BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,27
ALTIN 500,44
HABER /  GÜNCEL

Anayasa Mahkemesi karar verdi: Wikipedia'nın kapatılması hak ihlali

Anayasa Mahkemesi, uzun zamandır Türkiye'de erişime kapalı olan Wikipedia'nın erişim engelinin hak ihlali olduğuna hükmetti.

Abone ol

Türkiye'de BTK kararıyla erişimi engellenen Wikipedia'nın Anayasa Mahkemesi'ne mahkemesine yaptığı bireysel başvuru, eylül ayında Genel Kurul'a sevk edilmesinin ardından bugünkü gündemde ele alındı. Anayasa Mahkemesi, "Wikipedia'nın kapaılması hak ihlali" kararı verdi. 

"Erişimin engellenmesi ifade özgürlüğünü ihlal"

5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun" gereğince kapatılan sitede Türkiye, 'Kuzey Suriye'de Türk işgali', 'Suriye İç Savaşı'na yabancı müdahalesi' ve 'Devlet destekli terörizm' gibi maddelerde yer alan yanlış ve suçlayıcı ifadelerin kaldırılmasını isterken, Wikipedia, siteye tamamına erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini savunuyordu.

BTK ise şunları kaydetmişti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2018 ocak ayında yaptığı açıklamada Wikipedia'nın, yasa dışı içerikleri ısrarla yayınlanmaya devam ettiği belirtmiş ve şu açıklamayı yapmıştı: Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye'nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Asgari ücret ve AGİ ne kadar? 2020 Asgari ücreti zam oranı ve AGİ açıklandı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Acı biberin faydaları neler nezle ve soğuk algınlığını önlüyor!
İBB'den yılbaşı önlemleri! Seferler uzatıldı
Enerji Kimlik Belgesi nereden alınıyor nasıl alınır detaylı anlatım
Denizli'de iğrenç olay! 12 yaşındaki öğrenciye cinsel istismar
Battal İlgezdi'nin yargılandığı davada karar
Denizlispor Beşiktaşlı Tyler Boyd'un peşinde
Çaycılık yaptığı Devlet Tiyatrosuna müdür oldu
Galatasaray’a 3 isimden sevindirici haber
Ham balın faydaları saymakla bitmiyor bu hastalıkların şifacısı!
2020 hac fiyatları otel konaklama kişi başı ne kadar?
Yorumlar 13 yorum