HABER /  EKONOMİ

Asgari ücret zammına karşı ilk hamle

İşveren dünyası asgari ücret zammına karşı hükümete yeni bir teklif sundu. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, asgari ücret zammının yarattı 16 milyar liralık yükün yarısının devlet tarafından karşılanmasını istedi.

Asgari ücret zammına karşı ilk hamle

İstanbul Ticaret Odası-İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "Bize asgari ücretin getirdiği 16 milyar liralık bir yük var, bunun en azından yarısını devletimizden talep ediyoruz. Hükümetimiz bunun tamamını da verecek kapasitede. İşsizlik fonunda birikmiş 86 milyar lira para var, o fonda biriken paradan verilebilir" dedi.

Çağlar İTO'da gazetecilerle bir araya gelerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Geçen günlerde yaptığı yazılı açıklama ile asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması halinde hükümetten SGK primi işveren payında 3 puanlık indirim istediği hatırlatılan Çağlar, şunları kaydetti:

"Asgari ücret bin 300 liraya çıkmalı evet, bunu savunuyoruz. Fakat bize getirdiği yük var. Biz 'Gelin bu asgari ücretin bize getirdiği yükü paylaşalım' diyoruz. O şekilde yatırımlarımızı artırıp, yeni istihdam alanları açacağız. Bu taleplerin çok aşırı talepler olmadığını düşünüyoruz. Bize asgari ücretin getirdiği 16 milyar liralık bir yük var, bunun en azından yarısını devletimizden talep ediyoruz. Hükümetimiz bunun tamamını da verecek kapasitede. İşsizlik fonunda birikmiş 86 milyar lira para var, o fonda biriken paradan verilebilir. Bu talebi karşılayacak fonlar Türkiye'de var."

Çağlar, asgari ücrette artışın, asgari ücretle çalışanlar dışında diğer çalışanlarında zam talebine yol açacağını, bunun da çok normal olduğunu belirterek, bunun dışında asgari ücretle hesaplanan bazı girdiler de olduğunu anlattı.

''ASGARİ ÜCRETİN ARTMASI ODA AİDATLARIMIZA DA YANSIYACAK''

Yeni asgari ücretle oda aidatının 135 liradan 165 liraya yükseleceğini belirten Çağlar, kendilerine verilen bazın asgari ücrete göre ayarlandığını, bunun yanı sıra asgari ücretle hesaplanan birçok ücretin bu artıştan etkileneceğini kaydetti.

İTO Başkanı Çağlar'a seçim öncesi iş dünyasına 2,70'den dolar verilmesi talebi de hatırlatıldı. Bu taleplerin hala devam edip etmediği sorulan Çağlar, şunları kaydetti:

"Bu talebi geçici süre için istemiştik. Fakat 1 Kasım'da vatandaş bunun cevabını verdi. Vatandaş burada bizim talebimize çok duyarlı davrandı. Dolar/TL’de 2,75'leri falan gördük, İnanıyorum ki, hükümet kurulduğu zaman döviz fiyatları biraz daha aşağı gelecek. Dünyadaki konjonktürden diğer ülkeler ne kadar etkileniyorsa biz de o kadar etkileneceğiz ama bizim 2,70-2,75 üzerindeki dolar/TL kurunda etkilenmemizde en büyük neden, ülkemizdeki siyasi belirsizlikti, terördü. Hükümet kurulunca dövizin daha da aşağı geleceğini bekliyoruz. Dolar/TL’de 2,70 talebimizi vatandaş karşıladı."

Yorumlar 8 yorum