HABER /  DÜNYA

Anneler ömür boyu vergiden muaf olacak Macaristan'dan özendiren karar

Doğurganlık hızı düşen Macaristan başta kadınlar olmak üzere tüm aile fertlerini sevindirecek bir çalışmaya imza attı. Annelere ömür boyu vergi muafiyeti tanıncak ancak bir şartla.

Anneler ömür boyu vergiden muaf olacak Macaristan'dan özendiren karar

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ulusa sesleniş konuşmasında Macar halkına vergi müjdesi verdi. Orban,dört ya da daha fazla çocuğu olan annelerin ömür boyu gelir vergisinden muaf tutulacağını açıkladı.

Macaristan'da doğan çocukların sayısını artırmak için bu adımı attıklarını açıklayan Orban, böylece ülkesinin geleceğinin göçmenlere bağımlı kalmayacağını belirtti.

GENÇ ÇİFTLERE FAİZİS KREDİ
Açıklanan diğer adımlar arasında üç çocuğu olduğu anda kesilmek üzere genç çiftlere faizsiz 36 bin dolar değerinde kredi sağlanması yer alıyor. Orban, Batı'da doğum oranının düşmesine yönelik umudun göçe bağlandığını ancak Macaristan'da durumun böyle olmayacağını vurguladı:

"Düşen her çocuk sayısı için yerine birinin geldiği ve böylece rakamların iyi olacağı belirtiliyor. Ancak Macar halkı farklı düşünüyor. Bizim rakamlara ihtiyacımız yok, bizim Macar çocuklara ihtiyacımız var.”

EN BÜYÜK ALKIŞ DOĞUMA
Macar liderin konuşmasına en büyük alkış, doğum oranını yükseltmek için açıkladığı yedi maddelik planı sırasında geldi.

Hükümetinin planları arasında ayrıca önümüzdeki üç yıl içinde 21 bin kreşin açılması, ülkenin sağlık sistemi için ekstra 2,5 milyar dolar harcanması, konut yardımlarının verilmesi ve yedi koltuklu araba alanlara devlet yardımının sağlanması yer alıyor.

HER YIL 32 BİN KİŞİ AZALIYOR
Bir kadının hayatı boyunca doğurduğu çocuk sayısını hesaplayan doğurganlık oranının ortalaması Avrupa Birliği'nde 1,58 iken bu rakam Macaristan'da 1,45.

Yorumlar