BIST 1.441
DOLAR 8,50
EURO 10,28
ALTIN 499,31
HABER /  DÜNYA

Almanya'dan yeni bir Türkiye açıklaması daha!

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, Türkiye'nin, karşılıklı suskunluk dönemine girmeyi göze alamayacakları kadar önemli bir ülke olduğunu dile getirdi.

Abone ol

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerine son vermesini istemediklerini, Türkiye'nin birçok sebepten Avrupa ve Almanya için büyük önem taşıdığını söyledi.

AB ülkeleri arasında Türkiye ile müzakerelerin geleceği konusunda farklı düşünen ülkeler bulunduğunu ifade eden Schaefer, Malta'daki toplantıdan Türkiye ile müzakerelerin kesilmesi yönünde bir kararın çıkmasını beklemediğini belirtti.

''FAZLASIYLA ÖNEMLİ BİR ÜLKE''

Schaefer, "Türkiye bizim için, karşılıklı suskunluk dönemine girmeyi göze alamayacağımız kadar, birçok konuda fazlasıyla önemli bir ülke."diyerek, son aylarda yaşanan gerginliklerin ardından yeniden yapıcı diyaloğa dönmenin önemine işaret etti.

''TÜM SORUNLARARA RAĞMEN...''

Martin Schaefer, "Tüm görüş ayrılıklarımıza ve sorunlara rağmen Avrupalı ortaklarımızla ve Türkiye ile nasıl yeni bir görüşme formatı bulabileceğimizi konuşmanın en doğru yol olduğuna inanıyoruz. Bir araya gelerek, yeniden birbirimizi suçlamak için değil yapıcı bir şekilde ortak yanlarımızı ve farklılıklarımızı ortaya koymak için." ifadesini kullandı.

MERKEL'DEN AB-TÜRKİYE ARASINDAKİ DİYALOĞUN ÖNEMİNE VURGU

Alman hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert de, Başbakan Angela Merkel'in çarşamba günü Federal Mecliste Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamaları hatırlatarak, AB liderlerinin cumartesi günü Brüksel'de yapacakları toplantıda Türkiye konusunu ele alacaklarını söyledi.

AB dışişleri bakanlarının yapacakları değerlendirmeler ve Malta'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmelerin önem taşıdığını vurgulayan Seibert, Merkel'in Türkiye ile ilişkiler ve AB üyelik müzakereleri konusunda, birlik üyelerinin ortak tutum belirlemesinden yana olduğunu kaydetti.

Merkel, Bundestag'da yaptığı konuşmada, AB ile Türkiye arasında yapıcı diyaloğun sürdürülmesinin önemini vurgulayarak, "Türkiye'nin Avrupa'ya nihai bir şekilde sırt çevirmesi ve bunu düşünerek söylüyorum, Avrupa'nın Türkiye'ye sırt çevirmesi, ne Almanya'nın ne de Avrupa'nın çıkarına olacaktır. Yani akılcılık ve açıklık gerekiyor. Akılcılık ve açıklıkla, AB bünyesinde hangi kararı, hangi zamanda uygun göreceğimizi müzakere edeceğiz. Almanya bu konuda Avrupa kuruluşlarının ortak hareket etmesini istiyor." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'lıların teslim olma anı kamerada!
Bursa-İzmir karayolunda tatil yoğunluğu
Van'da PKK'lı teröristler ile sıcak çatışma
Facebook "dezenformasyon" konusunu itiraf etti
Çeyrek altın ne kadar? Altın fiyatları düşüyor mu?
Kremlin'den flaş Erdoğan açıklaması!
Denizli'de 9 kişi FETÖ'den tutuklandı
Şanlıurfa'da aileler çatıştı 10 yaralı var!
Tunceli'de 5 kadın PKK'lı etkisiz hale getirildi
Türkiye vurunca soluğu Ankara'da aldı
Yorumlar 10 yorum