BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  EKONOMİ

Altını olanlar ve altın alacaklar dikkat!

Altın fiyatları FED operasyonundan sonra düşer deniliyordu. Tam tersi oldu altın fiyatları yükselişte. Sebebi ne derseniz bakın uzmanı ne diyor?

Abone ol

Bugünlerde altın fiyatları gene yükseliyor ve daha da yükselebileceği söylentisi yayılıyor. Şimdi ne oldu da altın fiyatları yükseliyor?

Son günlerin gündemi Ukrayna ile ilgili gerilim, finans piyasalarını da germiş durumda. Bunun bir etkisi var. Ancak altın fiyatlarındaki yükseliş Ukrayna öncesi başlamıştı.

Milliyet Gazetesi ekonomi uzmanı Güngör Uras, altındaki yükselişin sebeplerini yazdı. Küçük yatırımcılara da uyarıları var.

İşte altının yükseliş sebebi;

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed), her ay 10 milyar dolar varlık alımlarında azaltıma gitmesine, likiditeyi kısma operasyonuna rağmen, altın fiyatlarının yukarı gitmesinin nedeni daha çok “güvenli liman” ihtiyacından kaynaklanıyor. Tahminler daha çok Fed’in likiditeyi kısarken altın fiyatlarının da gerileyeceği yönündeydi. Ama tersi oldu.

KERİZ SİLKELEME

Aslında çok şaşırmamak lazım. Hisse senetlerinde bu duruma “Küçüklerin silkelenmesi” denir. Fiyatı ucuzlayanı daha çok kötüleyip satışa özendirip ucuz fiyattan toplarken , primli olanı övüp yeni gelecek alıcılara satmak piyasaların klasik yöntemlerinden biridir.

Altında da benzer gelişmeler görülmeye başlandı. Büyük oyuncular fiyatları düşürdükten, altını ucuz fiyatla topladıktan (keriz silkeledikden ) sonra fiyatları artırarak, ellerindeki altını değerlendiriyorlar.

Şimdilerde altın fiyatı yükseliş eğiliminde. Sonuç: Altını kısa vadede alıp satanlar üzülüyor. Altın uzun vadeli bir birikim aracı. Dün fiyatlar nasıl indi ise şimdilerde öyle çıkıyor. Yarın ne olacağını kimse bilemez.

ALTIN FİYATLARI YÜZDE 18 ARTTI

Altın yılbaşından bu yana ortalama yüzde 18 oranında değer kazandı. Halkımız genelde altını 22 ayar bileziğin gram fiyatı ile çeyrek altın fiyatından izler.

- 22 ayar bileziğin gram fiyatı, alım - satım fiyatı olarak yılbaşında 75 - 79 TL iken dün, 89 - 93 TL olmuştu. Bileziği olan bacılarımızın kollarına takılı bileziğin değeri yılbaşından bu yana yüzde 18 dolayında arttı.

- Yılbaşında alım satım fiyatı 134 - 140 TL olan çeyrek altın, dün Kapalıçarşı’da 159 - 165 TL’den satılıyordu. Yılbaşında çeyrek altın alanlar yüzde 18 dolayında değer artışı elde etti. 1000 liralık altınlarını satsalar 180 TL kazançlı çıkacaklar.

- Gram altın yılbaşında 82 - 83 TL’den satılıyordu. Dün fiyatı 97 - 98 TL olmuştu. Gram altında da yılbaşından bu yana fiyat artışı yüzde 18 dolayında.

- Tam altın alanlar azaldı. Birim fiyatı yüksek geliyor. Yılbaşında 552 - 596 TL’den satılan tam altın, dün Kapalıçarşı’da 652 - 704 TL’den işlem görüyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
FBI danışmanından cemaatle ilgili şok iddialar!
Fethullah Gülen'in üstündeki ceketin esrarı
Kasetler için porno kalkanı mı?
Bütçe şubatta ne kadar fazla verdi?
Kayıp uçak: Güney bölgesini Avustralya arayacak
KCK son açıklamasında aslında ne dedi?
Acil Çağrı Merkezleri'ne 2 bin personel alınacak
İstanbul'daki memur sayısı rekor kırdı
CHP adayı Hazinedar Beşiktaş'ta fark yaratıyor
CHP'den oy pusulaları için şok iddia!
Yorumlar 1 yorum