BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  GÜNCEL

Asgari ücret zammı 2016 Bakan Soylu açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 1 Ocak 2016'da asgari ücretin 1300 TL olması konusunda mutabakat sağlayacaklarını söyledi.

Abone ol

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve beraberindeki heyeti kabulünde, 2-3 gün içerisinde taraflarla bir araya geleceklerini belirtti.

Soylu "1 Ocak 2016'da asgari ücretin 1300 TL olması konusunda mutabakat sağlayacağız" ifadesini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2016 NE ZAMAN YAPILACAK?

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, dün yaptığı açıklamada, "1 Ocak 2016 tarihinden itibaren emeklilerimiz söz verdiğimiz gibi seyyanen 100 lira zamlarını alacaklar. İkinci taahhüdümüz asgari ücret bin 300 lira olacak dedik. Bugünlerde bu tartışılıyor. Bu konuya ilgili herkese söylemek istediğim önümüzdeki aydan itibaren asgari ücret bin 300 lira olacaktır. 1 Kasım seçimleri tarihe vurulmuş önemli bir damgaydı. 2019 seçimlerine de büyük bir gayretle çalışmanın bizlere düştüğünü belirtmek istiyorum." dedi.

HÜKÜMETTEN PATRONLARA 'ASGARİ ÜCRET' MÜJDESİ

Asgari ücretin 1300 TL olacağının planlandığı bu dönemde hükümetten işverenin yükünü azaltmaya yönelik ilk resmi adım geldi.

31 Aralık 2015 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere, 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınların işgücüne katılımını artırmak, yeni istihdam yaratılmasına teşvik etmek ve çalışanların yetkinliklerini arttırarak işsiz kalma risklerini azaltmak için işverenlere sağlanan prim desteğinin süresi 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için istenen şartların sağlanması halinde SGK primlerinin yüzde 20.5'luk kısmı işsizlik fonu tarafından karşılanacak. Böylelikle işverenlerin üzerindeki prim yükü bir nebze azaltılmış olacak. 

ÖNCEKİ HABERLER
Şehit asker Şırnak'ta olduğunu ailesinden gizlemiş
Kuze Irak doğal gaz ihalesinde tarih açıklandı
Sinan Akçıl müzik piyasasını sarsan iddiaya cevap verdi
Afganistan'da intihar saldırısı ölü ve yaralılar var
Fethullah Gülen kaçak cemaat üyeleri için dedi ki...
ABD uzaydaki altın için harekete geçti
Süleyman Özışık'tan her AK Partili'nin okuması gereken bir kitap
TOKİ'ye yurt dışından teklif
Davutoğlu HDP ile neden görüşmüyor Önder'e sert yanıt
Çağatay Ulusoy'un Delibal filmi afişi bile aynı
Yorumlar