BIST 1.411
DOLAR 8,70
EURO 10,40
ALTIN 497,02
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Antalya’da fetih coşkusu

Antalya’nın fethinin 811’nci yılı muhteşem etkinliklerle kutlanıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Diriliş Oyuncularının da katıldığı Fetih yürüyüşü ile başlayan kutlamalarda mehteran, oratoryo, okçuluk, kılıç- kalkan ve davul gösterileriyle fetih coşkusu yaşandı.

Abone ol

Antalyalıların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalarda Solo Türk muhteşem gösterisiyle heyecanlı anlar yaşattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Tarihten doğru dersler çıkarmalıyız ki geleceğe emin adımlarla ilerleyelim” dedi. 

Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in Antalya’yı fethinin 811’nci yılı kutlamaları kapsamında 13’ncü Uluslararası Runatolia Fetih koşusu sabah erken saatlerde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel’de fetih koşusunda yer aldı. Öğleden sonra ise Cumhuriyet Meydanı- Karaalioğlu Parkı arasında fetih yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Milletvekilleri Hüseyin Samani, Sena Nur Çelik, İbrahim Aydın, Mustafa Köse, Atay Uslu, protokol üyeleri,  şehit aileleri, gaziler,  Diriliş dizisi oyuncuları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Protokol üyeleri Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde güzergah boyunca halkı selamladı. Türk Bayrakları ve Selçuklu flamaları eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte Antalyalılar, alkışlarıyla fetih coşkusuna ortak oldu.  Antalyalılar fetih yürüyüşüne yoğun ilgi gösterdi.

YÜREĞİMİZ YANIYOR

Yürüyüşün son bulduğu Karaalioğlu Parkı’nda saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından davul gösterisi düzenlendi. Fetih süresinin okunması ile protokol konuşmalarına geçildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, Afrin Zeytin Dalı Operasyonunda mücadele eden askerler için “Rabbim Mehmetçiğimizi korusun. Şehitlerimiz var üzülüyoruz. Yüreğimiz yanıyor. Kimse bizden yas tutmamızı beklemesin. Şehitlerimizin intikamı için düşmanın üstüne üstüne gideceğiz ki şehitlerimizin intikamını alalım. Şehitlerimizden Allah razı olsun” dedi.

ANTALYA İÇİN ÇOK ÇALIŞMAMIZ LAZIM

Bakan Çavuşoğlu, dünyada adaletsizlikler olduğuna dikkat çekerek, “Biz susarsak sorumluluk almazsak ve ecdadın yüklediği mirası yüklenemezsek bu adaletsizliklere kimse dur diyemez. Tarihte olduğu gibi içeride dışarıda hainler var. Vatanımızsın geleceği için milletin bekası için daha çok çalışmamız gerekiyor. Vatan toprağını Türkün toprağı yapan ecdadımız için çok çalışmamız gerekiyor. Antalya’yı emanet eden atalarımızın ruhunu şad etmek için Antalya’mızı hep güzelleştireceğiz geliştireceğiz. Antalya’yı çok sevmemiz lazım. Bugün dünyanın her yerine gidiyoruz Antalya gibi bir şehri bulmak zordur. 7 gün 24 saat anlayışı ile çalışmamız lazım. Antalya’yı 16 yılda çok değiştirdik, güzelleştirdik.  Turizmin başkenti. Bu yılki hedefimiz Türkiye’de 50 milyon Antalya’da 20 milyon. Eğitimde de başkent olmak için çalışıyoruz. Antalya’nın fethini kutlamak anlamlıdır ama yetmez her gün Antalya için çalışmamız lazım” diye konuştu. 

GENÇLER KUVVET BULACAK

Vali Münir Karaloğlu yaptığı konuşmada, “Bugün hepimizin içinde coşku var. Hepimiz heyecanlıyız.  Kutlu şehrimizi 811 yıl önce Anadolu Selçuklunun ulu sultanı Gıyasettin Keyhüsrev fethetti. Kutlu olsun, mübarek olsun. Ecdadımız Anadolu da sadece şehirleri değil gönülleri de fethetti.  Bu topraklarda kuruyan vicdanları Türk İslam Medeniyetlerinin pınarlarıyla şenlendirmek için bu topraklar fetih edildi. Ecdadımız bu topraklara adaletle, merhametle geldiler iyi ki de geldiler. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendisinde kuvvet bulacaktır. Gençler tarihten ilham alarak büyük ve güçlü Türkiye’yi kuracaktır. Bu nedenle geçen yıl başlattığımız etkinliğimize Büyükşehir Belediyemiz bu yıl eksiksiz olması için çaba sarf etti. Üniversitemiz de aynı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

TARİH BİZİM KİMLİĞİMİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, tarihin Türk milletinin kimliği olduğunu belirterek, “ Biz bugün bu topraklarda yaşıyorsak, bunu 2. Kılıç Aslan'ın oğlu Giyaseddin Keyhüsrev'e ve torunu İzzeddin Keykavus'a borçluyuz. Biz bugünümüzü varlığımızı, kültürümüzü, o ecdada o asil insanlara borçluyuz. Onların hatıralarını yaşatmak bizim en büyük vazifemizdir. Tarihimizi çok iyi bilmek ve tarihten doğru dersleri çıkararak geleceğimize emin adımlar ile ilerlemek mecburiyetindeyiz. Tarih bizim kimliğimiz ve karakterimizdir. Antalya tarihi, hiç şüphesiz ki Selçuklular olmadan 8 asır önceki fetih dönemi olmadan idrak edilemez. Bu  vatan bizlere kolay yar ve yurt olmamıştır. Ecdadımız 1071 yılında Malazgirt zaferinden bir süre sonra Alanya ve Antalya’ya kadar ulaşarak buralarda yurt tutmak istemiş. Ancak 1207 senesine kadar bu çabalar ve fetih kalıcı olmamıştır. Onlar asla yılmamış büyük bir mücadele ile devam etmiştir. İşte tarihimizi bilmek derken bugünü anlamayı da ortaya koyuyorum. 811 yıl önce Ecdadımızın muhteşem öngörüsü ile yaptıkları Fetih bize böyle bir vatan toprağında yaşamayı hediye kıldı. O yüzden ecdadımızın ruhunun bu toprakta olduğunu asla unutmayalım” dedi.

GENÇLERE TARİHİ ANLATMALIYIZ

Günümüzde gençlere tarih anlatmanın zorlaştığını belirten Başkan Türel, “Son 10- 15 senede bu konuda ciddi mesafeler alınmaya başladı. Bazı televizyon dizileri bu konuda öncü bir rol oynayarak gençlerimize tarihi sevdirmiştir. İnşallah Antalya’mızın fethini en iyi şekilde topluma yansıtan ve halkımıza ecdadımızı daha iyi tanıma imkânı sağlayan bir sinema filmi de yapılır. Antalya Büyükşehir belediyesi olarak tarihimize sahip çıkmak üzere, Yörük Festivali düzenliyor,  Türk-İslam Eserleri Müzesi Projesi ve Kent Müzesi projesiyle idrak ve şuurun daha da gelişmesini sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

ATA’NIN ANTALYA’YA GELİŞİ 6 MART

6 Mart Salı günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Antalya'ya gelişinin 88. yılını kutlayacaklarını hatırlatan Başkan Türel, “Bütün bu etkinlikleri yapmamızda ki temel amacımız ve inancımız tarihimize sahip çıkabilmeyi yaygınlaştırarak gençlerimize ışık tutabilmektir. Tarihimize sahip çıktığımızda büyük bir ecdadın torunları olarak hepimizin gurur duyacağından en ufak bir şüphem bulunmamaktadır. Bu topraklar bugün bile tüm dünyanın gözünün olduğu kutsal ve şehit kanları ile alınmış vatan topraklardır. Kılıç Aslan'ın oğlu Giyaseddin Keyhüsrev ve onun torunu İzzeddin Keykavus'un Fetih mücadelesinden bu yana onlarca şehit verdiğimizi biliyorum. Hepsi bizim dünyanın en güzel topraklarında yaşayabilmemiz için seve seve canlarını vermekten kaçınmadılar” dedi. 

ŞEHİTLERİ ANDI

Başkan Türel konuşmasında şehitleri andı ve “Asırlar önce bu topraklarda can veren, kan veren yiğitleri, Antalya’yı Türk yurdu yapan büyük ecdadımızı bugün Afrin’de canı pahasına mücadele eden askerlerimizi şehitlerimizi binlerce defa minnetle ve rahmetle anıyorum. Onların asla unutulmayacak olan, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

SOLO TÜRK HEYECANLANDIRDI

Karaalioğlu Parkı’nda devam eden kutlamalarda, mehteran, oratoryo, okçuluk, kılıç- kalkan ve davul gösterileri, düzenlendi. Şiir ve Resim ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Diiriliş oyuncularına katılımları için plaketle teşekkür eden Başkan Türel ok atışı da yaptı. Etkinliklerin en heyecanlı kısmı ise Solo Türk’ün muhteşem gösterisiydi. Gökyüzünü adeta şenlendiren Solo Türk dosta güven düşmana korku saldı. Solo Türk Pilotlarının Antalyalıları selamlayan telsiz konuşması da vatandaşları duygulandırdı.

ÖNCEKİ HABERLER
Kadınlar günü hediyeleri 8 Mart kadınlara ne alınır?
Kadınlar günü hediyeleri 8 Mart kadınlara ne alınır?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
 Körfez ülkelerini çıldırtacak rakam! Türkiye...
Körfez ülkelerini çıldırtacak rakam! Türkiye...
Siyer sınavı sonuç sorgulama 2018 TC ya da SMS ile giriş
Siyer sınavı sonuç sorgulama 2018 TC ya da SMS ile giriş
FETÖ'nün 'A takımı'ndaki isim! Darbe günü gelip bir gün sonra...
FETÖ'nün 'A takımı'ndaki isim! Darbe günü gelip bir gün sonra...
Bugün seçim olsa! İşte Abdullah Gül'ün alacağı oy...
Bugün seçim olsa! İşte Abdullah Gül'ün alacağı oy...
3. havalimanı yer hizmetleri personel alım ilam şartları-2018
3. havalimanı yer hizmetleri personel alım ilam şartları-2018
Cennet'in Gözyaşları 23. bölüm fragmanı son bölüm ekrana kilitledi
Cennet'in Gözyaşları 23. bölüm fragmanı son bölüm ekrana kilitledi
2 dilim salam kaç kalori- Kalori hesaplama cetveli
2 dilim salam kaç kalori- Kalori hesaplama cetveli
Çocuklar Duymasın 31. bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Çocuklar Duymasın 31. bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Yorumlar