BIST 1.406
DOLAR 8,43
EURO 10,00
ALTIN 491,14
HABER /  GÜNCEL

Arnavutköy'de 14 yaşındaki Suriyeli kızı kaçırıp döverek tecavüz etti! Cezası belli oldu

ARNAVUTKÖY'de Cafer Ç. (36) isimli şahıs, eski kiracılarının 14 yaşındaki Suriyeli kızı zorla otomobile bindirip kendi evinde döverek tecavüz etti. Ardından aileye 'kızınızı vermezseniz öldürürüm diyerek tehdit etti, evlilik yaptı. Mahkemede bu iddiaları reddeden tutuklu sanık, 'imam nikahından sonra beraber olduk' diye savunma yaptı. Mahkeme toplam 19 yıl 2 ay hapis cezası kararı verdi.

Abone ol

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Cafer Ç. getirildi. Mağdur Vahide M. ve ailesini ise avukatları Zeynep Ertekin temsil etti. Duruşma savcısı Davut Dağ esas hakkındaki mütalaasında, olay tarihinde 15 yaşından küçük olan Vahide M.  ile 2019 yılı Mayıs ayında tanışan sanık Cafer Ç.'nin aynı yıl ağustos ayında mağdureyle anlaşarak kaçırıp gayri resmi nikahtan sonra birlikte yaşamaya başladıklarını ileri sürdü.

Mütalaada, mağdurenin ailesiyle sonradan görüşerek anlaşıp düğün yaptıkları, bir ay süreyle birlikte yaşadıkları ve bu süre içinde mağdureyle rızasıyla birden çok kez cinsel ilişkiye girdiği, olayın sosyal medyada konu edilmesi ve yapılan ihbar üzerine soruşturma yapılarak mağdurenin bulunup sanığın yakalandığı ifade edildi.

Savcı, iki ceza birden istedi

Sanığın, mağdurenin babası Ömer M.'ye mesaj atıp tehdit ettiği ve mağdurenin sanık tarafından zorla kaçırıldığına ilişkin delil bulunmadığı belirtilen mütalaada, mağdureye yönelik "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Cinsel istismar" suçlarından sanığın cezalandırılması talep edildi. 

Sanık Cafer Ç. ise son savunmasında, "Mağdureyle yaşını bilmeden evlendim. Mağdurenin halası, bana yaşını 16-17 olarak söylemişti. Görünüm olarak da büyük gösteriyordu. Eşim 17 bitti, 18 yaşındayım diyordu. Anne, babası da böyle söylüyordu. Ben burada yaşı bakımından kandırıldım" dedi.

Sanık Cafer Ç. son sözünde "Biz imam nikahından sonra beraber olduk. 3,5-4 ay çıktım. Hiç dokunmadım. Yaşını bilmiyordum. Tahliyemi talep ederim" dedi.

"Sanık düğünden sonra ilişkiye girmiştir"

Sanık avukatları da sanığın cinsel istismar kastıyla hareket etmediğini, amacının evlenmek olduğunu öne sürerek "Sanığın yanıltıldığı düğün yapmasından anlaşılmaktadır. Sanık düğünden sonra ilişkiye girmiştir. İstismar olsa önceden ilişkiye girerdi" ifadelerini kullandılar. 

İstismar suçundan takdiri indirim yapıldı

Mahkeme heyeti, sanık Cafer Ç'nin "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçunun sabit olduğunu belirterek alt sınırdan başlamak üzere önce 16 yıl hapis cezası verdi. Suçun birden fazla yapmış olmasını dikkate alan heyet cezayı 20 yıl hapis cezasına çıkardı. Sanık hakkında yargılama sürecindeki davranışlarını ve geleceğine olası etkileri göz önüne alan heyet,  takdiri indirim hakkını kullanarak sonuç olarak 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, sanık hakkında "Hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da cinsel amaçla ve çocuğa karşı olması nedeniyle artırım uygulayıp takdiri indirimle 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 

Tutukluluk haline devam kararı verildi

Sanık hakkında mağdurenin babası müşteki Ömer M.'ye karşı tehdit suçundan 500 TL adli para cezası veren mahkeme, bu suçtan hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Sanık Cafer Ç. hakkında "Basit yaralama" suçundan ise beraat kararı verildi. Sanığa verilen ceza miktarı ve tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına hükmedildi. 

İddianame hakkında: 

İddianamede, sanık Cafer Ç'nin müştekilerin eski ev sahibi olduğu, mağdur kızı ailesinden istediği, ancak müştekilerin kızlarının yaşı küçük olduğu için bunu reddettikleri, bunun üzerine sanığın mağdur evde yalnızken zorla kolundan tutup arabaya bindirip 10 Ağustos 2019'da kaçırdığı anlatıldı. İddianamede, sanığın mağdureyi Bayrampaşa'ya götürdüğü,  zorla imam nikahı kıydığı, hayır derse "Öldüreceğim" diyerek tehditte bulunduğu, mağdur kızı ablasının evine götürerek "Kimseye zorla kaçırdığımı söylemeyeceksin, yoksa ağzını burnunu kırarım" diyerek tehditte bulunduğu belirtildi.

Döverek cinsel ilişki yaşadı

Mağdure ile zorla döverek cinsel ilişki yaşadığı, kendi evine götürdüğü, sürekli kapıları kilitli tuttuğu, mağdurenin cep telefonunu kırdığı da belirtildi. İddianamede, sanığın mağdurenin babası Ömer'i arayarak "Kızını bana vereceksin yoksa seni bitireceğim" diyerek tehditte bulunduğu, polis olduğunu söylediği, korkan müştekinin de çaresiz kalarak sanığın mağdur ile kına ve düğün yaptığı, kınada da mağdurun annesi müşteki Galye'yi de tehdit ettiği ve "Surat asmayacaksınız" dediği anlatıldı.

Aileye 'vermezseniz öldürürüm' demiş

Sanığın mağduru ve müşteki Galye'yi darp ettiği, müştekilerin ve mağdurun tehdit edildikleri için korktukları ve bir yere müracaatta bulunamadıkları, şüphelinin 14 yaşında bulunan mağdur ile istemediği halde cinsel birliktelik yaşadığı, mağdura dayak attığı, mağdurun en son yaşananlara dayanamadığı ve müştekilerde başka bir eve taşınınca oraya kaçtığı vurgulandı. 17 Ekim 2019'da tutuklanan Cafer Ç. hakkında ifade veren anne Galye M. de kızının kaçırıldığını, sanığın eşini arayarak "Kızınızla evlenmek istiyorum, vermezseniz kızınızı öldürürüm" diyerek tehdit etmesi üzerine evlenmelerine müsaade ettiklerini, 15 gün boyunca kızlarını göremediklerini, sanığın kızlarına defalarca tecavüz ettiğini, bir dernek aracılığıyla şikayette bulunduklarını söylediği de iddianamede yer aldı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Demirtaş böyle uyardı: Kumpasa dahil olurlarsa ileride yargılanacaklar
Demirtaş böyle uyardı: Kumpasa dahil olurlarsa ileride yargılanacaklar
2 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
2 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
Selçuk Bayraktan'dan sürpriz çağrıya destek
Selçuk Bayraktan'dan sürpriz çağrıya destek
Suzan Kardeş evli mi eşi kim Suzan Kardeş çocuğu var mı?
Suzan Kardeş evli mi eşi kim Suzan Kardeş çocuğu var mı?
Güngören'de tribün liderinin öldürüldüğü silahlı saldırı kamerada
Güngören'de tribün liderinin öldürüldüğü silahlı saldırı kamerada
Ankara'dan sevindiren haber! 94 yaşındaki emekli hemşire koronavirüsü yendi
Ankara'dan sevindiren haber! 94 yaşındaki emekli hemşire koronavirüsü yendi
İstanbul'daki koronavirüs toplantısına İmamoğlu çağrılmamıştı! Valilik 'ani gelişti' dedi
İstanbul'daki koronavirüs toplantısına İmamoğlu çağrılmamıştı! Valilik 'ani gelişti' dedi
Suzan Kardeş kaç yaşında nereli Suzan Kardeş kimdir?
Suzan Kardeş kaç yaşında nereli Suzan Kardeş kimdir?
Ateş Kara: Kışın yakın mesafede bulaş riski 1-2 dakikaya iniyor
Ateş Kara: Kışın yakın mesafede bulaş riski 1-2 dakikaya iniyor
Araç kiralama çetesi emekli yarbayı çok fena çarpttı! Eşi de terk etti
Araç kiralama çetesi emekli yarbayı çok fena çarpttı! Eşi de terk etti