güvenle, kendi özkaynakları ile bugünlere gelmiştir. Yarınlara ise; pırlanta olantesislerin parlaklığını artırarak her yerde var olarak devamedecektir.

Ramazan Aslan kolay olunmuyor, onun mücadelesinisizlerle paylaşmak beni her defasında heyecanlandırıyor,umutlandırıyor, inancın yarınların müjdesi olduğunu hafızalarakazıyor. Turizm sektörünün üstadı bu isimi daha çok yazacağızpaylaşacağız.

Tatil tadında kalın…

 

Yorumlar