BIST 1.461
DOLAR 8,27
EURO 10,07
ALTIN 487,63
HABER /  SAĞLIK

Aşırı terliyorsanız dikkat! Bakın bu neyin belirtisi

Aşırı terliyorsanız bir sebebi var! Terleme deyip geçmeyin bu bir çok şeyin belirtisi olabiliyor. Peki terlemenin sebebi nedir derseniz? Uzman doktor Ayşegül Navdar aşırı terlemenin sebebini anlattı.

Abone ol

Terlemek vücudun kendini soğutma sistemidir. Ancak normalin ötesinde terleme oluyorsa bu bazı hastalıkların belirtisi demektir. Peki aşırı terleme neyin belirtisi, tedavisi var mı, terleme ne zaman tehlikeli sayılmalı ve acilen doktora gidilmeli. Avrasya Hastanesi'nden İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül NAVDAR aşırı terlemeyle ilgili merak edilenleri sizler için anlattı.

Terleme doğal bir soğutma sistemi : Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olay olup bir nevi vücudun soğutma sistemidir. Yani dışarıdaki hava ne kadar değişirse değişsin vücut sıcaklığımızın stabil kalmasını sağlayan, vücudun sıcaklığa karşı gösterdiği terleme reaksiyonudur.

Vücudumuzda toplam 2-3 milyon ter bezi bulunur : Terleme bizim dışımızda gelişen, metabolizmamızın doğal bir fonksiyonudur. Üstelik vücudumuz için iki önemli fonksiyonu vardır; cildi nemlendirip, vücut ısısını sabitler ve vücudun boşaltım sistemine katkı sağlar.

Çok ter bezi çok ter demek : Ne kadar terlediğimiz ise daha çok sahip olduğumuz ter bezi sayısıyla ilgilidir. Bir insan 2 ila 4 milyon arasında değişen sayıda ter beziyle doğar. Tüm bu ter bezleri ergenlik döneminde tamamen aktif duruma geçer. Her ne kadar kadınlarda daha fazla ter bezi olsa da erkeklerde bulunan ter bezleri daha çok aktiftir.

Aşırı terlemenin nedenleri bunlara dikkat : Terlemenin vücudumuz için gerekli ve sağlıklı bir reaksiyon olduğunu söylemiştik. Ancak bazı şartlar vardır ki terleme aşırı boyuta geçer ve çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu anlamda aşırı terlemenin nedenleri normal terleme nedenlerine göre farklılık gösterir. Aşırı terlemenin asıl nedeni hiperhidrozdur. Ancak aşırı terlemenin de farklı nedenleri vardır.
Birincil tip hiperhidrozda özellikle genetik etkenler ön plandadır. Sebebi ise ter bezlerinin normale oranla 4-5 kat fazla çalışmasıdır. İkincil tip hiperhidrozda ise aşırı terleme başka hastalıklara işaret eder. Bu hastalıklar;
* Alkol ya da uyuşturucu madde yoksunluğu,
* Akciğer hastalıkları,
*Diyabet,
* Düşük kan şekeri,
* Troid bezinin fazla çalışması,
* Menopoz,
* Bazı kanser türleri,
* Kalp hastalıkları,
* Ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz

Aşırı terleme ne zaman gerçek bir tehlikeye dönüşür? : Kişide terlemeyle birlikte aşağıdaki belirtiler gözlemleniyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Bu belirtiler;
* Yüksek ateş,
* Göğüste ağrı,
* Nabızdaki artış,
* Nefes darlığı,
* Yaşanan ani kilo kayıpları

Aşırı terleme tedavi yöntemi nedir? : Sempatik sinir bütünlüğünün belli seviyelerde bozulması nedeniyle vücut bölgelerinde oluşan aşırı terlemenin, normal terleme düzeyine indirilmesi ancak cerrahi tedavi
yöntemleriyle mümkündür. Bu cerrahi uygulama deneyimli bir göğüs cerrahisi uzmanı tarafından genel anestezi uygulanarak yapılır.
Bunun dışında geçici önlemlerle de aşırı terleme az da olsa kontrol altına alınabilir. Bu önlemler; deodorant kullanma, sistemik antikolinerjik ilaçlar, iyontoforez ve botoks uygulaması şeklinde özetlenebilir. Botoks uygulamasında koltuk altı, avuç içi veya ayak tabanına oldukça küçük iğnelerle müdahale edilir. Bu sayede ter bezlerinde sinir iletisini
etkili bir şekilde bloke ederek etkisini gösterir.

ÖNCEKİ HABERLER
2. MMG Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi
Lösemi hastası yeğeni için stant açtı
Arzu Denizbaşı 'Türkiye acil tıpta çok ileri seviyede'
Cazın efsane ismi İstanbul'a geliyor
ABD'li kredi raporlama şirketine siber saldırı
Ağustos'ta parasını Borsa'ya yatıran kazandı
Ünlü yönetmen Türk oyuncularla görüştü
Despacito'nun yoluna Taylor Swift taş koydu
Başarılı olmak isteyen öğrenciler düzenli uyusun
Belediye otobüsü bir anda alev alev yandı!
Yorumlar